Sarandë, 4-vjeçari pësoi arrest kardiak nga korrenti! Mjeku që e riktheu në jetë: Pas 4 orësh mjekim, kërkoi prindërit

Mbrëmjen e së mërkurës një fëmijë vetëm 4-vjeç ra në kontakt me energjinë elektrike teksa lozte në lagjen nr 1 të qytetit të Sarandës. Prindërit e kanë dërguar në spital në gjendje shumë të rëndë, por mjekët Besnik Shabanaj dhe Mejborna Gjata kanë mundur ta mbajnë në jetë.

"Fëmija ka ardhur në spital në limitet e jetës, pa puls, me frymëmarrje të dobët. Sapo erdhi në pavion filloi raminimi kardio-polmonar dhe e vendosëm në oksigjen. Shyqyr që gjërat i kemi të gjitha këtu falë ndërhyrjes së shpejte arritëm të kthejmë në funksion zemrën dhe mushkëritë. Faza e dytë ishte ajo e zgjimit që zgjati gati një orë dhe pas kësaj fëmijë na reagoi duke hapur sytë, bëri konvulsione, gjë qe e prisnim.  pasi mjekuam dhe konvulsionet fëmija pas 4 orësh kërkoi nënën e babanë dhe ishte diçka shumë e bukur", tha Besnik Shabanaj mjek anestezist.

Për misionin e vështirë të kolegëve, flet dhe shefja e pediatrisë në Sarandë.

"Rreth orës 19:30  është paraqitur një rast i rëndë, pas një kontakti me rrymën elektrike. Ka ardhur pa puls me urinim të pa pavullnetshëm. Mjekët e kanë rikthyer në jetë, po kështu spitalit tonë nuk i mungon asnjë mjet për të shpëtuar jetën e fëmijës", tha Eranda Andoni, pediatre.

Tashmë 4-vjeçari e ka kaluar rrezikun për jetën falë angazhimit maksimal të mjekëve të Sarandës.

 

A.M./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Zzzzxxxccc: 12/08/2022 20:17

  Te gjith mjeket jan badakcij per lek shesin dhe baban e tyre

  Përgjigju
  • Ilir: 13/08/2022 21:52

   Mjeket duhet te ikin sa me shpejt nga ky vend pasi as qeveria e as njerezit nuk jane mirenjohes. Te shkojne e te yshten pastaj ne hoxhallare e prifterinj si nje here e nje kohe. Ne cdo vend te botes mjeket jane elita e shoqerise dhe trajtohen si te tille. Injorantet me 8 klase shkolle marrin guximin dhe pergojojne mjeket ketu. Denonconi nese ju behet padrejtesi mos llapni kot ketu...!

  • Xxxxxx: 13/08/2022 16:20

   Mjeket jan shtresa me e ulet e shoqerise...

  • alfredi: 12/08/2022 21:23

   O zzëccërra, për rastin në fjalë tu thaftë goja mor i pandershëm , mor anonim i paskrupullt, të uroj sa më shpejt të jetë e mundur të biesh në dorë të atyre mjekëve .Po ata janë heroj ,o hije e zezë që shpëtuan një jetë njeriu ,pse si i di ti herojt,shko dhe pyeti pak prinderit e vogëlushit se çfarë do të thonë për BESNIKUN dhe MEJBORNËN dhe pastaj zhgarravit mendimet .

 • ariu: 12/08/2022 19:00

  Kishim nevoje per nje lajm te tille!!

  Përgjigju
 • Populli: 12/08/2022 18:45

  Ketyre te dyve qe shpetuan 4 vjecarin jua shperblefte Zoti i Madh ne familjet e tyre.

  Përgjigju
 • Ne: 12/08/2022 18:03

  Falenderim pa fund per mjeket që shpetojne Jete.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Partia e Mitsotakis kandidon Fredi Belerin për eurodeputet, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

DIREKT/ Barcelona 1-0 PSG, sërish Raphinha shënon në Champions League! Dortmund 0-0 Atl. Madrid (VIDEO)

DIREKT/ Barcelona 1-0 PSG, sërish Raphinha shënon në Champions League! Dortmund 0-0 Atl. Madrid (VIDEO)