Asambleja e 145 e IPU/ Deputeti i rus merr fjalën, delegacioni i Shqipërisë dhe deputetët e vendeve të BE largohen nga salla (VIDEO)

Delegacioni i Shqipërisë në koordinim me deputetët e vendeve të Bashkimit të Evropian u larguan nga salla ku po mbahej mbledhja e 145-të  e Asamblesë Parlamentare të Unionit Ndërparlamentar në Ruanda në momentin kur filloi fjalimin deputeti drejtues i delegacionit të Federatës Ruse, ky si një akt simbolik për dënimin e agresionit të Moskës në Ukrainë.

Asambleja e 145 e IPU-së, me pjesëmarrës deputetë nga 178 shtete ka bërë thirrje dhënien fund të luftës së Rusisë në Ukrainë dhe miratoi rezolutën me titull: Dënojmë pushtimin e Ukrainës dhe aneksimin e territoreve nga Federata e Rusisë, në mbrojtje të integritetit territorial të të gjitha shteteve. Dy deputetët shqiptarë Ervin Salianji dhe Florenc Spaho kanë qenë pjesë e delegacionit të Shqipërisë.

Në një postim në Facebook, Salianji shkruan se delegacioni i Shqipërisë ashtu sikurse  pjesa dërrmuese e delegacioneve botërore mbështeti rezolutën emergjente ku dënohet agresioni ndaj Ukrainës.

“Kigali, Rwanda. Mbledhja e 145 e Asamblesë Parlamentare të Unionin Ndërparlamentar me pjesëmarrjen e deputetëve nga 178  shtete.

Lufta në Ukrainë dominoi diskutimet e Asamblesë  ku pjesa dërrmuese e delegacioneve dënuan agresionin e paprovukuar rus ndaj Ukrainës!

Delegacioni i Shqipërisë si pjesa dërrmuese e delegacioneve botërore mbështetëm rezolutën emergjente ku dënohet agresioni ndaj Ukrainës. Asambleja e 145 e IPU-se ka bërë thirrje për t’i dhënë fund okupimit të Ukrainës nga Rusia dhe miratoi rezolutën me titull: Dënojme pushtimin e Ukrainës dhe aneksimin e territoreve nga Federata e Rusise, në mbrojtje të integritetit territorial të të gjitha shteteve.

Asambleja e fokusoi debatin tek rritja e autoritetit të parlamenteve në kontrollin e qeverive, mbrojta e statusit të deputetit, promovimi i të rinjve në politikë, foricimi i bashkëpunimit ndërparlamentar për të ndarë eksperiencat më të mira. Vëmëndje të rëndësishme morên rastet e ndalimit të hapësirave demokratike në parlamentet e vendeve autokratike! Çdo vend është nën monitorim për ruajtjen e standarteve të demokracisë!”, shkruan Slianji.

Çfarë është IPU?

Unioni Ndërparlamentar (IPU) është organizata ndërkombëtare e parlamenteve, që u krijua në vitin 1889. Si vatra e dialogut parlamentar në shkallë globale, Unioni punon për paqen dhe bashkëpunimin midis popujve dhe forcimin e demokracisë përfaqësuese, në bashkëpunim të ngushtë me OKB-në, me të cilën ai ndan të njëjtat objektiva. Gjithashtu ai kooperon edhe me organizatat parlamentare rajonale e ndërkombëtare, ndërqeveritare dhe joqeveritare, të cilat ndajnë të njëjtat qëllime. IPU financohet në përgjithësi nga vetë anëtarët e saj.

Selia e IPU-së ndodhet në Gjenevë. Asambleja e IPU-së mblidhet dy herë në vit, në pranverë dhe në vjeshtë, zakonisht në vende të ndryshme, me qëllim që pjesëmarrësit të kenë mundësinë të njihen me realitete të larmishme kombëtare. 

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Bënte namin duke vjedhur nëpër biznese, arrestohet 30-vjeçari shqiptar në Greqi! Akuzohet për 9 grabitje me armë

VIDEO/ Bënte namin duke vjedhur nëpër biznese, arrestohet 30-vjeçari shqiptar në Greqi! Akuzohet për 9 grabitje me armë