Shitet shamia që ndryshoi historinë e futbollit! Ky është çmimi i kontratës së Messit kur ishte 13 vjeç

Shitet shamia që ndryshoi historinë e futbollit! Ky është çmimi i kontratës së Messit kur ishte 13 vjeç

Kontrata e firmosur nga Messi në moshën 13-vjeçare

Shtëpia e ankandeve Bonhams filloi dje ofertën për shaminë legjendare mbi të cilën Lionel Messi nënshkroi kontratën e tij të parë me Barcelonën në moshën 13-vjeçare.

Në moshën 13-vjeçare, Lionel Messi nënshkroi një kontratë me Barcelonën në një pecetë, duke vendosur themelet për fillimin e një aventure që më vonë do të ndryshonte përgjithmonë historinë e Barcelonës dhe futbollit botëror.

Për të nënshkruar kontratën u shkrua në një pecetë të thjeshtë në vitin 2000 dhe nënshkruesit ishin drejtori sportiv i atëhershëm i Barcelonës, Carles Rexach dhe agjentit Horacio Gaggioli, i cili kështu mori një garanci nga Barcelona se klubi do të nënshkruante një kontratë me Lionel Messin.

Shamia legjendare është tashmë në posedim të shtëpisë së ankandit Bonhams, e cila dje ka nxjerrë në ankand suvenirin e çmuar me një çmim fillestar prej 257,000 eurosh dhe pritet që çmimi të shkojë midis 300 dhe 600 mijë eurosh.

 "Bojë blu në një letër standarde", e përshkroi Bonhams artikullin dhe drejtori i marketingut të Bonhams, Marc Sands shpjegoi pse shamia vlerësohet kaq shumë.

“Kjo shami nuk ishte kurrë ligjërisht e detyrueshme, por emocionalisht përfaqëson rrënjën e thellë të marrëdhënies mes Barcelonës dhe Lionel Messit”, tha Sands.

Messi shënoi 674 gola në 782 paraqitje për Barcelonën dhe fitoi gjithsej 35 trofe si anëtar i gjigantit katalanas.

“Nëse e doni futbollin dhe nëse e doni Lionel Messin, ju e dini se si ky objekt e ka përcaktuar futbollin për breza. Nëse doni një pjesë të asaj historie, ky është objekti për ju”, tha Sands.

 

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Vrasja e Aleks Nikës ende sot nuk ka autor, avokati: Kakofoni në lidhje me provat

Vrasja e Aleks Nikës ende sot nuk ka autor, avokati: Kakofoni në lidhje me provat