SHBA i kërkon Kinës të përdorë ndikimin e saj mes tensioneve të Moskës mbi Ukrainën

Shtetet e Bashkuara i bënë thirrje Kinës të enjten që të përdorë ndikimin e saj me Rusinë për të kërkuar një zgjidhje diplomatike të krizës së Ukrainës, por ekspertët e politikës dyshonin se Pekini do ta mbështeste Uashingtonin në ngecje.

Ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi foli me telefon me Sekretarin e Shtetit të SHBA, Antony Blinken dhe Pekini tha se donte që të gjitha palët të qëndronin të qetë dhe "të përmbahen nga bërja e gjërave që nxisin tensionet dhe nxitin krizën".

Blinken theksoi se tensionet duhet të reduktohen dhe paralajmëroi për rreziqet e sigurisë dhe ekonomike nga çdo agresion rus, tha Departamenti i Shtetit. Nënsekretarja e Shtetit për Çështjet Politike, Victoria Nuland tha se mesazhet e SHBA-së për Pekinin ishin shumë të qarta.

“Ne i bëjmë thirrje Pekinit që të përdorë ndikimin e tij me Moskën për të nxitur diplomacinë, sepse nëse ka një konflikt në Ukrainë, nuk do të jetë mirë as për Kinën”, tha Nuland në një konferencë të rregullt për shtyp të Departamentit të Shtetit. "Do të ketë një ndikim të rëndësishëm në ekonominë globale. Do të ketë një ndikim të rëndësishëm në sferën e energjisë."

Ambasadori i Kinës në OKB Zhang Jun tha se një "armëpushim olimpik i nderuar me kohë" për Lojërat Dimërore të Pekinit që fillojnë më 4 shkurt do të fillojë nga 28 janari.

“Le të shfrytëzojmë këtë mundësi për të promovuar paqen, solidaritetin, bashkëpunimin dhe vlerat e tjera të përbashkëta të përbashkëta nga i gjithë njerëzimi, për ta bërë botën tonë një vend më të mirë”, shkroi Zhang në Twitter.

Rusia ka ndërtuar forcat e saj në kufijtë e Ukrainës për muaj të tërë dhe i ka kërkuar NATO-s të tërheqë trupat dhe armët nga Evropa Lindore dhe të ndalojë Ukrainën, një ish-shtet sovjetik, që të mos bashkohet ndonjëherë me aleancën ushtarake të udhëhequr nga SHBA. Aleatët e NATO-s e kundërshtojnë këtë, por thonë se janë të gatshëm të diskutojnë kontrollin e armëve dhe masat e ndërtimit të besimit. Daniel Russel, diplomati i lartë amerikan për Azinë nën ish-presidentin Barack Obama, tha se ndërsa Kina nuk mund të ishte e lumtur për mundësinë e një pushtimi të Ukrainës në prag të Lojërave Olimpike, "Wang Yi zgjodhi të mbronte 'shqetësimet legjitime të sigurisë' të Rusisë. në vend që të ofroni ndonjë mbështetje për Blinken." Bonnie Glaser e Fondit Gjerman Marshall të Shteteve të Bashkuara tha se Pekini mund të veprojë si një prishës i çdo përpjekjeje të Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj për të imponuar kosto ndaj Rusisë.

"Nuk ka gjasa që SHBA të mund të marrë Kinën në bord mbi Ukrainën. Pekini nuk do të miratojë përdorimin e forcës, por është dashamirës me pikëpamjet ruse për NATO-n. Dhe kjo nuk ka të bëjë vetëm me Lojërat Olimpike," tha Glaser.

Nëse Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian vendosin sanksione ndaj Rusisë, "Kina ka të ngjarë të ndërmarrë hapa për të zbutur ndikimin e tyre," tha ajo.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Fermerët e Divjakës e shesin qepën e thatë nën kosto, me shumicë 25 lekë/kg, konsumatori e blen trefishin