SHBA ngre alarmin! U kërkon qytetarëve amerikanë të largohen nga Ukraina

SHBA ngre alarmin! U kërkon qytetarëve amerikanë të largohen nga Ukraina

Ukrainë

Ambasada e SHBA-së në Ukrainë iu ka bërë thirrje të gjithë shtetasve amerikanë që të largohen nga vendi, pasi thotë se ka informacione për sulme në infrastrukturë dhe objekte qeveritare të Ukrainës në ditët në vijim. Ambasada u kërkoi qytetarëve që nëse e kanë të mundur, të përdorin mjete të transportit privat gjatë largimit.

“Departamenti i Shtetit ka informacione se Rusia po shton përpjekjet për të nisur sulme kundër infrastrukturës civile dhe objekteve qeveritare të Ukrainës në ditët në vijim. Sulmet ruse në Ukrainë përbëjnë një kërcënim të vazhdueshëm për civilët dhe infrastrukturën civile. Ambasada e SHBA-së u bën thirrje qytetarëve amerikanë që të largohen nga Ukraina menjëherë, duke përdorur opsionet private të transportit tokësor, nëse është e sigurt për ta bërë këtë”, tha ambasada.

Kjo thirrje vjen pas deklaratave të SHBA-së dhe Ukrainës se Rusia po përgatit sulme shumë agresive në Ditën e Pavarësisë nga Bashkimi Sovjetik i Ukrainës, më 24 gusht.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë, Zelensky njofton nismën e re për të forcuar lidhjet me vendet e Evropës Lindore dhe Baltike


D.GJ/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?



×

Lajmi i fundit

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve