“Shqipëria shpalli pavarësinë, ja firmëtarët'! Çfarë shkruante në numrin e parë në shqip gazeta 'Shkodra' në 1880: Osmanët u pushuan...

“Shqipëria shpalli pavarësinë, ja firmëtarët'! Çfarë shkruante në numrin e parë në shqip gazeta 'Shkodra' në 1880: Osmanët u pushuan...

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të mërkurën e 12 majit 1880, në faqen n°2, shkrimin e gazetës “Deutsche Zeitung” në lidhje me shpalljen asokohe të pavarësisë së Shqipërisë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Burimi: Bibliothèque nationale de France

Këtu janë disa detaje të huazuara te Deutsche Zeitung për ngjarjet në Shqipëri, detaje të dërguara nëpërmjet një shkrese nga Shkodra, të datës 7 maj :

“Shqipëria ka shpallur pavarësinë e saj dhe nuk e njeh më sovranitetin e padishahut. Gazeta zyrtare “Skodra – Shkodra”, e shkruar sot për herë të parë jo vetëm në turqisht, por edhe në shqip, boton në krye të kolonave të saj një shpallje (deklaratë) të gjatë të Lidhjes dhe të Komitetit. Ajo deklaron që Shqipëria ka pushuar së qeni nën sundimin e Sulltanit.

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Burimi; Bibliothèque nationale de France

Të gjithë zyrtarët (nëpunësit) turq që nuk janë me kombësi shqiptare do të pushohen nga puna dhe do të duhet të largohen nga vendi; një përjashtim bëhet në favor të atyre që e kanë treguar veten miq të “Skipétars – shqiptarëve”. Populli shqiptar tani duhet t’u bindet vetëm urdhrave të Lidhjes dhe atyre të Pleqve të Fisit (klaneve), të cilët mbesin, deri më tani, ligjvënësit e vetëm.

Kanë nënshkruar: Ali Pasha, Hodo Beu, Preng Bib Doda, myftiu Hafiz efendi, peshkopi Parte dhe Nikolla Xaba në emër të parisë dhe njerëzve. (Kjo listë përbëhet nga myslimanë e të krishterë.)”

Një telegram tjetër që e njëjta gazetë mori nga Shkodra mbrëmjen e 7 majit deklaron:

Të gjitha trupat e Haxhi Osman Pashës të vendosura në kampin e Koplikut kanë kaluar në anë të Lidhjes. Shqiptarët sekuestruan zyrat (të ardhurat) publike dhe pushuan nga puna punonjësit osmanë. Lidhja u ka ofruar mbrojtje konsullatave. Rendi nuk u shqetësua.”

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Lahuta e Malsis: 17/05/2020 12:14

  Të dashur Motra e Vëllezër Shqiptar ju lutem lexojeni këtë Artikull dhe shikoni se si në ato Kohë jo fort të qëndrueshme u bashkuan të krishterë dhe myslyman e i treguan Turqëve të ndyrë se këtu në këtë Truall jemi ne Zot. Këta Burra trima dhe të mençur janë Krenaria jonë. Po të mos kischin ndryshuar këta Burra Situatën, ndoshta do të ishim edhe sot e kësaj Dite nën Administrimin Turk çka do të ishte fatale për ne. Unë jam njëri prej 3000 Shqiptarëve të futur në Ambasadën Gjermane në Vitin 1990 dhe kam 30 Vjet që i njoh Turqit këtu dhe nuk janë asgjë tjetër veçse: Kriminel në Familie me gruan dhe Fëmijët, Kriminel në Rrugë e në Punë, se sa për Inteligjencë nuk bëhet Fjalë fare. Çfar mund të presësh nga këta Idiota kur Terrori dhe Krimi në Familie e kudo është në Gjakun e türe???!!! Unë vetë jam Katolik, por Shokët e mij më të mirë në Tiranë janë Myslyman dhe ata nuk kanë absolutisht asgjë të përbashkët as me Turqit e vjetër, por as edhe me Turqit e rinj. Faleminderit për Mirkuptimin.

  Përgjigju
  • Atdheu: 30/09/2020 03:05

   Mirë mo mirë...Nuk na tregove Ti nga Turku ike apo nga shipecat e poshtër prerogativ? Perandorit u shuan këtu e 100 vite e më shumë...Të zezat që bëjn shypecat nuk i mban mend historia...Në Itali kapet në flagrancë katoliku si Tutor i bashkshortes së Vet ( 16 gusht 2016 RAI Uno ) me të cilën trimi nga Mirëdita ( Katolik ) ka dy fëmijë...Në Dibër Babai dhunon Gocën e Vet... Këto na bëjn të ndihemi keq...Sa për Perandorin Osmane ulu dobët e ke. ( Ngele aty ku ishe në klasën e 5-të ) Në Perandorin Osmane ishin Shqiptarët e Krishter dhe Musliman si bashksundues...Të mësoj pak mos të qeshin me ty si me një të marrë... Pashko Vasa ( I krishter -Katolik ) ZëvendësKryeministër i Perandoris Osmane. I njejti Ambasador i Portës së lartë në Vien...I njejti Guvernator i Libanit...Thimi Mitko Ministër në qeverin Provinciale të Egjiptit...Jani Vreto ministër i arsimit në Qeverin qëndrore. Koto Hoxhi këshilltar në qeverin qëndrore... Kam edhe një pyetje për ty...Si i gjithëditur ( Lopata nuk tu hoq nga dora 30 vite e na ngrin pordhë derri këtu ) Ku? Dhe kush e përktheu dhijatën e re në gjuhën Shqipe? Kush e financoi? Me që thua se je Katolik, duhet ta dijsh, por nuk e din, e vërteton postimi ytë i mjerë dhe i ngarkuar. Ku u arsimuan shumica e Rilindasve Të krishter e Musliman ( Jani Vreto, Pandeli Sotiri, Harito dhe djali Andon Zako, Koto Hoxhi, Naum Veqilharxhi...Bajo Topulli Pasha i Mirëditës Biba.... Ku u shkrua romani i parë në gjuhën Shqipe? Nga i Krishteri Shqiptar ( Katolik ) Ore para 100 viteve Faik Konica e dinte që do të vish ti ( me të vogël ) në jetë, dhe tha: Nuk them se jeni burra të ligj...Po pse merreni me punët që nuk i dini.! Faik Konica. Duke dashur të i ulish të tjerët, ti ul veten dhe fatkeqsisht edhe Ata që flasin dhe shkruajn gjuhën Shqipe. Më mirë të shkruash një Poezi për Atdheun...Ta zëm si Osmanliu Andon Zako ( Çajupi ) ti ( Me të vogël ) së paku do të vdesish në një vend ku shumica janë të krishter...Dhe jo si Pashko Vasa, Thimi Mitko, Harito Zako, Koto Hoxhi, Pandeli Sotiri, Andon Zako....Që jetuan, punuan për Perandorin Osmane dhe vdiqën e u varrosën në vendet me 97 % Musliman.!

 • Ura e thive: 16/05/2020 12:40

  Mos ja u pafshim bojen turqve te leshit megjithe flamurin e tyne.

  Përgjigju
  • Atdheu: 30/09/2020 03:18

   Kështu si ti mendojn të gjithë ata që kan gjenin e përzier me sllav. Por kur duhet ndonjë ndërhyrje kirurgjike, edhe k...ia puthni Turkut Të ndyer jeni...Ka fryen era e ktheni gzofin. shpirtshitur...Pse nuk i ndaloni ndërtimet nga pasojat e tërmetit??? Ju edhe bashkshortet i shitni...Për motra e Nëna ( Nëse e han pazari ) nuk diskutohet...I mbushët burgjet si tutor të bashkshorteve të juaja...Pikë gjaku tv Shqiptarit nuk keni...Pas-ardhës të nikolla pashiqit. Ore i ndyer...Çamërin Turku e mban të pushtuar??? Sanxhakun e Tregut të ri dhe Sanxhakun e Nishit Turku i mban të pushtuara??? Vilajetin e Manastirit dhe gjysmën e Vilajetit të Kosovës Turku i mban të pushtuara??? Respektoje flamurin tëndë dhe nuk ke pse shkruan për flamuj të tjerë ( Befasohem se si nuk e ke lavdruar flamurin grek dhe serb... I ke frikësuar Turqit 2 milion ateist ( Me 1500 Femëra me emërin Stalina ) kundër 200 Milionëve Turkofon.... Hajde kaurr hajde...

 • Sondazhi i ditës:

  PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Mero Baze: Deputetët që po ikin gjithë gëzim nga Parlamenti

Mero Baze: Deputetët që po ikin gjithë gëzim nga Parlamenti