Shpërndanin drogëra të forta në Dhërmi e Himarë, arrestohen dy turistët nga Anglia

Shpërndanin drogëra të forta në Dhërmi e Himarë, arrestohen dy turistët nga Anglia

VLORË- Dy turistë nga Anglia janë arrestuar pasi shpërndanin drogëra të forta në Dhërmi e në Himarë. Në pranga kanë rënë 38 vjeçari, G. S. dhe 28-vjeçari R. B., të dy banues në Londër. Gjatë kontrollit që iu është ushtruar nga policia, iu është gjetur një sasi lëndë narkotike të llojit GHB (Gamma- hydroxybutyrate), të ndarë në 37 doza, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale, së bashku me 2 aparate celulare.

Nga veprimet hetimore dyshohet se këta 2 shtetas kishin ardhur si turistë nga Anglia në Dhërmi, dhe në bashkëpunim me njëri-tjetrin, shpërndanin lëndë narkotike në doza, në këtë zonë bregdetare, kryesisht për turistët e tjerë, në lokalet e natës dhe në aktivitetet e ndryshme të argëtimit që zhvillohen në bregdet, gjatë sezonit turistik.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme.   

Çfarë është Gamma-hydroxybutyrate, ose GHB

Gamma-hydroxybutyrate, ose GHB, është një ilaç i paligjshëm që ndonjëherë përdoret si 'drogë'. Ajo prodhon ndjenja euforie, si dhe një dëshirë e shtuar për të kryer marrëdhënie seksuale. GHB vepron si një depresant i sistemit nervor dhe paraqet rrezik për varësi. Edhe një rritje e vogël e dozës mund të shkaktojë efekte serioze ose vdekje.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Lala: 10/06/2023 17:02

    Qeka Si Viagra hahag

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja