Atentati në Elbasan/ Çaka 1 muaj më parë u kthye nga Gjermania, u qëllua me 12 plumba në bark! 3 pista hetimi, që nga hakmarrje te prishja e pazareve të drogës! Zbardhet dëshmia e gruas

Report Tv ka mësuar detaje të reja nga ekzekutimi i Everest (Ibrahim) Çakës mbrëmjen e kaluar në Elbasan. Burime për gazetarin Arsen Rusta, bëjnë me dije se Çaka kishte vetëm pak javë që ishte kthyer nga Gjermania, ndërkohë që lëvizte me makinën e shokut të tij, pavarësisht se posedonte edhe mjete të shtrenjta.

Pista kryesore e ekzekutimit lidhet me serinë e vrasjes së kushëririt të tij në Belgjikë, Arjan Spahiut. Ndërkohë që një tjetër pistë hetimi është edhe larja e hesapeve mes bandave dhe prishje e pazarit të drogës. Para 10 ditësh, Everest Çaka është marrë në pyetje nga prokurorë belg në lidhje me vrasjen e kushëririt të tij Arjan Spahiut, të cilët po hetojnë për zbulimin e vrasjes.

Çaka mbeti i vdekur në vend, teksa udhëtonte në makinë me bashkëshorten e tij e cila mbeti e plagosur në dorë, jashtë rrezikut për jetën. Bashkëshortja e Çakës ka deklaruar në dëshminë e saj se makina e tyre është goditur nga prapa dhe ato kanë menduar se mos ishte një aksident. Në ato momente, sipas dëshmisë së bashkëshortes është afruar në person i armatosur dhe ka qëlluar në drejtim të Everestit.

Ndaj Çakës është qëlluar me 12 plumba nga një distancë e afërt, ndërkohë që janë sekuestruar kamerat e sigurisë. Policia ka shoqëruar 20 persona për tu pyetur në lidhje me ngjarjen.

41-vjeçari kishte lidhje me persona me të shkuar kriminale që kanë mbetur të vrarë pak vite më parë. Më konkretisht, atij i është ekzekutuar vëllai në Barcelonë si edhe kushëriri në Belgjikë. Bëhet fjalë për Ardit (Arjan) Spahiu. Ky i fundit është vëllai i kunatit të Erion Alibej, i arrestuar nga prokuroria e Elbasanit si person i dyshuar për urdhërimin e organizimit të dy vrasjeve. Erion Alibej, organizatori i dy vrasjeve që tronditën qytetin e Elbasanit, më 20 dhe 29 korrik, ka porositur vrasjen e Emiljano Ramazanit dhe shokut të tij, Regis Runajt në Elbasan. 

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:27
Atentati në Elbasan, 3 pistat ku po hetohet ekzekutimi i Everes Çakës

Ekzekutimi në Elbasan i 41-vjeçarit Everest alias Ibrahim Çaka mbrëmjen e djeshme  ka bërë që grupi hetimor të hetojë në 3 pista hetimit, atë të hakmarrjes që lidhet me serinë e vrasjes ku u vra edhe kushëririt të tij në Belgjikë Arjan Spahiut, ajo e larjes së hesapeve mes bandave dhe ajo e prishjes së pazarit të drogës.

Ora 11:25
Atentati në Elbasan, Everes Çaka u qëllua me 12 plumba në bark, 20 të shoqëruar! Sekuestrohen kamerat e sigurisë

1620811608_caka.png

Report Tv ka zbardhur detaje të reja nga ekzekutimi në Elbasan, ku 41-vjeçari Everest alias Ibrahim Çaka u qëllua me 12 plumba në zonën e barkut. Të gjitha gjuajtjet janë bërë nga një distancë e afërt.

Në lindje me ngjarjen janë shoqëruar 20 persona, ndërsa janë sekuestruar me dhjetëra kamera sigurie në zonë si dhe disa të tjera përgjatë aksit Elbasan -Rrogozhinë për të ndjekur të gjithë veprimet e autorit.

Ora 10:50
Zbardhet dëshmia e gruas së Everest Çakës: Vrasësi u afruan tek makina dhe qëlluan! Dola për të kërkuar ndihmë

1620761244_EVERESTCAKA.jpg

Është zbardhur dëshmia e Silvana Çakës, bashkëshortes së Everest Çakës e cila ishte në makinë në momentin kur persona të paidentifikuar vranë me breshëri plumbash bashkëhsortin e saj.

Bashkëshortja e Çakës ka deklaruar në dëshminë e saj se makina e tyre është goditur nga prapa dhe ato kanë menduar se mos ishte një aksident. 

‘Sapo dolëm nga shtëpia e prindërve të mi, jetojnë me qira në lagjen ‘Skëndërbej’. Sapo makina jonë nisi lëvizjen një mjet na goditi nga pas. Kujtuam se ishte aksident, dhe pashë një burrë që u afrua tek xhami dhe mbante në duar një armë me të cilën në afërsi të xhamit të parë ku ishte Everesti dhe qëlloi disa herë.’- është shprehur bashkëshortja.

Sipas gruas së viktimës, vrasësi është afruar te makina dhe ka qëllluar 41-vjeçarin me breshëri, plumbat e kanë kapur në krahë, qafë dhe në gjoks. Silvana Çaka ka thënë se doli për të kërkuar ndihmë tek banorë dhe tek njerëzit që ndodheshin aty.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A zgjidhet kriza në PD me një garë të re për kryetar?×

Lajmi i fundit

John

Pamje tronditëse, babai dhunon barbarisht foshnjën në Turqi se nuk duronte të qarat! Nëna e fëmijës e filmoi fshehurazi (VIDEO)