Shpërndanin kokainë në ishullin e 'VIP-ave' në Greqi, shkatërrohet banda shqiptaro-sllovene

Një bandë që shpërndante kokainë në ishullin e 'VIP-ave' në Greqi, Mykonos, është shkatërruar nga policia. Kjo bandë ishte e përbërë nga të rinj shqiptarë dhe Sllovenë të cilët bënin transportimin e kokainës dhe drograve të tjera në ishullin e Mykonos.

Sipas policisë greke, në ka rënë fillimisht një shqiptar i moshës 22 vjeç, i cili kishte një banesë me qira në Mykonos ku mblidhte edhe drogën nga pjestarët e tjerë të grupit. Polica ka rënë në gjurmët e grupit në bazë të informacioneve dhe me ndihmën e një qeni nuhatës të trajnuar për gjetjen e lëndëve narkotike.

Në portin e Mykonos qeni i gjeti shqiptarit 22-vjeçar një valixhe të mbushur me dy pako njëra me 57.13 gram kokainë dhe tjetra 67.41 gram.

22 vjecari shqiptar u arrestua nga policia dhe nga kontrolli i tij në banesën e tij u identifikuan dhe u arrestuan edhe të gjashtë bashkëpunëtorë të moshës 22, 25, 26, 24, 26, 27 dhe 27 vjeç, ndërsa u sekuestruan edhe dy pako të tjera me methamphetamine (MDMA) me peshë 47.01 gram , si dhe dy pako me kërp të papërpunuar me peshë 11.19 gram, dy pako me kokainë me peshë 14.99 gram, 17 tableta me përbërës kimikë të panjohur të cilat u dërguan për analizë, një rende metalike me mbetje hashashi.

Policia njofton se drogën shqiptarët do të shpërndanin në klubet e natës të ishullit grek. Në posedim të shtatë të rinjve, u gjetën dhe u sekuestruan edhe 1,900 euro të përfituara nga shitja e drogës, gjithashtu u sekuestruan 11 celularë për të cilët kërkohej konfidencialiteti për të identifikuar furnizuesit dhe “klientët” e tyre. Të rinjtë e arrestuar do të ndiqen penalisht për posedim, transport dhe trafik droge.

  • Sondazhi i ditës:

    Turizmi/A jeni të kënaqur me shërbimet dhe çmimet që gjeni në zonat turistike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Mori medaljen e artë në Lojërat Olimpike, Distria Krasniqi jehonë në mediat ndërkombëtare