Serie A/ Interi fiton 2-1 mes polemikave dhe mban kreun e Serie A, Monza largohet me tri pikë nga Frosinone! Leçe 1-1 ndaj Cagliarit

Festa e Monzës

Serie A e futbollit vijoi këtë të shtunë me katër duele interesante. Gjjithçka nisi në orën 12:30, ku në "Giuseppe Meazza" Interi fitoi 2-1 me Veronën në mënyrë dramatike. Te tri pikët doli edhe Monza, që fitoi 2-3 në shtëpinë e Frosinones. Në 18:00 Leçe barazoi 1-1 me Cagliarin, ndërsa në 20:45 Sassuolo fitoi 1-0 me Fiorentinën. Të dielën luhen ndeshjet e mbetura, ku spikasin Empoli - Milan, Salernitana - Juventus dhe Roma - Atalanta.

Në stadiumin "Benito Stirpe", Frosinone humbi 2-3 me Monzën. Ndeshja e javës së 19-të në Serie A ishte e luftuar dhe me pesë gola, teksa vendasit u kujtuan vonë dhe nuk mundën të siguronin qoftë një pikë në shtëpi. Miqtë gjetën dy herë rrjetën në pjesën e parë. Fillimisht Dany Mota në të 18 minutë dhe më pas Carboni në të 45 minutë ishin autorët e golave. Soule në pjesën e dytë shënoi autogol, duke i dërguar shifrat në 0-3. Vetëm një minutë më pas (56), Harroui shkurtoi diferencën për vendasit. Goli i Soule në të 76 minutë shërbeu sa për statistika, me ndeshjen që u mbyll 2-3 dhe Soule që shpërbleu gabimin. Te Frosinone për pesë minuta në fund luajti edhe Marvin Çuni. Me 25 pikë Monza ngjitet në vendin e 10-të, gjashtë pikë më shumë se Frosinone e vendit të 14-të.

Leçe dhe Cagliari barazuan 1-1 në stadiumin "Via del Mare" për javën e 19-të në Serie A. Në fushë për puljezët nga minuta e parë ishte edhe Ylber Ramadani, mesfushori i Kombëtares që bëri një paraqitje të mirë dhe u vlerësua me notën 6.8, teksa në stol qëndroi Medon Berisha. Sfida u zhbllokua nge Leçe në minutën e 31 me Gendrey, që shfrytëzoi bukur një pasim të Oudin. Në pjesën e dytë miqtë e Claudio Ranierit barazuan me Oristanio, duke bërë që skuadrat të ndanin nga një pikë. Me 21 të tilla, Leçe mban vendin e 13-të, ndërsa Cagliari me 15 pikë pozitën e 17-të.