Sallatë pule me kos dhe oriz nga zonja Albana

Sallatë pule me kos dhe oriz

Përbërësit:

 • ½ filxhan oriz basmati
 • 3 lugë vaj ulliri
 • 1 gjoks pule
 • ¾ lugë çaji kripë
 • ¾ lugë çaji piper i bluar
 • 1 brokoli
 • ½ filxhan kos
 • 3 lugë uthull balsamike të bardhë
 • 2 lugë qepë të grira
 • 1 lugë gjelle ujë
 • 2 gota rrush të kuq
 • 1 degë selino
 • 1 tufë majdanoz

Përgatitja:

Vendosim orizin të ziejë dhe më pas e lëmë të ftohet. Ndërkohë ngrohim dy lugë gjelle vaj në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare, shtojmë pulën me pak kripë dhe piper, e mbulojmë dhe e gatuajmë për 8 minuta. E kthejmë nga ana tjetër dhe vazhdojmë ta gatuajmë derisa të marrë ngjyrë kafe të artë. E largojmë pulën dhe e vendosim në një pjatë dhe pasi të jetë ftohur e presim në copa. Tek tigani shtojmë ujë të ziejë, më pas vendosim brokolin e ndarë në lule. Ulin nxehtësinë në mesatare-të ulët dhe e gatuajmë për rreth 4 minuta. Ndërkohë rrahim në një tas të vogël, kosin, uthullën, qepët dhe pjesën e mbetur të vajit, kripë dhe piper. Kombinojmë orizin, pulën, brokolin, rrushin, selinonë, majdanozin dhe qepët në një tas të madh. Hedhim salcën mbi sallatë dhe e shërbejmë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Conference League/ Ballkani 'pa busull', barazon 0-0 me maltezët e Hamrun në aktin e parë! Emërllahu gabon penalltinë

Conference League/ Ballkani 'pa busull', barazon 0-0 me maltezët e Hamrun në aktin e parë! Emërllahu gabon penalltinë