SHBA kundër Iranit, Shiitët kundër Sunitëve, ‘Lufta e Madhe' në Irak dhe Lindjen e Mesme (VIDEOSKEDA)

Me luftën në Irak ish presidenti amerikan George W. Bush i bëri një favor të madh Iranit, i cili mundi të shtrijë ndikimin e tij në vendin fqinj, Irakun me të cilin kishte luftuar nga viti 1980 deri në vitin 1988.

Prej fuqizimit të Iranit mori fuqi edhe shumica shiite e popullsisë Irakiane, e persekutuar më parë gjatë diktaturës së Saddam Huseinit.

Kështu Irani ishte në gjendje të shfrytëzonte lidhjet me disa fraksione Irakiane shiite ndërsa Amerikanët gradualisht zvogëluan praninë e tyre politike dhe ushtarake.

Iraku është bërë kështu një fushë beteje midis SHBA dhe Iranit, por edhe e konfliktit më të gjerë në Lindjen e Mesme midis Sunnitëve dhe Shiitëve, dy degët kryesore islamike, një konflikt që ka arsye gjeopolitike dhe jo vetëm fetare.

Nga njëra anë Arabia Saudite, Egjipti dhe indirekt Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli, kurse në anën tjetër Irani, Siria e Asadit, Hezbollahu libanez dhe rebelët Huthi në Jemen.

/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    BE heq kufizimet dhe pak raste ditore, a mendoni se mbaroi pandemia në Shqipëri?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Frrok Çupi në Repolitix: Berisha 'tirani' i fundit në Ballkan, pas Millosheviç dhe Izetbekoviç, prandaj është e vëmendshme Amerika