Shpërthen vullkani në ishujt Kanarie në Spanjë, mijëra të evakuuar! Llava 'derdhet' mbi banesa

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie Spanjolle ka shkatërruar shtëpitë dhe ka detyruar rreth 5,000 banorë të evakuohen. Llava nga vullkani Cumbre Vieja ka shkatërruar gjithçka në rrugën e saj.

Kryebashkiaku Sergio Rodriguez tha se të paktën 20 shtëpi ishin 'varrosur' në llavë në një fshat.

Sanchez tha se autoritetet po monitorojnë nga afër zjarret që mund të fillojnë nga llava. Rojet ushtarake dhe civile po ndihmojnë njerëzit në zonë.

"Llava nuk la absolutisht asgjë në rrugën e saj," tha Rodriguez, duke shtuar se banorët nuk do të ktheheshin në shtëpi për një kohë të gjatë.

Deri tani nuk raportohet për viktima. Pati urdhra evakuimi të detyrueshëm për katër fshatra, përfshirë El Paso dhe Los Llanos de Aridane, dhe u ngritën strehimore të përkohshme.

/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Dosja e zyrtarit të FBI, kush ka të drejtë në akuzat politike në Tiranë?×

Lajmi i fundit

Aguero i përgjigjet ashpër Ibrahimovic-it:  Pse flet për sjellje të keqe? Për këtë të larguan nga Barça

Aguero i përgjigjet ashpër Ibrahimovic-it:  Pse flet për sjellje të keqe? Për këtë të larguan nga Barça