Teatri u shemb! 12 orë tension, përplasje dhe gaz lotsjellës! Budina: Shihemi nesër në 16:30! PD-LSI: Do jemi dhe ne në shesh

TIRANË- "Shihemi nesër në 16:30"! Me këtë fjali të regjisorit Robert Budina është mbyllur protesta prej më shumë se 12 orësh e artistëve, qytetarëve dhe politikanëve që u rreshtuan hapur kundër shembjes së Teatrit. Protesta do të vijojë ditën e nesërme në orën 16:30 para Ministrisë së Brendshme, kundër policëve me kauzën e re të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit "kundër vrasjes që qytetarëve", pasi akuzojnë efektivët blu se kanë nisur shembjen kur brenda godinës ka pasur njerëz. Edhe pse godina e Teatrit Kombëtar u shemb, ato e quajnë një fitore gjithçka ndodh këtë të dielë, pasi sipas tyre nxorrën në pah "fytyrën e vërtetë të kësaj qeverie që ka qëllime mafioze".

12 orë protestë u shoqërua ne përplasje, tension me policinë, të shoqëruar në Komisariate, mes tyre qytetarë, artist dhe përfaqësues politik, si Neritan Liçaj, Rebert Budina, 3 ish-deputetët e LSI, Silva Caka, Floida Kërpaçi dhe Endrit Brahimllari, kryetarja Monika Kryemadhi, kreu i FRPD-së, Belind Këlliçi, dhe gazetari Alfred Lela. Report Tv solli video nga momenti shoqërimit të tij, që tentoi të pengonte shoqërimin e ish-deputetes së LSI-së Silva Caka. Ata tentuan të marrin barrierat metalike për t'i larguar dhe çarë rrethimin e policisë. I menjëhershëm ka qene reagimi i forcave të rendit duke ndërhyrë dhe larguar qytetarët. Policia përdori gaz lotsjellës për shpërndarjen e turmës. 

Aty kur u duk se situata po shkonte drejt normalitetit, pasdite rreth orës 16:00, nisi vala e dytë e përplasjes. Disa të rinj u shoqëruan në Komisariat pasi bllokuan për disa minuta rrugën përballë Ministrisë së Financave.  Kjo u bë shkak për rindezjen e tensionit mes qytetarëve dhe policisë, të cilëve iu bashkuan më pas edhe eksponentë të forcave opozitare. Në fillim mbërriti kryetarja e LS-së, Monika Kryemadhi, e cila u ul këmbëkryq në rrugë në shenjë solidarizimi me të rinjtë, ku nuk i kurseu akuzat për gazetarët dhe mediat, e ndërsa nga fjalimi i saj, spikati deklarata "do ia ha veshin Ramës". Disa minuta më vonë mbërritur kreu i PD-së, Lulzim Basha që iu bashkua në rrugë Kryemadhit, ku me një gjuhë më diplomate, iu bëri thirrje qytetarëve për t'iu bashkuar protestës. 

Protestës së nesërme do i bashkohen dhe PD-ja dhe LSI-ja. Vendimi u mor pas mbledhjeve të zhvilluara në seli

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 23:16
Publikohet posteri i protestës së nesërme: Protesto, poshtë diktatura

Edhe pse shumë pak orë kohë për t'u organizuar, në rrugët e qytetit janë afishuar posterat e protestës që pritet të zhvillohet ditën e nesërme në orën 16:30. "Protesto, poshtë diktatura. Ora 16:30", shkruhet në poster, teksa është përzgjedhur një foto nga protesta e opozitës, ku janë të shpalosur duy flamujt e Shqipërisë dhe BE-së.

Ora 22:11
Nis pastrimi i sheshit pas protestës, hapet qarkullimi i makinave

Pas orëve të gjatë protestë, sheshi i është rikthyer qetësisë. Siç shihet në pamjet e sjella nga Report Tv ka nisur pastrimi i sheshit, e ndërsa është hapur qarkullimi i makinave.

Ora 21:31
Shembja e Teatrit, juristi Matlija: Ngritëm padi për të kundërshtuar vendimin e prishjes

Juristi Dorian Matlija për kamerën e Report Tv është shprehur se vendimi i marrë Këshilli Bashkiak nuk mund të zbatohet pa kaluar 10 ditë dhe se kishin ngritur një padi për të kundërshtuar vendimin e prishjes së Teatrit Kombëtar.

"Padia ishte për të kundërshtuar vendimin, duhej të kërkonim një masë sigurie, seanca zhvillohet shumë shpejt nga gjykata. Nuk është parë ndonjëherë veprimtari kaq e shpejtë. Vendimi nuk zbatohet pa kaluar 10 ditë. Nuk e kemi verifikuar ende zyrtarisht. Arriti të prishet para se ne të kërkonim një të drejtë. Juridikisht kemi të bëjmë me prishje dhe nuk dihet ende a do të ndërtohet tjetër. Rikthim i një teatri të ri siç ishte i vjetri, mund të arrihet ende edhe pas prishjes, duke ndërtuar një tjetër në venin që është dhe me të njëjtin model", është shprehur Matlija.

Ora 21:22
Shembja e Teatrit/ Grupi i të rinjve në protestë: Ishte diçka super e pandershme dhe e ndyrë (VIDEO)

Kamera e Report Tv e vendosur në qendrën e protesës për shembjne e tetrdit arriti të merrte edhe mendimin e disa të rinjve të mbledhur në bulevardin Dëshmorët e Kombit.

Ata janë shprehur se ishte diçka super e pandershme, mënyra se si u nxorën aktivistët.

"Për të protestuar, ishte diçka super e pandershme, mënyra se si u nxorën aktivistët, ishte e pabesë shumë e ndyrë. Dhuna ndaj aktivist, Bojken Abazi ku ai është arrestuar. Koronavrus është edhe për policët, jo vetëm për protestuesit, ata pse ishin mbledhur më shumë se zakonisht?!", janë shprehur të rinjtë.

Ora 21:18
'Godina u prish kur brenda kishte qytetarë'/ Avokati i Popullit: Hetim i plotë! Në komisariate nuk u respektuan masat e COVID-it

Institucioni i Avokatit të popullit ka bërë me dije se ka nisur hetimet, pas pretendimeve nga ana e protestuesve se shembja e godinës së Teatrit ka nisur në kohën që ka pasur ende qytetarë brenda.

Në një reagim të gjatë, në mbyllje të kësaj proteste, Avokati i Popullit shprehet se ka pasur kontakte me qytetarë që janë shoqëruar në Komisariate, me këta të fundit që shprehen se nuk janë dhunuar në Polici, por kanë ngritur pretendime se janë keqtrajtuar në momentin që janë shoqëruar.

Ajo që vë theksin Avokati i Popullit është se nuk janë respektuar masat e higjienës në kuadër të situatës ë COVID-19, sipas së cilëve nuk është respektuar distanca mes qytetarëve në Komisariate dhe se policët kanë qenë të papajisur me doreza, teksa vetëm një pjesë e vogël ka pasur maska.

Deklarata e plotë
Institucioni i Avokatit të Popullit ka ndjekur me shqetësim të thellë ngjarjet e shënuara qysh prej orëve të para të mëngjesit ditën e sotme në Teatrin Kombëtar dhe protestave në orët në vijim. Dy ditë më parë institucioni ynë ka nisur shqyrtimin e kërkesës së Aleancës për Teatrin në lidhje me aspekte të vendimmarrjeve të Këshillit të Ministrave dhe më pas të Këshillit Bashkiak të Tiranës përsa ato mund të cënojnë të drejtat e njeriut.

Ditën e sotme institucioni ynë ka ndjekur edhe situatën në terren. Sot në datën 17.05.2020, u vumë në dijeni nga media se rreth orës 04:30, forca të shumta të Inspektoriatit Ndërtimor Tiranë të mbështetura nga Policia Bashkiake dhe Policia e Shtetit kanë ndërhyrë në godinën e Teatrit Kombëtar. Forcat e Policisë së Shtetit kanë hyrë brenda godinës dhe kanë shoqëruar me forcë në organet e Policisë, disa nga shtetasit që ndodheshin aty. Gjithashtu nga media u njoftuam se punonjësit e Policisë se Shtetit kishin bërë edhe shoqërime të një numri të konsiderueshëm të qytetarëve, të cilët kishin shkuar në vendngjarje pasi filloi prishja e godinës së Teatrit Kombëtar.

Pas këtyre informacioneve për veprimet e punonjësve të Policisë së Shtetit, në ushtrim të mandatit tonë si mbrojtës së të drejtave të personave të ndaluar e shoqëruar dhe trajtimin e tyre përsa nën mbikqyrje policore, Avokatja e Popullit organizoi punën për të vizituar të gjitha Komisariatet e Policisë së Tiranës, Drejtorinë Vendore të Policisë së Tiranës, vizita të cilat u kryen prej orës 9:30 deri në orën 14:00.

Në secilin komisariat u këqyren regjistrat dhe u takuan të shoqëruarit e pranishëm gjatë vizitës si dhe u morën shpjegime të hollësishme prej tyre. Prej personave të shoqëruar nuk u pretenduan kryerje e veprime të dhunshme brenda ndërtesave të Komisariateve, por kishte ankesa në lidhje me dhunë fizike e psikologjike të ushtruar gjatë kapjes së tyre dhe rrugës për në Komisariatet e Policisë dhe disa persona kishin shenja dhune.

Rezultoi se ishin shoqëruar edhe disa gazetarë dhe shoqërimi i tyre gjatë kryerjes së detyrës është tërësisht i pajustifikuar. Avokati i Popullit do të hetojë e verifkojë me shumë kujdes çdo pretendim për tejkalim të forcës apo akte të dhunshme ndaj qytetarëve dhe personave të shoqëruar e do të dalë me konkluzionet përkatëse për çdo rast dhe kërkon si nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë por edhe nga ana e Prokurisë të Tiranës që këto raste të trajtohen në përputhje me rekomandimet e dhëna nga CPT (Komiteti për Parandalimin e Torturës së Këshillit të Europës) në raportin e bërë për Shqipërinë e të publikuar në shtator 2019.

Po kështu nga verifikimet tona rezultoi se disa shtetas, për shkak të dëmtimeve që kishin marrë, ishin dërguar për mjekim të specializuar në institucione spitalore. Nuk pati ankesa për vonesë në lidhje me dhënien e ndihmës mjeksore brenda një kohe të përshtatshme.

Nga të shoqëruarit nëpër Komisariate u informuam se prishja e godinës së Teatrit Kombëtar kishte nisur kur në godinë kishte ende qytetarë të grupimit Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, çka kishte vënë në rrezik serioz jetën e tyre. Në lidhje me këtë çështje është duke u kryer një hetim i plotë për të verifikuar kushtet konkrete në të cilat është vepruar. Nga këqyrja e dokumentacionit përkatës nëpër Komisariate, si dhe biseda me punonjës të policisë, u vunë re paqartësi në lidhje me momentin e shoqërimit të një pjese të shtetasve për në Komisariate. Më konkretisht gjatë komunikimit me shtetasit e ndaluar por edhe informacion nga punonjësit e Policisë së Shtetit, u informuam se fillimisht një pjesë e tyre ishin dërguar në Drejtorinë Vendore të Policisë së Tiranës dhe pasi ishin futur në mjedisin e shoqërimit, ku iu ishin marrë gjeneralitetet dhe sendet personale, ishin shpërndarë në komisariate të tjera. Avokati i Popullit konstatoi se personave nuk u komunikohej karta e të drejtave dhe as nuk ishin të afishuara në vënde të dukshme e lehtësisht të verifikueshme për të shoqëruarit/ndaluarit të drejtat e tyre proceduriale dhe për më tepër këto të drejta për disa prej tyre ishin mohuar. Personat e shoqëruar janë ndjekur përgjithësisht administrativisht për shkelje të rregullave të vendosura për shkak të gjendjes së fatkeqësisë natyrore dhe pasi janë bërë veprimet janë lënë të lirë.

Nisur nga sa më sipër, si dhe mosperputhja e orarit në raportet e shërbimit hartuar gjatë ndalimit të këtyre shtetasve dhe këqyrjes së orarit të hyrjes së tyre nëpër komisariate, Avokati i Popullit i ka kërkuar sot zyrtarisht Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, vënien në dispozicion të dokumentave shtesë. Gjatë vizitave në Komisariate grupet e punës të institucionit tonë, konstatuan se si kushtet e punës brenda komisariateve ashtu edhe pajisja e punonjësve me pajisje mbrojtëse nuk ishte në përputhje me Udhëzimet e Ministrisë së Shëndetësisë.

Asnjë prej të shoqëruarve nuk ishte i pajisur me maska dhe doreza dhe nuk kishte në dispozicion sende për të siguruar higjienën personale. Në Komisariatin nr.1 Tiranë, kushtet higjieno-sanitare brenda godinës ishin mjaft të këqija dhe gjendja e dhomave të shoqërimit dhe të sigurisë nuk garantonte asnjë kusht minimal higjienik qoftë për situatë normale dhe aq më pak situatën me masa të shtuara për shkak të gjendjes së sëmundjes infektive. Personat e shoqëruar në këtë komisariat i gjetëm në korridore në një tentativë për të siguruar një lloj distancimi social, por sigurisht i pamjaftueshëm. Punonjësit e Policisë ishin pjesërisht të pajisur me maska por të gjithë ishin pa doreza. Në komisiariatin 4 kushtet higjieno-sanitare ishin më të mira dhe ambientet e brendshme rezultonin të pastra, por masa të tjera si dezinfektantë apo doreza nuk kishte dhe vetëm një numër shumë i vogël punonjësish ishin të pajisur me maska.

Në asnjë rast nuk është garantuar detyrimi i qëndrimit të personave në ambiente të mbyllura 2 metra larg njëri tjetrit pasi numri relativisht i lartë i të shoqeruarve nuk e lejonte një gjë të tillë. Rezuton pra se shoqërimi i këtyre personave në tërësi si në momentin e kapjes dhe shoqërimin në komisariate por edhe brenda tyre nuk garantonte sigurinë e tyre shëndetësore në kuadër të kushteve të pandemisë dhe i ka ekspozuar ata ndaj rrezikut të infektimit nga sëmundja vdekjeprurëse. Avokati i Popullit ngre ndërkohë shqetësimin se masat e vendosura në mënyrë energjike për kufizimin e lëvizjes dhe të grumbullimit të qytetarëve në kushtet e pandemisë globale janë shpërfillur në këtë rast në mënyrë të hapur nga institucionet e Inspektoratit të Ndërtimit dhe të Policisë së Shtetit.

Ndërkohë që e gjithë veprimtaria ekonomike dhe administrative në vend është mbyllur dhe limituar si masë mbrojtëse ndaj Coronavirusit, mbetet e pakuptueshme për institucionin tonë kriteri që është ndjekur për t’i përjashtuar specifikisht këto dy institucione nga ky kufizim dhe lejimi që ato të kryejnë operacione që implikojnë pjesëmarrjen e një numri të madh punonjësish në të njëjtin vend përsa grumbullimet masive janë rreptësisht të ndaluara Avokati i Popullit ndërkohë gjen rastin të bëjë thirrje në mënyrë të përsëritur për respektim të parimit të proporcionalitetit në ndërhyrjet e policisë dhe organeve të tjera ligjzbatuese, të cilat në asnjë rast e në asnjë mënyrë nuk duhet ta përdorin pretekstin e kufizimeve të Covid-19 (të cilat për më tepër nuk respektohen nga vetë ato), si arsye për shtypjen e të drejtës civile për tubim paqësor.

Ora 20:40
Budina: Sot fituam se i nxorëm fytyrën e vërtetë qeverisë! Shihemi nesër në 16:30 (VIDEO)

Për regjisorin Robert Budina, kjo e sotme është një fitore për faktin se i nxorën fytyrën e vërtetë qeverisë. Me fjalimin e tij, protesta e ditës së sotme u mbyll, duke i lënë takim nesër në orën 16:30, përpara Ministrisë së Brendshme.

" Sot kemi korrur një fitore të jashtëzakonshme, se me fjalën e lirë dhe me qytetari që të nxirrte maskën dhe të nxirrnin në sytë te të gjithë popullit qëllimet mafioze, se tani e mësuam se për çfarë luftojnë. Ata bën çmos që ne të mos futemi në BE. Se ne kishim filluar negociatat me BE-në për të restauruar teatrin. Nesër në orën 16:30 do të mblidhemi në protestë kundër tentativës për vrasje, se kur filloi shembja ne ishim akoma brenda. Për të shpëtuar edhe policët nga një makth i madh që i ka zënë ne do ta fitojmë. Me dëshirën për të bërë diçka më të mirë. Shihemi nesër, me një dëshirë më të madhe dhe ta bëjmë atë ndryshim që ju dëshironi dhe ne që kemi ndenjur në Teatër Kombëtar se e kuptuam që nuk e mbronim dot pa mbrojtur demokracinë", tha Budina.

Ora 20:09
Shembja e Teatrit/ Qytetarët rrëfejnë përjetimet për Report Tv: E ndjeva sikur ka vdekur dikush! Më pikon zemra! (VIDEO)

Në një prononcim për Report TV, qytetarët kanë rrëfyer përjetimet e tyre se si janë ndjerë kur kanë mësuar lajmin e shembjes së Teatrit.

"E ndjej sikur ka vdekur dikush. Do rrij 1 javë, 1 muaj sa të jetë e nevojshme".

"Te Teatri kam shkuar shumë herë, më dhemb zemra. Kam gjithë natës që shoh TV, sikur më ra pika. Kjo s'është demokracinë, nuk ka bërë Ramiz Alia me rininë, siç ka bërë ky. Do qëndroj sa të kem fuqi, edhe pse jam me zemër. Më pikon zemra për atë të Teatër. Jam për Teatrin, po detyrimisht dhe me opozitën", u shprehën dy qytetarë.

Ora 19:59
'Eja mblidhuni këtu, këtu', të rinjtë ndezin qirinj në shesh dhe duartrokasin: Në shenjë simboli për shembjen e Teatrit

Kur kanë kaluar më shumë  15 orë nga shembja e teatrit, qytetarët kanë ndezur qiri dhe kanë vendosur flamurin kombëtar në hyrje të pedonales. Me duartrokitje dhe këngën "Për mëmëdhenë", të rinjtë kanë bërë thirrje qytetarëve që të mblidhen në protestë. Pyetur nga Report Tv mbi simbolikën, qytetarja është shprehur se sot është humbur një betejë, por lufta vijon.

"Sot qytetarët janë zgjuar në një situatë të tmerrshme ku i është bërë një atentat demokracisë. Rezistenca vazhdon, kjo ishte vetëm një beteje, ne luftën do ta vijojmë", tha ajo.

Ndërkohë, një qytetar ka shkuar dhe ka puthur flamurin kuq e zi! Ai është shprehur se arsyeja se përse ka dalë në shesh është pikërisht ky flamur.

Ora 18:41
Aleanca për Mbrojtjen e Teatrin thërret nesër protestë: Në 16:30 para Ministrisë së Brendshme, kundër vrasjes sonë (VIDEO)

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit kanë thirrë në protestë të gjithë qytetarët shqiptarë, nesër në orën 16:30 përballë Ministrisë së Brendshme. "Protestë kundër vrasjes sonë",tha regjisori Robert Budina, i cili ka përgënjeshtruar deklaratën e policisë duke thënë s e ka nisur shembja e godinës kur ata kanë qenë brenda.

"Nesër në 16:30 thërret në protestë të gjithë shqiptarët, se mbrëmë natën kur u shemb godina ne ishim brenda. ju ftoj që ta shpëtoni fatin tonë të përbashkët, se kur jemi bashkë do jetë e vështirë për të na mposhtur. Kemi kaluar në diktaturë, përballë ministrisë së Brendshme se na tentuar për vrasje. Po protestojmë kundër vrasjes. Nuk do kërkojmë leje, sendet tona i kemi brenda, nuk kemi pse të kërkojmë leje, i kemi shkëputur marrëdhëniet me qeverinë. kemi video, mua më kapën brenda në godinë, shkelën me këmbë një zonjë që u rrëzua, na gjëmuan, na ndoqën, na nxorën me dhunë dhe meqë ishte errësirë na dhunuar. policia po gënjen haptazi për të shtrembëruar atë që ndodhi. Ftojmë nesër popullin e Tiranës që të shpëtojmë fatin tonë, kundër tentativës së vrasjes", tha Budina.

Ora 18:04
Shtyrje dhe shuplaka! Sherr mes protestuesve të Teatrit, militanti i PD-së goditet artistin (PAMJET)

Përveç përplasjes me policinë gjatë protestës së sotëm nuk kanë munguar as konfrontimet mes vetë aktivistëve. Report Tv sjell një moment kur pas një debati, njëri militant i PD-së godet një artist. 

Personi që u qëllua me shuplakë është Gentian Shkurti, artist vizual. Ndërsa ai që e qëlloi është Darvin Zalla militant i PD-së. Më pas kanë ndërhyrë protestuesit e tjerë për të qetësuar situatën.

Ora 18:01
Ish-deputetja e LSI-së: Nesër kallëzoj 'Shqiponjat' se më dëmtuan dhe ofenduan gjatë shoqërimit! Xhixho: Teatri të bëhet sikur ishte

Ish-deputetja e LSI-së Silva Caka u shpreh se nesër do të bëjë kallëzim kundër forcave 'Shqiponja' për mënyrën e shoqërimit, pasi i akuzon për dhunë dhe fyerje.

"Ka një diferencë të madhe mes sjelljes si më shoqëruan dhe asaj në komisariat. Nesër do të bëj padi kundër forcave Shqiponjave, jam dëmtuar dhe jam ofenduar. Në komisariat kam bërë deklarimet e mia. Nuk e kaloj ditën në teatër por reagoi për korrupsionin masiv" tha ajo.

Ndërsa Erisa Xhixho nga LSI-ja tha se "Herën e fundit që isha në teatër ishte para dy vitesh. Duhet të restaurohej dhe ruhej.  Përsa kohë kishte një ndjeshmëri të tillë mund të hidhej edhe në referendum. Teatri të kthehet dhe ndërtohet sikur ka qenë me të njëjtën fizionomi dhe arkitekturë" tha Xhixho.

Ora 17:58
Kryemadhi heq përgjegjësinë: S'e kisha unë mbrëmë dezhurnin, por Aleanca për Teatrin...pyesni ata (VIDEO)

Në mënyrë të tërthortë, kryetarja e LSI-së, monika Kryemadhi ka bërë fajtore Aleancën për Mbrojtjen e Teatrit, sipas së cilëve ajo kishte ditën për të bërë dezhurn.

" Ditën e premte e kishte dezhurnin LSI-ja, të shtunën e kishte dezhurnin Aleanca për Teatrin, se është bwrë një mbledhje, këta që bërtasin shumë për të drejtat e Shqipërisë. Nuk po pasoj fajin, jam dhe do të jem aty", tha Kryemadhi.

Megjithatë, më herët shkrimtarja, Flutura Açka ka akuzuar Kryemadhin për tradhti, sipas së cilët ajo u ka thënë qytetarëve që të largohen, pasi nuk ka nevojë për shumë njerëz.

Ora 17:28
Pamjet me dron! Çfarë po ndodh te protesta e opozitës që është ulur këmbëkryq
Ora 17:26
Basha mbërrin te protesta, ulet këmbëkryq në rrugë me Kryemadhin: Qytetarët të vijnë këtu sonte për të shpëtuar Shqipërinë

Mbërrin kreu i PD-së, Lulzim Basha te protesta. Ai është bashkuar me kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi.

"Do të marrin përgjigjen e merituar, as nuk do harrohen, as nuk do falen. U bëj thirrje që të njohin vetëm një të drejtë, të drejtën për të protestuar me këtë regjim palaçosh. Nuk ka bandit dhe kriminel si Rama t'ua heq këtë të drejtë. Ka shumë pak banditë në dispozicion të regjimit. Jemi këtu për të dhënë një sinjal të qartë që sa herë qytetarët. Ky regjim nuk njeh ligj, jemi përballje. Do qëndroj këtu sa të jetë e nevojshme. Asgjë nuk është koronavirusi me Ramavirusin, qytetarët e Tiranës të derdhen sonte për të shpëtuar Shqipërinë", tha Basha.

Ora 17:19
Shpëtim Idrizi: Rama goditi simbolin, opozita të bëjë sakrifica ose të ikë në shtëpi, Luigjit të XVI-të iu pre koka...

E ndërsa sekretari i përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi me një grup nga selia blu iu bashkua protestës pasdite, Shpëtim Idrizi u shpreh se opozita duhet të bëjë sakrifica ose të shkojë në shtëpi.

"Vetëm Edi Rama mund ti bëjë bashkë prishjen e teatrit, të godiste simbolin e qendrës bashkë me një aferë korruptive. Njerëzit ishin në gjumë me agjërim. Si në 1990 sot shqiptarët të luftojnë dhe ta meritojnë demokracinë. Sot jemi në regjim.

Vendet e qytetëruara kanë bërë revolucione me qindra vite më parë, kam parasysh revolucionin francez kur iu pre koka Luigjit të XVI se të gjitha pushtetet ishin në një dorë. Nuk ka asgjë të paqartë, ne sot jemi qytetarë dhe gjithë opozita e bashkuar.

Ne do të jemi cdo ditë në mbështetje të protestave. Ne si opozitë do të organizojmë protesta cdo ditë. Nëse flasim për pandeminë e shikojmë sjelljen e shtetit arrogant. Është detyrë e opozitës që të bëjë sakrifica të mëdha. Nëse opozita nuk e bën duhet të ikë në shtëpi" tha ai.

Ora 17:16
Bardhi dhe një grup të rinjsh të PD-së rikthehen në protestë (VIDEO)

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi me një grup të rinjsh janë nisur drejt sheshit, për t'iu bashkuar kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi.

Ora 17:11
Kryemadhi: Do ia haj veshin Ramës! Më varni te Kali i Skënderbeut, t'i laj të gjitha haqet e Nanos, Metës, Berishës, Ramës...dhe të biem rehat

1589727046_Screenshot5.jpg

E acaruar, e ulur në mes të sheshit, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka bërë akuza të forta politike. 

"Unë do i haj veshin Edi Ramës. Jam e zhgënjyer nga politika, kjo histori nuk ka të bëj me zhgënjim politik. Më varni te Kali i SKëndërbeut,të marr përgjegjësit të Ramiz Alisë, të Lulzim Bashës, Fatos Nanos, të Ilir Metës, të gjithë artistëve që janë rrogëtarë në Bashki, unë marr përsipër në emër të 30 viteve tranzicion në kryqëzoni dhe të bien rehat dhe të laj të gjithë haqet e njerëzve", tha Kryemadhi.

Ora 16:55
Kryemadhi rikthehet në protestë, ulët në mes të rrugës, 'sulmon' shoqërinë civile dhe OJF: Të mos marrin lekët për projekte, po të vijnë këtu në shesh

Kryetarja e Lëvizjes për Integrim, Monika Krymadhi është rikthyer në protestën e zhvendosur tashmë te Ministria e Financave.

"Edi Rama, prostitutë e kalibrit të politikës mendon që ka fituar, mendon që e prishi një godin,ë mendon që historinë e shqiptarëve do e zëvendësojë me politikën e Vucicit. Me orgjitë e Erion Veluajt me shokë, ai teattër nuk është përgjegjësia ime, ai teatër është përgjegjësi e të gjihë neve bashkë, kam 48 orë që jam pa gjumë, 12 orë të mia të shërbimit i bëra me dinjitet, do vazhdoj ta bëj me dinjitet qëndresën time, si qytetarëve, u bëj thirrje lëvizjeve politike, shoqërisë civile, që dalin dhe bëjnë fjalime për të drejtat e njeriut, të vijnë këtu. Jo për Kryemadhin, Metën apo Bashën. Boll morën projekt ku marrin lekë, por të vijnë këtu, ose përndryshe ta mbyllin gojën, Nuk justifikojë dhunën e policisë. Ai fadromisti ta mbaj mend se në burg do shkoj, ajo policia që i tha "pse je Silva Caka do të rrah", ato policë ta mbajnë mend që kanë dhunuar gazetar, artistë dhe studentë, nuk pyesin studentët se ua nxorrën fytyrën e vërtetë. Të vijnë të arrestojnë policët që kishin hequr numrat e idëntifikimit dhe kishin mbuluar fytyrën. Mua këtu më kanë, do bëj detyrat e mia, do rrij këtu sa të kenë mundësi. Ka burg më të poshtër se burgu i pandemisë së Ramës. Më mirë në burg dhe me dinjitet se në shtëpi dhe pafytyrë. Mos pagoni dritat e Ramës, ujin e Lalit Erit, mos paguani taksat e bashkisë. Mos pagoni dritat e Ramës, ujin e Lalit Erit, mos paguani taksat e bashkisë", tha Kryemadhi, teksa më pas u ul në mes të rrugës në shenjë protestë.

Ora 16:36
Protesta kundër shembjes së Teatrit zhvendoset te ministria e Financave, hidhet gaz lotsjellës

Protesta kundër shembjes së Teatrit zhvendoset te ministria e Financave, hidhet gaz lotsjellës

Ora 16:31
Protesta për Teatrin/ Sërish përplasje mes policisë dhe protestuesve! Shoqërohen disa të rinj

Sërish përplasje mes policisë dhe protestuesve. Teksa u duk sikur situata ishte e qetë, me protestues që ishin ulur në rrugë, ka ndërhyrë policia duke bërë shoqërimin e disa prej tyre. Kjo ka sjellë reagim të qytetarëve, ku nuk kanë munguar tensionet dhe përplasjet me efektivët e policisë.

Ora 16:30
'Të vrasin natën, të qajnë ditën'/ Të rinjtë vijojnë protestën: S'kemi asgjë për të humbur

1589725733_Screenshot5.jpg

Protesta kundër shembjes së Teatrit është zhvendosur me bllokimin e rrugës mes Parkut Rinia dhe Ministrisë së Financave. Të ulur këmbëkryq, duke kënduar himnin kombëtar dhe me duartrokitje, ato shprehen se do të vazhdojnë protestën. Në një prononcim për Report Tv shprehet se tashmë nuk kanë asgjë për të humbur.

" Është një vazhdim i protestës së Teatrit. Në kohë karantine nuk mund të bëhen këto gjëra. Kemi arritur në atë pikjë së nuk kemi asgjë për të humbur. Unë jam student, jam mbrojtës i kulturës, i trashigimisë së SHqupërisë. Më duket si një heqje e dinjitetit, nuk do shumë për ta menduar, këta njerëz kanë ardhur për një kauzë, do t'i mbetem deri në fund", shprehet një nga të rinjtë.

Ora 16:22
Protestuesit bllokojnë rrugën te parku Rinia...thirrje policisë: Turp, turp, ju që rrahët 15-vjeçarin kërkoni të respektojmë ligjin?

1589725318_Screenshot1.jpg

Grupi i mbetur i protestuesve kanë bllokuar rrugën mes Parkut Rinia dhe Ministrisë së Financave. Me thirrjet "turp, turp", protestuesit i përgjigjen Policisë që u kërkon që të shpërndahen.  Ndërkohë, ato i kujtojnë efektivëve të policisë dhunës së 15-vjeçarit i cili u dhunua nga polica pasi theu karantinën.

Ora 15:30
Shpërndahen pjesa më e madhe e qytetarëve, Policët të ulur nën hije të pemëve të pedonales...protesta për Teatrin drejt fundit (FOTO)

1589721920_Screenshot5.jpg

Protesta kundër shembjes së Teatrit Kombëtar është drejt fundit. Siç shihet në pamjet e sjella nga Report Tv, pjesa më ë madhe e uniformave blu janë ulur për të pushuar nën hijen e pemëve në pedonale, e ndërsa një pjesë e vogël e qytetarëve, mes tyre edhe pjesëtar të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit janë pozicionuar në anën tjetër të gardhit policor. Ato janë zhvendosur përballë ministrisë së Brendshme, duke shfrytëzuar hijen, për shkak se edhe temperaturave të larta. Kur kanë kaluar rreth 12 orë, tashmë duket sikur situata është në kontroll.

Ora 14:54
Përplasjet me protestuesit, lëndohet një efektiv policie (VIDEO)

Gjatë përplasjeve fizike dhe tensionimit të situatës mes policisë dhe protestuese, kamera e Report TV ka filmuar edhe momentin e lëndimit të një efektivëve të forcave blu.

Ora 14:15
Policia pika kontrolli në dalje të Korçës, dega e PD-së: Duam të nisemi drejt Tiranës, por na mungon autorizimi

Megjithëse ende nuk ka një komunikim zyrtar nga dega e PD-së Korçë nëse do të nisen ose jo qytetarë drejt Tiranës, në mbështetje të të gjithë atyre që po protestojnë, në pika të ndryshme të qarkut Korçë janë ngritur postblloqe policie për të kontrolluar dhe monitoruar çdo lëvizje nëse do të ketë tentativa për t'u nisur drejt kryeqytetit.

Burime nga dega e PD-së Korçë bëjnë të ditur se po diskutohet për një nisje të mundshme të qytetarëve drejt Tiranës. Pavarësisht se kanë shprehur mbështetjen e tyre ata shprehen se mungesa e një autorizimi është ajo që i ndalon për nisjen në mbështetje të protestuesve.

Ora 13:55
Policia postbllok në rrotullimin e Bradasheshit, ndalon simpatizantët e PD-së dhe Luçiano Boçin të nisur drejt Tiranës

Të gjithë automjetet që destinacion kishin sot mbërritjen në Tiranë nga Elbasani janë ndaluar në rrethrrotullimin e Bradasheshit. Policia ka bërë ndalimin dhe bllokimin e tyre në këtë vendndodhje, duke ndaluar udhëtimin drejt kryeqytetit, që sot është zgjuar i zhurshëm, për shkak të prishjes së Teatrit Kombëtar.

Automjetet janë bllokuar anash rrugës, ndërsa nuk raportohet për përplasje të drejtuesve të tyre me policinë. Të pranishëm në rrethrrotullimin e Bradasheshit janë edhe simpatizantë të PD-së si dhe ish-deputeti Luciano Boçi, të cilët mendohet se janë nisur për të protestuar për prishjen e teatrit.

Ora 12:12
Të gjitha makinat që futen në Tiranë kalojnë në filtrin e policisë (VIDEO)

Gjatë tensioneve me policinë nuk kanë munguar edhe tensionet dhe shtyrjet e ish-deputetëve opozitarë kundër policisë së shtetit. Report Tv sjell pamjet e një prej momenteve të tensionit dhe shtyrjes së ish-deputetes Albana Vokshi me efektivët. PD-ja akuzon policinë për dhunë. Gazetari Enkel Demi tentoi ti vinte në ndihmë, por nuk u lejua nga policia.

Ora 12:12
Tension dhe shtyrje, tenton të çajë kordonin, Albana Vokshi përfundon në këmbët e policëve (VIDEO)

Gjatë tensioneve me policinë nuk kanë munguar edhe tensionet dhe shtyrjet e ish-deputetëve opozitarë kundër policisë së shtetit. Report Tv sjell pamjet e një prej momenteve të tensionit dhe shtyrjes së ish-deputetes Albana Vokshi me efektivët. PD-ja akuzon policinë për dhunë. Gazetari Enkel Demi tentoi ti vinte në ndihmë, por nuk u lejua nga policia.

Ora 12:06
'Hiqni kapelet'! Sërish tension, protestuesit shishe drejt policisë (VIDEO)

Shishe uji kundër policisë dhe thirrje 'hiqini kapelet'. Këto janë thirrjet e protestuesve kundër policisë së shtetit që kanë risjellë sërish tension te tubimi te sheshi para ministrisë së Brendshme para Teatrit.

1589709870_Screenshot1.jpg

Ora 10:39
Tensionet dhe përplasja! Gjakoset një qytetar: Nuk më goditi policia (PAMJET)

Një qytetar është gjakosur nga tensionet dhe përplaset paraditen e sotme pranë teatrit te Ministria e Brendshme. Report Tv siguroi momentin kur qytetari me një dorë në kokën e gjakosur dhe tjetrën te biçikleta largohet. I pyetur se kush e lëndoi, qytetari tha 'një atje, jo policia'.

Ora 10:19
Kupola e PD-së dhe LSI-së në shesh, protestës i bashkohet edhe Neritan Ceka

1589703996_dollapi.jpg
Protestës kundër shembjes së teatrit kombëtar i janë bashkuar edhe funksionarë të tjerë të PD-së, mes tyre sekretari organizativ Sait Dollapi, Edmond Spaho, por edhe Ndriçim Babasi. Po ashtu të pranishëm edhe të gjithë drejtuesit e LSI-së. Në shesh para ministrisë së Brendshme ndodhet edhe Neritan Ceka.

Ora 10:18
Djali i Sokol Olldashit i bashkohet revoltës kundër shembjes së teatrit

1589703225_olldashi001.jpg
Protestës së aktivistëve, grupit të aktorëve dhe opozitës kundër shembjes së teatrit i është bashkuar edhe djali i Sokol Olldashit, Glauku. Report Tv sjell pamjet kur ai shfaqet te Ministria e Brendshme pranë kordonit të policisë.

Ora 10:02
Përplasjet te teatri, dy qytetare ndihen keq! Policia u vjen në ndihmë (VIDEO)

Tensionimi i situatës ka bërë që dy gra mes qytetarëve që mbështesin mbrojtjen e teatrit, të ndihen keq dhe të ulen në tokë për t'u qetësua. Në ndihëm të tyre ka ardhur edhe efektivi i policisë duke i sjellë një shishe ujë.

Ndërkohë që një grua pa rënë për arsye ende të panjohura para lulishtes tek Instalacioni Reja, ndërsa po ndihmohej nga dy efektive femra që të ngrihej.

Ora 10:00
Shashka e mjete piroteknike, protestuesit sulmojnë efektivët e policisë: Poshtë diktatura
1 / 17
2 / 17
3 / 17
4 / 17
5 / 17
6 / 17
7 / 17
8 / 17
9 / 17
10 / 17
11 / 17
12 / 17
13 / 17
14 / 17
15 / 17
16 / 17
17 / 17

Protestuesit vijojnë të hedhin shashka dhe lëndë piroteknike në drejtim të efektivëve të policisë. Ajo që vihet re është edhe një tensionim mjaft i madh i situatës, ku qytetarët thërrasin në turmë 'poshtë diktatura, rroftë liria' ndërsa efektivët e policisë janë shtuar ndjeshëm në numër në zonën para Galerisë së Arteve për të ruajtur rendin.

Në sheshin para Ministrisë së Brendshme,  protestuesit kanë gjuajtur me mjete piroteknike dhe shashka efektivët e policisë, duke sjellë dhe reagimin e këtyre të fundit duke bërë disa shoqërime.

Në përplasjet me policinë ka qenë edhe ish deputetja e PD, Albana Vokshi, pas kërkesë së tyre për t'u larguar

Ora 09:45
Grushte dhe dhunë fizike mes policisë dhe qytetarëve (VIDEO)

Rëndohet situata pranë Teatrit Kombëtar, ku qytetarët kanë çarë gardhin metalik dhe është ushtruar dhunë fizike mes policisë dhe qytetarëve. Kjo situatë ka ndodhur fill pas shoqërimit të dy ishte deputetëve të LSI, Floida kërpaçi dhe Endrit Brahimllari.

Ndërkohë që një grua pa rënë për arsye ende të panjohura, ndërsa po ndihmohej nga dy efektive femra që të ngrihej.

Ora 09:36
Sërish tensione mes protestuesve dhe policisë para ish-godinës së Teatrit (VIDEO)

Sërish tensione dhe shtyje mes policisë dhe aktivistëve të mbrojtjes së teatrit dhe përfaqësuesve politikë nga opozita. Protestuesit me thirrjet 'poshtë diktatura, poshtë Edi Rama, liri demokraci' para godinës së ministrisë së Brendshme, ku është vendosur kordoni metalik.

Ora 09:35
Shoqërohen në polici dy ish deputetët e LSI, Brahimllari dhe Kërpaçi (VIDEO)

Përplasja me policinë dhe tentimi i çarjes së kordonit të policisë ka sjelle dhe shoqërimin e dy ish deputetëve të LSI-së, Endit Brahimllari dhe Florida Kërpaçi.

Shoqërimi i tyre ka sjellë tension tek protestuesit duke bërtitur në turmë 'poshtë diktatura'. Qytetarët dhe artistët vijojnë të përplasen me policinë duke tentuar të kalojnë rrethimin e vendosur nga  policia. Efektivët e policisë janë shtuar për të mbajtur nën kontroll situatë, ndërsa janë të shumtë qytetarët që tentojnë të largojnë me dhunë gardhin metalik.

Me herët Ish deputetja e LSI-së, Floida Kërpaçi ka thyer rrethimin e policisë duke hyrë me tyre. Kjo pa sjellë reagimin e forcave të rendit që kanë tentuar ta shoqërojnë Kërpaçin në komisariat, por ajo nuk i ka lejuar.

1589700860_kerpacibraimllari.jpg

Endrit Brahimllari dhe Floida Kërpaçi
Ora 09:05
Pas orientimit nga Basha, Balliu shkon te Teatri dhe fajëson opozitën në Kuvend: Patericë e qeverisë (VIDEO)

Lulzim Basha bashkë me disa figura të tjera të PD-së, Gazment Bardhi dhe ish-deputetë zhvilluan një takim rreth orës 08:30. Pas takimit Klevis Balliu u drejtua për të teatri.  Balliu akuzoi se Edi Rama është armiku i madh i vendit që duhet larguar. "Në një sakrificë të jashtëzakonshme për mbi 2 vite janë përballuar me Edi Ramën. Ai shkeli mbi personalitetin dhe dinjitetin e qytetarëve. Flamur Noka u sulmua në mënyrë  barbare nga policia.

Palaçot në parlament janë përgjegjës kryesor që e mbajnë si patericë të krimit dhe drogë. Po vidhet dhe po bëhen kulla për oligarkët. Sakrifica e këtyre artistëve nuk do të shkojë dëm. Sot armiku është Edi Rama. Sa për banorët e Unazës kanë kërkuar dhe do të marrin dëmshpërblim cent për cent. Teatri dhe cdo shkelje tjetër e kushtetuës. Sot që ju po flisni, artistët janë në rajone në qelitë e burgut" tha ai.

Ora 08:57
Goditën efektivin gjatë tentativës për të çarë gardhin,shoqërohen 3 persona

1589695802_tensione.jpg

3 persona janë shoqëruar në komisariat nga policia pasi kanë ushtruar dhunë ndaj një efektivi të policisë.

Gjatë tentativës së qytetarëve për të çarë gardhin metalik e policisë, 3 personat akuzohen se kanë goditur një nga efektivët e policë në tentativë për të kaluar rrethimin.

Ndalimi i tyre është bërë para pak minutash te Ministria e Brendshme.

Ora 08:46
Kujtim Gjuzi shkon në mbështetje të teatrit, protestuesit e largojnë me dhunë: Turp, shko dorëzo mandatin! Deputeti: Mos bëni presion (VIDEO)

Deputeti i opozitës Parlamentare Kujtim Gjuzi  është shfaqur në mbështetje të qytetarëve dhe artistëve që janë mbledhur pranë Teatrit Kombëtar për të kundërshtuar shembjen e saj.

Por ajo që ka ndodhur në fakt ka qenë se ai është përzënë nga qytetarët dhe aktivistë duke i thirru në turmë 'Turp, turp, turp', duke mos e pranuar në radhën e protestuesve. Madje ata i kanë kërkuara atij që të dorëzoje dhe mandatin që ka marrë pas braktisjes së kuvendit nga opozita. Protestuesit shfaqen mjaft të irrituar duke i kërkuar largimin Gjuzit.

Gjuzi tha para protestuese që të mos bëjnë presion dhe se ai është një nga mbrojtësit e Teatrit.

"Unë jam një nga nismëtarët dhe mbrojtësit  e teatrit që prej 20 vitesh. Kam ardhur nga Vlora menjëherë këtu. I bëj thirrje deputetëve të opozitës parlamentare të vijën këtu dhe të mbështesin këtë kauzë", tha Gjuzi

Ora 08:46
E shtrinë dhe e dhunuan, lihet i lirë pas 2 orësh gazetari Alfred Lela: Policët m'u hodhën si të isha kriminel, solidaritet me operatorin e Report Tv (VIDEO)

Është shoqëruar në polici gazetari dhe analisti Alfred Lela, i cili është lënë i lirë pas dy orësh. Report Tv ka siguruar videon e momentit të shoqërimit të tij, ndaj të cilit u ushtruar një dhunë e tepruar nga efektivët e policisë duke e shtrirë përtokë dhe më pas kanë bërë shoqërimin e tij në polici.

Shoqërimi i gazetarit ndodhi pak minuta pas tensionimit të situatës dhe përplasjes së qytetarëve dhe artistëve me policinë që po tentonin të çanin gardhin. Gjatë një lidhje telefonike për Report Tv, gazetari lela tregoi ngjarjen e dhunshme se si ndodhi. Lela shprehet se ka kaluar te Teatri për të parë nga afër situatën si reporter, por në atë moment ka parë se një grua se po shoqërohej me forcë nga policë.

Ajo ishte Silva Caka, por Lela shprehet se nuk e dinte këtë gjë dhe është afruar për t'u interesuar se si qëndronte gjendja, në atë moment policët e shtrinë përtokë, e dhunuan dhe ofenduan. Lela tha se kjo dhunë ndodhi para Ministrisë së Brendshme, por në komisarit çdo gjë ishte normale dhe e qetë.

"Jam më mirë, qafën kam me probleme për ta lëvizur, por mirë do të thoja. Policia më ka bërë një xhiro të plotë rreth bllokut të godinave të ministrisë dhe jam vonuar për 5 minuta se nuk dinin ku do të më çonin. Dhe për 5 minuta qëndrova te sheshi i teatrit për një vendim. Nuk e dija që bëhej fjalë për Silva Cakën, e mora vesh kur takova të shoqin në komisariatin nr. 1 me shenja dhune. Ishte në zonën e vet të protestuesve dhe jo të policëve. Shkova për t'iu thënë se po ndaloni një femër në mënyrë të padrejtë, por policët mu hodhën dhe po arrestonin një kriminel", tha Lela për Report Tv.

Në lidhje me dhunimin e operatorit të Report Tv, gazetari Lela shprehu solidaritetin tim si koleg si shqiptar, si qytetar, si banor i këtij qyteti dhe tha se media duhet të vijojë punën pavarësisht se ka persona nuk i pëlqejnë.

 

Ora 08:39
Ish deputetja Floida Kërpaçi thyen rrethimin e policisë! Tentojnë të shoqërojnë, nuk i lejon (VIDEO)

Ish deputetja e LSI-së, Floida Kërpaçi thyen rrethimin e policisë duke hyrë me tyre. Kjo pa sjellë reagimin e forcave të rendit që kanë tentuar ta shoqërojnë Kërpaçin në komisariat, por ajo nuk i ka lejuar.

Kamerat kanë fokusuar tensionin dhe rezistencën e saj për të mos i lejuar. Pas disa minutash përplasje dhe refuzimi me efektivë të ndryshëm të policisë së shteti, ajo është lënë e lirë.

Kërpaçi vijon të qëndrojë mes efektivëve të policisë përtej gardhit të lejuar, ndërsa efektivët janë në monitorim të vazhdueshëm të lëvizjeve të saj.

"Nuk kam frikë. çfarë të bëj të hesht? Nuk është koha për të heshtur. Unë jam studente mjeke, dhe jam krenare, i bëj thirrje studentëve të bashkohen. Ky është një i çmendur që do të çmendë të gjithë. Trajton popullin si dele. Këta që vendosin gjoba. Shteti dhe qeveria shihet si i zbaton vetëm rregullat. Ja shihe Policinë, çfarë rregulli i ka dhënë, është një mashtrim i madh. Na zvarritën, na nëpërkëmbën, na dhunuan. Guxojnë dhe na ofendojnë pas kamerave”, tha Kërpaçi.

Ora 08:34
Aktivistët para bashkisë së Tiranës: Turp, qeveri e krimit, shporruni! (VIDEO)

Aktivistët e shoqërisë civile, grupi i artistëve që kundërshtojnë shembjen të mbështetur edhe nga opozita po protestojnë përpara bashkisë së Tiranës me thirrjet kundër qeverisë.

Ora 08:34
Endrit Brahimllari: Qytetarët të mblidhen për të mbrojtur Tiranën

1589697518_brahimllari.jpg
Ish-deputeti i LSI-së Brahimllari u bën thirrje qytetarëve që të mblidhen në shesh për të protestuar kundër qeverisë pas shembjes së teatrit. "Nuk merret me pandeminë por shkon  e prish teatrin. Ftojmë qytetarët e Tiranës të vijnë të mbrojnë Tiranën" tha Brahimllari.

Ora 08:27
Përplasjet me policinë, shoqërohet  ish deputetja e LSI, Silva Caka dhe disa qytetarë! Policia përdor gaz lotsjellës

Përplasjet dhe tensionet e qytetarëve, opozitës dhe artistëve me policinë ka sjellë disa shoqërime të tyre në komisarit. Sipas burimeve të Report TV janë shoqëruar ish deputetja e KSI-së, Silva Caka dhe disa qytetarë që u përplasën me policinë në momentin që po tentonin të çanin gardhin metalik.

Policia ka përdorur gaz lotsjellës për shpërndarjen e turmës, e cila vijon të jetë mjaft e tensionuar dhe të përplaset me fjalë me efektivët e policisë.

I.K./B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A po menaxhohet si duhet nga autoritet shtetërore situata e zjarreve në vend?

Komento

Komente

 • Lexuesi: 18/05/2020 15:25

  Darvini vetëm me evolucionin e species njerëzore që s'paska lidhje!

  Përgjigju
 • raul: 18/05/2020 08:42

  Amon kur del dhe kjo surratufoja Floida surratalienja qe na qenka studente per mjeksi qe vdekte ai pacient qe shkon ne doren e saj qe doli me dick ne dore para 140 burrave ne parlament bashke me shaebajgen Kejdi dhembcakallen. Si nuk kane turp Erisa hundpinokja , Silvi surratpispirucja ku i ka mbledhur gjanem kjo Nafije dybekeu gjith shpifaraket e planetit. Kurre ma kesaj cizme particke vote, ne cilin shtet te planetit me 192 shtete del gruaja e presidentit dhe zhgrryhet rrugeve si llazore per pushtet. Cfare pushteti do kjo fallxhore me teper kur vjen me makine 180 mije euro ne proteste dhe ka vile me 14 banjo dhe gjoja po i dhimbsen qytetaret.

  Përgjigju
 • Spektatori: 18/05/2020 06:26

  Me e bukura fare eshtkjo :- budina thot neser nepren ...e terci verci

  Përgjigju
 • Atdheu: 18/05/2020 02:49

  Eshte per te ardhur keq ajo qe ndodhi me teatrin Mbas kesaj e ka piramida do te riparohet Pastaj do shembet Parlamenti duhet nje me modern me dinjitoz Qe ti Sherbej vertet popullit Zoti e ndimofte

  Përgjigju
 • Llampa: 18/05/2020 02:00

  Llumi jeni te gjithe ju qe keni dal aty pa dallim jeni llumi kot nuk e shembi bashk me ju brenda qe te ishte bo lapidar edhe t vinin motrat nonat hallat tezet kusherirat tju kujtonin edhe ti rrespektonim me ndonje tegel o llumi

  Përgjigju
 • Qazo zjarr: 18/05/2020 01:57

  Shkodra,,elbasani,lezha,,fieri,,kukesi,kavaja,,,dibra,,kruja,,tirana,,etj,,te vijne ne tirane te rrezojme kete kriminel,,ato familjet ne kruje qe duan ti prishin ato shtepite 500 vjecare te vijne ne tirane,,po ashtu ata familjare Qe femijet e tyre vdiqen ne burgje per 30.000 leke,,dhe per nje cigare hashish,,,po ashtu studentet qe u mashtruan nga rama,,,,po ashtu familjaret e rinise qe u detyruan te shkojne ne emigrim sepse nuk kishin pune ne shqiperi te gjithe ne tirane me hunj,,hekura,,e bomba...tiranen e dua neser ne flake....

  Përgjigju
 • meri: 18/05/2020 01:33

  Popull Injorant...ven jeten ne rrezik,per t'u ardhur ne ndihme Hajduteve dhe Paraziteve Basha.Kryemadhi dhe ketyre te tjereve ,qe e quajne veten artiste..U HOQ NJI KOSH PLEHRASH,qe kushedi se sa VIRUSE kishte brenda ne ato mure te QELBUR.

  Përgjigju
 • tajari: 18/05/2020 00:47

  POPULLI TE DALE MASIVISHT NE PROTESTE DHE TE SULMOJE PS DHE PARLAMENTIN TE DIGJEN ATO PLOTESISHT ME QELLIMIN DOREHEQJEN E PAREVOKUESHME TE EDI RAMES DHE TE QEVERISE QE VEPRON PA PYETUR POPULLIN QE E KA ZGJEDHUR...

  Përgjigju
  • Pjeter: 18/05/2020 13:45

   Hahaha,Tajar,me duket se ftof fort ne tajare.Te sulmojne PS-ne?,e pse jo edhe PD,LSI?,dhe te shkojne ta beje shkrumb e hi vilen disa milioneshe te Lulit,te dhendrit te serbise,te Mones,por kesaj te fundit jo te gjitha halet tia shembin,vetem 10,nja dy tia lene se duhet te permiren koke kembe, pse vetem parlamenti?

 • E forte kjo Protesto !! se Qytetaret skane Pune tjeter ,te Protrstojne per te shumefishuar Vilat ne Lazer..: 17/05/2020 23:57

  Flini gjume dhe Merino me Familien Femijet ,,punoni tju Siguroni nje jetese Families,,se ata qe Organizojne keto protesta ,,Vilat i Kane ne Lazer,,Bankat i kane plote..Ndersa neve Si Qytetare te thjeshte ,na duhet te presin fundin e muajt te marim Rrogat.. Largojuni ketyre ,,Politikane ,te kujdo krahu qofshin..Hapini syte ,,shikoni jeten,me aqe sa keni mundesi.. Se ata Politikane,, e kane te Terezi..dhe mbi te gjitha Zbatoni Ligjet ,,se jeni ok..perndryshe do Viano Juve dhe Familien e juaja.

  Përgjigju
 • Pjeter: 17/05/2020 23:45

  Moni ka premtuar qe do i haje veshin Edvinit.Po pse mi dreq vetem veshin?Imagjinoni kjo duhet te shkoje ne vizita zyrtare me liken ne per bote si zonja e presidentit.Imagjinoj nje dualig me Melanine e Trumpit,ku kjo e jona i tregonbemat e saj" eee une jam grua me karakter te forte,ste fal une,ta bej bamb sa hap e mbyll syte,ja ha te gjithe veshin Rames"

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 17/05/2020 22:08

  Popull injorant. Rrine mbyllur ne shtepi per Korona Virus dhe dalin pa maska prej pasanikeve si Kryemadhi e Basha. Popull injorant qe I shkon nga mbrapa ketyre mashtruesave

  Përgjigju
  • hahah: 18/05/2020 02:27

   kujt ja thua.....ky popull eshte aq K...... sa mendon se Monikes e Lulit do i rruhet neser per ata???!!! Popull dele

 • Ilo: 17/05/2020 21:50

  Hajt me ta shohim.

  Përgjigju
 • bislimi: 17/05/2020 21:41

  SIPAS flurura ackes ,,aktoret jane tradhetuar nga monika kryemadhi ,,,sepse sipas flutures sapo ka ardhur monika tek teatri ne oren 10 I ka thene flutures se nuk ka nevoje te rrine 1000 veta as dhe 100 ikni ne shtepi se nuk ka nevoje per shume njerez,,,EDI RAMA SI DUKET KA RENE NE MAREVESHJE ME ILIR METEN PER PRISHJEN E TEATRIT NDOSHTA PER NJE ALEANCE NE ZGJEDHJET E ARDHSHME,,,OSE NDOSHTA NE MOSPREKJEN E E METES NGA SPAKU,,,,PRANDAJ E MORI VENDIMIN EDI NE DATE 17,,,,NDOSHTA DHE PER TI TREGUAR EDHE SALIUT SE E KA BERE MAREVESHJEN ME ILIR METEN,,,KUR DIHET SE 17 ISHTE TAKIMI I BASHES ME RAMEN NE 2017,,,,I HUMBURI NE KETE MESELE DOLI PD QE DO RRIJE DHE SHUME VITE TE TJERA NE OPOZITE...

  Përgjigju
 • Ilo: 17/05/2020 21:29

  U bene bythe nga corona Shqiptaret dhe nuk po dine se cfare te bejne.

  Përgjigju
 • One: 17/05/2020 21:12

  Situate e pakuptimte, nga nje ane deklarohet qe jemi ne lufte nga ana tjeter merret me “teater” jam kurioz te shoh si do shkojne reforma zgjedhore dhe ajo e drejtesise. Dyshoj qe eshte manover e perbashket per te bllokuar vendin. Dihet kush jane kriteret qe te behemi pjese e Evropes dhe teatri nuk eshte. Merreni me leng o njerez se mishin e kane ngrene me kohe.

  Përgjigju
 • Teatri: 17/05/2020 20:42

  Ajo godine mund te ishte shemtia e Zotit por akoma me e shemtuar ishte menyra si ajo u prish!

  Përgjigju
  • hahah: 18/05/2020 02:32

   ke te drejte.... por rruuga e dyte ishte te bindje budallenjt qe duhej shembur.....kur mungon dialogu eshte normale qe konflikti shkon aty ku secili ben si di vete dhe kush ka me shume mjete ne dore.....Kesaj rradhe fitoj qeverie....kaq e thjeshte... Edi rama nuk beri gje tjeter vecse tregoj edhe njehere se opozita eshte ne gjume.....vertet duam qe Ilir Meta , Monika Basha Berisha te zevendesojne Ramen????? UNE JO

 • Turi: 17/05/2020 19:51

  Ha ha protesta po ku jan protestuest kta jan ish depotet qe duan te kthen edhe nje her depotet. e 5 artist te partis. ad gje me teper

  Përgjigju
 • Arbëri: 17/05/2020 19:44

  Flitni me gjuhë politike, ku janë artistët dhe teatri në këto 30 vite, i keni mbush të gjitha tv mediumet me filma, novela e drama turke o të verbuar qofshi...?!!!

  Përgjigju
 • nesti: 17/05/2020 19:01

  Tani eshte proteste e militanteve te PD-se qe po sjell ne shesh gjith plerat dhe rrugecerit e Shqiperise.Asnje tolerim ndaj tyre,asnje mbeshtetje nga ju mediat per kto plera Berishian qe nuk njohin ligje por me dhun duan te marrin pushtetin.Politikanet kurva mendojn se rrezohet qeveria me ca palaco qe u duket vetja te paprekshem.Shtypuni kokat si morrave gjithve

  Përgjigju
  • Lleshi: 17/05/2020 21:38

   Do ti thyejmë ne mes. Ne po rrahim femijë gra dhe artiste jo më militantët.

 • Beeee: 17/05/2020 18:49

  Na dolen protestuesit e civilizuar partizanet modern qe shiten per 0,50cent aq shume kulture kanë.

  Përgjigju
 • www: 17/05/2020 18:46

  Mir mo ky Rama prishi nje teater qe veq vc ishte !por krimineli Birisha shkaterroj dhe dogji gjith shqiperine dhe akoma ndihen bemat e tij o ju qe sot protestoni ne bulevard.

  Përgjigju
 • Santa Quaranta: 17/05/2020 18:42

  O Zot!! Mendjen tek te ngrenet e ka kjo zonja e pare!! Çfare nuk ha??!! Lesh, mut, kar, tashti dashka edhe veshe!!

  Përgjigju
 • Teatri: 17/05/2020 18:37

  Kjo eshte fytyra e militanteve te PDse qe godasin artistet! Ku eshte policia qe nuk e arreston ket trimin qe godet ne mes te Tiranes.

  Përgjigju
 • Flori: 17/05/2020 18:29

  Te sulmohet parlamenti dhe te shkatarrohet plotesisht,,ose ilir meta te shperndaje parlamentin....kjo qeveri nuk duhet te ekzistoje me asnje dite...

  Përgjigju
  • hahah: 18/05/2020 02:35

   Ky i gjati do jete ne qeveri edhe per 30 vjet me kete opozite dhe me keto kauza idjote......Kesaj rradhe fitoj qeverie....kaq e thjeshte... Edi rama nuk beri gje tjeter vecse tregoj edhe njehere se opozita eshte ne gjume.....vertet duam qe Ilir Meta , Monika Basha Berisha te zevendesojne Ramen????? UNE JO

  • Kush: 18/05/2020 01:05

   Ok si te thuash ti

 • Kujtim: 17/05/2020 18:29

  Zonja Kerpaci ka te drejte te protestoi mbasi baban e ka patur shef komisariati ne delvin dbe ka ndertuar familjarishte dy hotele ne buze te detit ne sarande pa leje dhe keto hotele i menaxhon babai i saje.

  Përgjigju
 • tironci: 17/05/2020 18:22

  kur nje problem civile pra shoqeror ktheht ne nje problem politik dhe e marrin ne dore militantet e partive populli largohet, prandaj mos therrisni o popull hajdeni ketu. Populli kur do vjen vete per te mbrojtur cashtejet e veta pr nuk pranon me te behet vegel e partive politike, por ju qe drejtoni partite nuk doni ta kuptoni

  Përgjigju
  • Mese e sakte ..: 17/05/2020 21:33

   Njeshe je..Tironc tamam..

 • Emi: 17/05/2020 18:10

  Kjo ashte demokracija ne shqipnin si kena shkatrru shum gjana edhe kjo nermal.

  Përgjigju
 • ELI: 17/05/2020 18:09

  Zonja Kokmadhi kujdes mos ngatrro veshin me ate poshte se ta ze frymen.

  Përgjigju
 • Protestues: 17/05/2020 18:05

  PROTESTUESIT DUHET TE MARRIN NJE OFENSIVE DHE TE NGRENE FLAMURIN MBI RRENOJAT E TEATRIT PER SOT NESER DUHET PUSHTUAR PARLAMENTI POPULLI DUHET TA SHTYJE ME FORCE POLICINE E ED RAMES

  Përgjigju
  • cfare ore: 17/05/2020 22:32

   cfare ore do blidhet populli mo leshko?buke te marrim me vete/.??domate?brisqe?u Q teatrin qe eben prone private disa plehra qe na quhen artista.artista leshi.ngije flamurin te shqupi o te q te 14 se zyrat ishin te shtetit dhe me nje dekret ne 13 mbas humbjes se zgjedhjeve e ben privat.u q te 14 kafsheri e gjalle.

 • Monik Lavire: 17/05/2020 18:01

  Tames do ti ha veshin bashke me ate qe e ka mbuluar me gjethe fiku

  Përgjigju
 • Loni: 17/05/2020 17:51

  Hahahahha sa idiotsi protestat... Edhe njehere u tregua shoqeria civile nuk egziston ketu ne asnje forme ...te gjithe te politizuar pa perjashtim kur ishte qeveria berisha te gjithe kundra urra tani qeveria rama te gjithe ta shporrin se do hipin ca te moralshem ne pushtet sepse dogjen mandatet... O njerez te mire qe jeni aty ne proteste mos shkoni pas pooitikes per tu here martire nese keni me te vertete ideale largojini ato njerez te pa denje qe simbolizojne partite politike edhe tregojini mbretit te shqiptareve qe shqiperia eshte e shqiptareve edhe te pa njollosur me asnje forme politike ne mes. Me duket nje shfaqje teatrore edhe se kuptoj si ndenjem personat dite e Nate edhe cfare kerkoni ajo qe ju (mbrojtet u prish per 4 ore) e pa vlere edhe mos rezistoni dot sepse nuk keni as force te perballeni me kete qeveri Apo me qeverite e tjera por ulni koken sic Kan bere nder shekuj populli yn sepse derimsa te vij drita do duhen shum kohe sepse se kemi ate kulture ne te merreni e te rrezojme qeverira e te kollondritmi vet. Uoj mos agravoj kjo situate sepse I bie te vritemi me njeri tjetrin edhe politika po ju perdor kujdes!

  Përgjigju
 • Genti: 17/05/2020 17:41

  EDI RAMA DHE ERION VELIAJ MERRNI SA ME SHPEJT VENDIMIN SE DO E BENI TEATRIN ASHTU SIC ISHTE ME DY NDERTESA,, ,,DHE ASNJE KULLE,,..AS ENVER HOXHA QE MUND TE BENTE CDO GJE ,,NUK E PRISHI TEATRIN...

  Përgjigju
 • Albi: 17/05/2020 13:54

  Shume mire ka vepruar qeveria qe e shembi ate mejhane qe vetem teater kombetar nuk mund te ishte!!!!!

  Përgjigju
  • Durrsaku: 17/05/2020 23:00

   Ja paska fut plakes tende o sali, C ke me te tjeret,shih punen tende

  • Sali: 17/05/2020 18:08

   Ty te duhet Sali Lusha baba per 1 nate.

 • Populli: 17/05/2020 12:56

  Simboli kesaj proteste eshte ajo zonja me shami,agjerueshem dhe proteston per vendin,kulturen,historine e saj.Kaq mjafton te kuptoni se e gjith shqiperia duhet te jete bashke kunder ketyre veprimeve keqdashese qe behen nga pushteti ne demin tone.

  Përgjigju
  • Adi: 17/05/2020 17:51

   Ata qe kan dal per protest atje shumica as e kan iden se cbehet brenda skan par ndonjeher teater apo shfaqe atje po jan yzmeqaret e Pd eLSI qe marrin therrimet

  • Kultura: 17/05/2020 14:21

   Vec ajo ska gje te perbashket me kauzen ton.qe ta dish ti esht harram ne islam teatri filmi muzika etj etj.nejse

 • Adriatique: 17/05/2020 12:15

  I marri premton dhe budallai shpreson....

  Përgjigju
 • Tosi: 17/05/2020 12:11

  Sot eshte nje dite feste per Tiranen . Nje bordello 80 vjecare bashke me sharebajgat e Nafije dybekut te leshlikes iken per leshdhije. I perhetshem qofte kujtimi i tyre.

  Përgjigju
 • Tosi: 17/05/2020 11:17

  Edhjet barkderr brahimkari, Floida surrat ufoja Silvi surratpispirucja, dhe Nafije dybeku i leshitlikes shkuan per leshdhije bashke me godinen gerdalle bordellon 80 vjecare ne mes te Tiranes. Nafija me sharebajgat e haremit veror te Jales po vajtojne shembjen e bordellos, lotet Nafijes po ja fshin Nora bythderrja gjithollog'ja e leshelis.

  Përgjigju
  • Burri: 17/05/2020 12:39

   Ç’farë ke shkruar o rezil?! O Tosi, në fshatin tim ata si ty i quajnë gojëhale. Të fundit që kishim si ty në fshat vdiq në 1987. Ra në gropë te gëlqeres. Rahmet pastë, ishte burrë i mirë; gojën kishte te keqe

 • Budalladheqe ..: 17/05/2020 09:59

  Shteti Qeveria eshte e Votuar nga shumica e Popullit .. Duhen zbatuar vendimet qe mere shumica,,keto Jane lloqe pazari,,zhurme qe fshihen te tjere njerez per kaos dhe rremuje..

  Përgjigju
 • Iliri: 17/05/2020 09:57

  E po keta protestuesit qenkan te gjith mor tej hahahahahha ku din kta ca esht teatri

  Përgjigju
  • Sali: 17/05/2020 18:10

   Plakes tende i duhet nje burre si Sali Lusha 1 nate

 • Fieri: 17/05/2020 09:20

  Ajo policja e vetmee qe kerkon ta shoqeroji ate kucedren dhe asnje se ndihomon. Ai drejtuesi i thote lere po hajde dhe ja heq nga duart. Shume te lodhur. Pse se ndihomoj njeri ta shoqeronin?

  Përgjigju
 • Te dhj .....policin: 17/05/2020 09:06

  Prijani gjuhen asaj Kerpaces. Nje buce trime kur gjen ju polic te mbaruar si ju.

  Përgjigju
  • Gedaf: 17/05/2020 18:11

   Ty te duhet nje bajonete aty ku e hengri gedafi, pas Rames dhe velise normalisht!

 • Opaaa: 17/05/2020 09:03

  Ketu ka mbaruar !!!!! Cdo gje

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 17/05/2020 08:45

  Me ne fund po shikojme shtetin te marre forme. Pd dhe Lsi ti dhurojne selite e tyre per artistet dhe te formojne "Teatrin Opozitar"

  Përgjigju
  • luli: 17/05/2020 10:20

   Teater jane vete ata ska nevoje per me shume

  • Opa: 17/05/2020 09:06

   Edhe ti do japesh ate barangen tende we i thua shtepi qe ne populli te bejme nebojat tona personale flm o cerr ishalla te kesh mar shum zeroooo qe meresh se dukesh je i ligggg

 • Alniku: 17/05/2020 08:42

  Se kuptoj për çfar mblidhen këta injorant dhe gjoja artist e politikanë pasi çdo gjë u rrafshua ?? Kanë vetëm një qëllim kaos dhe dhunë me policinë e Shtetit Shqiptar

  Përgjigju
  • Kreshniku: 17/05/2020 12:19

   Ti OPA i more sufllaqet per sit nga Lal Plehu per komentet qe bere

  • Kreshniku: 17/05/2020 09:12

   Per motrat dhe grate tuaj o Ripjelles dhe komuniste te qelbur

  • Opa: 17/05/2020 09:04

   Kurse ti si i kulturuar qe je ha fasule ne shpin tate o rrac gomari we sje gje tjeter×

Lajmi i fundit

John

Zjarri në Karaburun, Administrata e Zonave të Mbrojtura paralajmëron: Rrezikon të përparojë në drejtim të zonave të banuara në Dukat Fushë! Banorët të jenë vigjilentë