Shkenca ka vendosur! Sa herë në javë duhet të kryejnë marrëdhënie seksuale çiftet

Shkenca ka vendosur! Sa herë në javë duhet të kryejnë marrëdhënie seksuale çiftet

Foto ilustruese

Sa shpesh duhet të kryejnë çiftet marrëdhënie seksuale? Jake Maddock, një ekspert nga Brisbane, Australi, thotë se idealja është të bëni seks dy deri në tre herë në javë, sepse ofron "përfitime mendore dhe fizike".

“Ka shumë prova shkencore. Është vërtetuar në studime se është shumë mirë që të kryhen marrëdhënie seksuale 2-3 herë në javë. Është mirë për shëndetin mendor, është i mirë për shëndetin e tyre fizik dhe është i mirë për trupin e tyre ”, tha Jake në një video që ai ngarkoi në TikTok.

Një studim i publikuar në Archives of Sexual Behaviour zbuloi se çiftet e martuara bëjnë seks 51 herë në vit, ose rreth një herë në javë, por të tjerë argumentojnë se nuk ka numër magjik kur bëhet fjalë se sa shpesh duhet të kryeni marrëdhënie.

Seksologu Isaiah McKimmy tha për House of Wellness se numri ndryshon në varësi të rrethanave. 

"Nuk ka 'kohë' të përcaktuara për këtë dhe është krejtësisht normale që dy partnerë të kenë mendime të ndryshme se sa shpesh duan të bëjnë seks, " tha McKimmy, duke shtuar: “Ajo që është e rëndësishme është që çiftet të punojnë së bashku për të gjetur kënaqësi seksuale që funksionon për të dy”.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli