Scholz u bën thirrje vendeve evropiane që të ofrojnë më shumë ndihmë për Kievin

Scholz u bën thirrje vendeve evropiane që të ofrojnë më shumë ndihmë për Kievin

1715002972_olafscholz.JPG

Foto: Olaf Scholz

Kancelari gjerman Olaf Scholz u bëri thirrje vendeve evropiane që të bëjnë më shumë për të mbështetur Ukrainën, duke thënë se ai shpresonte se do t'i siguronin Ukrainës "municion, artileri, tanke dhe mbrojtje ajrore, dhe mbi të gjitha sistemet e mbrojtjes ajrore Patriot".

Duke folur në Stokholm, kancelari gjerman premtoi mbështetje për Ukrainën për aq kohë sa duhet. Ai gjithashtu shpjegoi se njoftimi i Gjermanisë në muajn prill për vendimin për të dërguar një sistem të tretë Patriot në Ukrainë nuk ishte një vendim i lehtë pasi Gjermania nuk ka shumë sisteme të saj të prodhuara në vend.


Lajmi kryesor:

Blinken vizitë të paparalajmëruar në Kiev! Rusia bombardon Kharkivin


Xh.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

'Zbuloni perlën e fshehur', Good Morning America promovon Shqipërinë: Disa nga plazhet më mahnitëse në botë

'Zbuloni perlën e fshehur', Good Morning America promovon Shqipërinë: Disa nga plazhet më mahnitëse në botë