Shiste me çmim të lartë armët e cilësisë së ulët, arrestohet kreu i departamentit detar të gardës ruse

Shiste me çmim të lartë armët e cilësisë së ulët, arrestohet kreu i departamentit detar të gardës ruse

Alexander Khinshtein

Kreu i Departamentit Detar të Gardës Ruse, Sergei Volkov , u arrestua për furnizim me armë të cilësisë së ulët me çmime të fryra. Kjo u bë e ditur nga Alexander Khinshtein, kreu i Komitetit të Dumës Shtetërore për Informacionin. 

"Skema e korrupsionit në shkallë të gjerë u ndal nga punonjësit e vetë sigurimit të Gardës Kombëtare. Doli se zyrtarët e departamentit organizuan furnizimin e armëve me cilësi të ulët dhe me defekt me çmime dukshëm të fryra," shkroi Khinshtein.

Dëmi total i buxhetit, sipas deputetit, arrin në gati 400 milionë rubla. Ndaj Volkovit është ngritur një rast penal për shpërdorim detyre. Shtëpia dhe zyra e tij u kontrolluan.

"Ai deri më tani është ndaluar për 48 orë në përputhje me nenin 91 të Kodit të Procedurës Penale të Federatës Ruse," tha Khinshtein.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ SHBA: Jemi pro krijimit të gjykatës speciale për krimin e agresionit kundër Ukrainës! Luftimet pranë zonës bërthamore të Zaporizhzhia


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj