Shkarkohet nga detyra gjyqtarja e Gjykatës së Vlorës, Herila Çela

Shkarkohet nga detyra gjyqtarja e Gjykatës së Vlorës, Herila Çela

Herila Çela

Gjyqtarja Herila Çela e Gjykatës së Vlorës është shkarkuar nga detyra.Vendimi u mor sot nga trupa gjykuese e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, e përbërë nga Brunilda Bekteshi, Lulzim Hamitaj dhe Etleda Çiftja.

Më 19 tetor Çela dha shpjegime për problemet e konstatuara në kriterin pasuror dhe profesionalizëm.

Vendimet e gjyqtares Herila Çela janë bërë dy herë objekt i kërkesave të Ministrisë së Drejtësisë për shkarkimin ose hetimin disiplinor të saj. Në vitin 2014, Këshilli i Lartë i Drejtësisë vendosi masën e “vërejtjes me paralajmërim” ndaj saj.

Herila Çela e filloi karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 2003 dhe punonte prej dy dekadash si gjyqtare pranë Gjykatës së Rrethit Vlorë.

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Xxx: 01/11/2023 20:18

  Karma.Zoti mori hak ndaj kesaj...

  Përgjigju
  • Marina: 27/11/2023 05:57

   Cfare te ka bere qe mori hak moj plere

 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?