Shëngjini pret pushuesit e parë: Çmimet më shtrenjtë se vjet! Operatorët turistikë: Kostot janë shtuar, më pak fitime

Në Shëngjin kanë mbërritur pushuesit e parë, më besnikët janë shqiptarët e Kosovës. Këtë vit ata po përballen me rritjen e çmimeve, duke nisur nga dhomat e hoteleve deri tek shezlonget.

"Çmimet janë pak më të rritura se një vit më parë. Shezlongët në këtë kohë (maj) me 500 lek, ndërsa vjet ishin me 300 lek. Edhe restorantet pak më shtrenjte, por si kudo", tha një pushues.

Një tjetër pushues shprehet se ka zgjedhur të bëjë pushimet në Maj, pasi "dhoma e hotelit përfshirë mëngjesin kushton 25 euro/ dita, ndërsa në korrik dhe gusht mund të jetë më shtrenjtë", tha ai.

Po operatoret turistik mohojnë se kanë rritur çmimet për shërbimet hotelerie dhe restorantet.

“Unë në hotelin tim nuk i kam rritur çmimet, koston e shtuar po e përballoj vetë, duke ulur normën e fitimit. Aktualisht dhoma nis me 25 euro dhe varion në bazë të kapacitetit dhe kushteve...Ndërsa çadrat janë 500 lek në vijë të parë dhe 300 lek në vijë të dytë”, tha Besnik Sula, operator turistik.

“Çmimet si një vit më parë, së paku deri tani nuk ka ndryshime”, tha Ben Lekaj, operator turistik.

Shëngjini është kthyer një nga destinacionet turistike më të pëlqyera nga vendas e të huaj, duke shënuar rritje të rezervimeve për këtë sezon.

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

Përgjimet i kapën ‘mat’, gjykata merr vendimin për 13 personat e arrestuar për drogë në Mat (EMRAT)

Përgjimet i kapën ‘mat’, gjykata merr vendimin për 13 personat e arrestuar për drogë në Mat (EMRAT)