Shkarkonte ndotje industriale në lumin Fan, IKMT gjobit me 2 mln lekë kompaninë e bakrit

Fabrika e përpunimit të bakrit në Fushë-Arrëz ka shkaktuar ndotje masive duke derdhur sterile të koncentratit në ujërat e lumit.

Pas denoncimeve të banorëve ka ndërhyrë Inspektorati Kombëtar i Mjedisit dhe Territorit. Gjatë kontrollit të ushtruar nga IKMT dhe Policia e Shtetit u konstatua se kjo fabrikë shkarkonte ujërat e ndotura industriale në lumin Fan i Madh. Kompania BER-ALB SHA është gjobitur me 2 milion lekë për katastrofën ekologjike.

Kjo kompani me vendndodhje në Fushë-Arrëz prej vitesh ushtron aktivitetin në fushën minerare dhe nuk është hera e parë që banorët ankohen për dëmet e pariparueshme që ka shkaktuar në ekosistem.  

Më të prekura nga kjo ndotje masive janë fshatrat Gjegjan, Rrash, Gojan, Shkozë dhe Breg në Bashkinë e Fushë-Arrëzit të cilët e përdorin ujin e lumit për të vaditur tokat. Ndotja nga fabrika po shkatërron biodiversitetin si dhe ka dhënë ndikim negativ në rreth 700 ha tokë, përgjatë lumit Fan i Madh.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Mirditor: 09/06/2020 12:16

    Kriminela, të paditur, në burg, qa jan 2 mlm lek,mjedisi është jeta është ujti që pim o kriminela. Qa shteti kemi ne shtet babanesh. Të fusin në burg po vjedhe rrymen energjike për me gatu buken. Kurse kush ndot mjedisin 2 mlm gjobë. A shte.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Frrok Çupi: Edi Rama foli herët, lajmësi ‘digjet’

Frrok Çupi: Edi Rama foli herët, lajmësi ‘digjet’