Sejko: Ndryshimet klimatike po sfidojnë ekonominë e vendit, burim rreziku dhe kosto të mëdha nëse nuk merren masa tani

Ndryshimet klimatike po sfidojnë gjithnjë e më shumë ekonominë e vendit dhe kërkon përgjigje gjithnjë e më të shpejtë.

Domosdoshmëria për të adresuar sfidat që paraqesin ndryshimet klimatike dhe marrja e masave u nënvizua edhe sot në Tiranë në konferencën e Nivelit të Lartë “Financa e Gjelbër në Evropën Juglindore “Zhvillimi i Kapaciteteve dhe një Taksonomi” organizuar nga Banka e Shqipërisë.

“Ndryshimet klimatike po sfidojnë ekonominë e vendit dhe kërkon përgjigje të përbashkët e të koordinuar përfshi dhe Bankën e Shqipërisë. Ndryshimet klimatike kanë kosto të lartë dhe janë burim rreziku dhe sektori bankar është i ekspozuar ndaj ndryshimeve klimatike.

Kosto apo dëmi që do të shkaktojë do të jenë shumë  më të mëdha se kostot që do të vijnë nga marrja e masave për të minimizuar rreziqet në të ardhmen nëse ne nuk realizojmë sot. Kemi nevojë për inovacion” tha Sejko në fjalën e tij.

Ndryshimet klikamike kërkojnë financim të qëndrueshëm dhe këtu sektori bankar ka rolin e vet vendimtar, duhet kanalizim fondesh dhe edukim.

Në Konferencën e nivelit të lartë mbajti fjalën e saj edhe Drejtoresha e Qendrës së Ekselencës në Financë (CEF), Jana Repanšek, ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj.

Po sot në Tiranë u organizua dhe mbledhja Vjetore e Bordit Drejtues të Qendrës së Ekselencës në Financë (CEF).
Lajmi në përditësim..

S.G/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Eri: 22/06/2023 10:25

    Foli ky..ik o trim shiko tregun financiar se jemi akoma le listen gri te pastrimit te parave...lerja Sazan Gurit kto pune

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Finalja Spanjë – Angli, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Prezantohet Mbappe, në stadiumin e Madridit do ta presin 86 mijë tifozë

Prezantohet Mbappe, në stadiumin e Madridit do ta presin 86 mijë tifozë