Shoqata e personave me dëmtime të shtyllës kurrizore në protestë: Qeveria të përfshijë në buxhetin 2022 pagesat tona të prapambetura

Shoqata e personave me dëmtime të shtyllës kurrizore kanë protestuar sot para Kryeministrisë. Kjo shoqatë nuk ka marrë pagesat e indeksinit dhe pagat që shteti ua jep qytetarëve që u shërbejnë këtyre personave të aftësi të kufizuar nga periudha 2005-2010, të cilën e kanë çuar në gjykatë. Gjykata ka vendosur  me vendim të formës së prerë por ka mbetur e pa ekzekutuar që prej vitit 2011.

Sot ata kërkojnë që qeverisa t’i parashikojë këto pagesa në buxhetin e 2022 që Ministria e Shëndetësisë të nis shpërndarjen e tyre.

Qëllimi i tubimit është sensibilizimi i Kryeministrit për planifikim në buxhetin e vitit 2022 të shumave të kërkuara nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për ekzekutimin e vendimeve gjyqësore për detyrime të prapambetura të paekzekutuara që nga viti 2011 e në vazhdim.

Rreth 20-30 persona kanë kërkuar nga qeveria që të përmbushen detyrimet e tyre ligjore dhe të respektohen vendimet e gjykatave.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Steinmeier: Zgjidhje evropiane për problemet e migracionit

Steinmeier: Zgjidhje evropiane për problemet e migracionit