Sëmuret Mihal Kokëdhima: Më lironi tani s’kam më lokal, s’kam me cilin të konfliktohem! Gjykata i rrëzon kërkesën

Rrëzohet kërkesa e Mihal Kokodhimës për t'u liruar nga qelia. Gjatë gjykimit të zhvilluar në Vlorë, përfaqësuesi i akuzës Saimir Smaka ka kundërshtuar pretendimet e Mihal Kokëdhimës, pronarit të ish-restorant Panorma  i cili dhunoi turistët spanjollë se duhet të linte qelinë për shkak të problemeve shëndetësore.

Smaka i kishte kërkuar gjyqtares së çështjes të refuzonte kërkesën e tij për lirim. Në fund të gjykimit pasi trupi gjykues i përbërë nga Esmerilda Habili, vendosi të rrëzojë kërkesën e Kokëdhimës. Vendimi është marrë në datën 25 shtator 2019, dhe tashmë ky vendim është ankimuar nga Kokëdhima në gjykatën e Apelit Vlorë.

Mihal Kokëdhima është sëmurur në ambientet e burgut ku po vuan dënimin pasi në muajin gusht u përfshi në një përplasje fizike me biznesmenin Spanjoll Eugenio Galdon që kishte mbërritur në Shqipëri me familjen për turizëm. Nëpërmjet disa raporteve mjekësore të kryera disa kohë më parë në spitalin e Janinës në Greqi, ku mjekët e këtij spitali gjatë një studimi ekografik kanë evidentuar se Mihal Kokëdhima, ka një zgjerim të aortës së zemrës, Kokedhima, kushëriri i ish-deputetit Koço Kokëdhima, iu drejtua gjykatës së Vlorës duke kërkuar zëvendësimin e masës së sigurisë nga “arrest në burg” në një masë më të butë. Nëpërmjet avokatëve mbrojtës,Kokëdhima ka parashtruar në gjykatën e Vlorës disa raporte mjekësore të spitalit të Janinës, duke tentuar të bindin gjyqtaren Esmerilda Habili, se Kokëdhimës i rrezikohet jeta gjatë qëndrimit në burg, pasi sëmundja e zemrës që ai vuan, mund të sjellë përkeqësimin e shëndetit. “Shqiptarja.com” mëson se veç këtij argumenti Kokëdhima ka parashtruar në gjykatë se nuk shfaq asnjë rrezikshmëri shoqërore, pasi sipas tij menjëherë pas ndodhjes së ngjarjes lokali i tij është prishur dhe për pasojë askush nuk duhet të ketë më frikë se ai do të bëje konflikt me ndokënd. Një tjetër argument që ka ngritur Kokëdhima në gjykatë, është dhe fakti se prokuroria e Vlorës gjatë kësaj kohe ende nuk ka kryer një ekspertim financiar mbi dëmin e shkatuar në prishjen e pronës së personave të përfshirë në konflikt.

Sjellja e gabuar për dy peshq zgare i kanë kushtuar shtrenjtë kushëririt të ish-deputetit të Himarës Koço Kokëdhima. Mihal Kokëdhima, tashmë ndodhet në burgun e Vlorës, ndërkohë ka humbur gjithçka që kishte krijuar në mënyrë të paligjshme dhe që fitonte goxha para. Restoranti, lokali, hoteli dhe plazhi i virgjër që kishte zaptuar në Porto Palermo, janë shkatërruar pas gjithë asaj që ndodhi me familjen spanjolle të biznesmenit Eugenio Galdon që kishte mbërritur në Shqipëri për turizëm. Dhe për çfarë, vetëm për komunikimin e gabuar dhe sjelljen në kufijtë e çmendurisë së Mihal Kokëdhimës, djalit të tij dhe grupit të kamerierëve që ai mbante në punë. Në këtë konflikt janë tmeruar turistët Spanjollë, Kristina Romero, biznesmeni spanjoll Eugenio Gal Galdon, djali i tij Jaime Romero dhe Mihal Kokëdhima. Ndërkohë pjesë e grupit që u përfshi në përplasje fizike ka qënë dhe shoferi Erjon Dike, djali i guidës Olgent Saraçi.

/r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Gjyqtarë e prokurorë në 'sitë', a jeni dakort me rezultatet e deritanishme të procesit të vettingut?

Komento

Komente

 • Llambi Bollano: 10/10/2019 07:02

  Jo te gjithe Himariotet jane si ai kokloqja nuk ka pyll pa derra

  Përgjigju
 • Fredi DOBIÇI LLAPAQËN: 10/10/2019 01:09

  Fredi i ZI si KORBI qenka "ARRATISUR" nga Varrezat !?!!!! Loshi mé tha , se para 3 Muajsh kishte shkuar tek FUNERALI i Fredi ZHAPIKUT pa koké, por Fredi DJALLI qenka ngritur nga VARRI dhe qenka "ARRATISUR" !!!!! POLICIA dhe RENEA janè véné né Ndjekje té Fredi URRITHIT , por deri tashti pa Sukses , sepse Fredi KOKÉLOQJA fshihet me ndonjé BODRRUM dhe JETON si KRRIMB HALEJE !!!! Fredi DOBIÇIN e gjetén Plakat e KOMBINATIT tek KODRRAT e KASHARIT nèpèr FERRA té BRAKTISUR nga Ajo BUNDRRA qé i béri Kokén !! Por PLAKAT qé e gjetén Fredi GUNGAÇIN né FERR , béné Gabim té madh qé e Dorèzuan Fredi SHURRAQIN né Maternitet !!!!

  Përgjigju
 • Vlonjat: 09/10/2019 21:59

  Po ca lesh vlonjat kokdhimat jan minoritar ca kar vlonjat thoni

  Përgjigju
 • Trnakop Kacija: 09/10/2019 19:22

  Pa Vloren e Kosoven sdo kishte Shqiperi e ndoshta as Shqiptare.

  Përgjigju
  • Tëtangop Kacija: 10/10/2019 11:30

   Ik or budalla!

  • Fredi: 09/10/2019 22:16

   Pirdh pirdh

 • AltinTop: 09/10/2019 18:52

  Kesaj radhe nuk po i ecen miku Kokedhimes...

  Përgjigju
 • Trala zura nje gale: 09/10/2019 18:41

  Ky palo burre u be cub kir i sulmoi turistet tani na u semurka. Shtrojeni ne dajak derisa ti vijne trute ne vend.

  Përgjigju
 • dulja: 09/10/2019 17:28

  burke legenit na turprove hy fare e keqe

  Përgjigju
 • Mili: 09/10/2019 13:42

  Kjo tregon së sa te keqinj hakmarsa maskerenj janë vlonjatët qe ferkojne barkun

  Përgjigju
  • Vlora: 09/10/2019 16:16

   O mili mire e ke mamin .. bej te fala nga xhuxhi i vlores mmmm at’her do ta kuptosh rendesin e vlores..

  • Vlora: 09/10/2019 16:13

   Te gjith ju qe shani vloren na hengeshit k...in. bq vlora dhe kosova ka ber historin e shqiperise .. mos ikni me mendjen e tipit fredi nje maskara brez pas brezit .. njeri ordiner qe diten shkrun ne net dhe naten kontrollon koshat e mbeturinave.. zorraxhi..!

 • Berta tha: 09/10/2019 13:26

  Ore kafshee, po nuk te futen Brenda se kishe lokakalin oreee, te futen Brenda se ishe aguridhe nga mendja. prandaj Rri o palikari qetesohu ca kohe Brenda, ne mungese te stimujve qe te acarojne dhe sezonin tjeter turistik del edhe e shijon pa strese dhe komplekset qe te ben te famshem ne gjithe boten a I vraree.

  Përgjigju
  • Ciu: 09/10/2019 19:22

   Po munde merre dhe Ferdin brenda, te qetesohet ca.

 • Fredi: 09/10/2019 13:25

  Hahahahahah komente vlonjatësh injorant po shkepen bethsh Hahahahahaha! Hahahahaha permbys nga të qeshurit

  Përgjigju
 • Kavajsi Pjella e Lushnjarit: 09/10/2019 13:18

  Vlonjatët duhet që perpara së të pjellin duhet te marin rekomandim nga psiqatri. Të kete ligj qe ti ndaloje të bejne femije nqse janë të cmendur. Dhe ka mundesi qe te kete perqindje të madhe të cmendurish në Vlorë qe pjellin të cmendur

  Përgjigju
 • Fieraku: 09/10/2019 13:13

  Ore keta vlonjatet paskan ikur nga mendja. Të gjithë të semure psiqike. Larg vlonjateve se të shkaterrojne nga mendja

  Përgjigju
 • Alternativa: 09/10/2019 11:57

  Pse nuk i fut 1 varje me carcaf ke qelia, mbase bindet gjyqtarja.

  Përgjigju
 • Blu: 09/10/2019 11:51

  A qen atje te kalbesh legen se ke kaq vjet qe vjedh e tmerron turistat..ku e gjete pronen ne bregun me te bukur te shqiperise o zagar...u shofsh ti dhe fara jote e keqe qe e keni shkaterru Shqiperine

  Përgjigju
 • Kastro ziso: 09/10/2019 11:43

  Ne burg qenin aty lereni te zene mend gjith mi haleve

  Përgjigju
 • Çolet: 09/10/2019 11:35

  Po pse more derebardhe bere nga këto gjëra , pse?

  Përgjigju
 • Nartë Bestrovë: 09/10/2019 11:25

  Gjynah i shkreti sa ka bërë për Vlorene dhe nuk e ndihmuan zagarete vlonjate. Të poshtere paskan qënë Vlonjatete

  Përgjigju
  • Nartë Bestrovë: 09/10/2019 13:21

   NarteBestrove Ç ke o legen efgjit të ka dhënë bukë edhe motren me buke ta ka mbajtur

  • Loti: 09/10/2019 13:08

   Ka ber the Mira per gjithe shqiptaret. Bemat e tija kan shkuar deri ne spanje. Me kollaj e kishte te dilte me raport psiqik pas asaj qe beri per dy sinagridhe.

  • NarteBestrove: 09/10/2019 11:49

   Do ket bërë per motrën tënde jo per Vlorën..×

Lajmi i fundit

John

Një ‘Pesë qershor Plus’ që përfaqëson të gjitha palët