Shoqëria Civile nis iniciativën për referendum: KQZ të na pajisë me fletët tip për grumbullimin e firmave

Shoqëria Civile nis iniciativën për referendum: KQZ të na pajisë me fletët tip për grumbullimin e firmave

Përfaqësues të shoqërisë civile Kristaq Kume, Brizida Gjikondi dhe Enida Bozheku kanë dorëzuam sot në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve kërkesën për të filluar procedurën për grumbullimin e 20.000 nënshkrimeve të zgjedhësve, për të mbështetur dërgimin në Kuvendin e Shqipërisë të projektligjit “Për referendumet në Republikën e Shqipërisë”.

Sipas tre përfaqësuesve të shoqërisë civile demokracia e drejtpërdrejte në vendin është plotësisht jashtë funksionit.

"Në këto 30 vjet përpjekje për t'u zhvilluar si një shoqëri demokratike nuk është zhvilluar asnjë referendum i përgjithshme ose lokale me iniciativën e qytetareve. Përveç se interesit plotësisht të munguar të klasës politike për të bërë të mundur funksionim e demokracisë së drejtpërdrejte dhe referendumeve, në vlerësojme se pengese e madhe për to është edhe legjislacioni aktual, i miratuar, si pjese e Kodit zgjedhor qe ne vitin 2003 dhe i pandryshuar qe nga ajo kohe", thuhet në deklaratë.  

Sipas tyre deklaratat e partive politike se janë të gatshëm për të hartuar ligjin për referendumit kanë mbetur thjesht deklarata.

"Në Kodin zgjedhor të miratuar në vitin 2012 është vendosur një dispozitë e veçante që e detyron Kuvendin e Shqipërisë të miratojë ligjin për referendumet por, deri sot nuk ka asnjë iniciative për fillimin e këtij procesi legjislativ. Ndaj në vendosem dhe i kërkuam KQZ të na pajisë me fletët tip për grumbullimin e firmave, për të qenë ne, qytetaret, nismëtar të kësaj procedure legjislative. Ne e kemi hartuar projekt ligjin “Për referendumet në Republiken e Shqipërisë”. Objektivi i ynë është hartimi i një ligji sa me miqësor me kërkesat për referendum. Ne synojmë që me ane të këtij ligji të behet vërtetë i mundshëm realizimin i iniciativës per referendum per ndryshimin në kushtetute, për referendume të përgjithshme ose për çështje të një rëndësie te veçantë dhe referendume për probleme të qeverisjes vendore", thuhet në deklaratën e tyre.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • ERP: 12/06/2020 20:13

  Sa mire do ishte te kishte nje shoqeri civile te pavarur ne kete vend

  Përgjigju
  • Migri: 14/06/2020 11:16

   Sa keq qe nuk eshte e pavarur! Ndryshe me kohe do ish zgjidhur cdo gje. Duhet shpirt e atdhedashuri!

 • Sondazhi i ditës:

  Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Fluks turistësh në Fishtë të Lezhës! Vizitorët veçojnë historinë, kulinarinë dhe mikpritjen

Fluks turistësh në Fishtë të Lezhës! Vizitorët veçojnë historinë, kulinarinë dhe mikpritjen