“Shqipëria shpalli pavarësinë, ja firmëtarët'! Çfarë shkruante në numrin e parë në shqip gazeta 'Shkodra' në 1880: Osmanët u pushuan...

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të mërkurën e 12 majit 1880, në faqen n°2, shkrimin e gazetës “Deutsche Zeitung” në lidhje me shpalljen asokohe të pavarësisë së Shqipërisë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Burimi: Bibliothèque nationale de France

Këtu janë disa detaje të huazuara te Deutsche Zeitung për ngjarjet në Shqipëri, detaje të dërguara nëpërmjet një shkrese nga Shkodra, të datës 7 maj :

“Shqipëria ka shpallur pavarësinë e saj dhe nuk e njeh më sovranitetin e padishahut. Gazeta zyrtare “Skodra – Shkodra”, e shkruar sot për herë të parë jo vetëm në turqisht, por edhe në shqip, boton në krye të kolonave të saj një shpallje (deklaratë) të gjatë të Lidhjes dhe të Komitetit. Ajo deklaron që Shqipëria ka pushuar së qeni nën sundimin e Sulltanit.

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Burimi; Bibliothèque nationale de France

Të gjithë zyrtarët (nëpunësit) turq që nuk janë me kombësi shqiptare do të pushohen nga puna dhe do të duhet të largohen nga vendi; një përjashtim bëhet në favor të atyre që e kanë treguar veten miq të “Skipétars – shqiptarëve”. Populli shqiptar tani duhet t’u bindet vetëm urdhrave të Lidhjes dhe atyre të Pleqve të Fisit (klaneve), të cilët mbesin, deri më tani, ligjvënësit e vetëm.

Kanë nënshkruar: Ali Pasha, Hodo Beu, Preng Bib Doda, myftiu Hafiz efendi, peshkopi Parte dhe Nikolla Xaba në emër të parisë dhe njerëzve. (Kjo listë përbëhet nga myslimanë e të krishterë.)”

Një telegram tjetër që e njëjta gazetë mori nga Shkodra mbrëmjen e 7 majit deklaron:

Të gjitha trupat e Haxhi Osman Pashës të vendosura në kampin e Koplikut kanë kaluar në anë të Lidhjes. Shqiptarët sekuestruan zyrat (të ardhurat) publike dhe pushuan nga puna punonjësit osmanë. Lidhja u ka ofruar mbrojtje konsullatave. Rendi nuk u shqetësua.”

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  S'ka marrëveshje për reformën, a duhet të ketë qeveri tranzitore përpara zgjedhjeve parlamentare?

Komento

Komente

 • Lahuta e Malsis: 17/05/2020 12:14

  Të dashur Motra e Vëllezër Shqiptar ju lutem lexojeni këtë Artikull dhe shikoni se si në ato Kohë jo fort të qëndrueshme u bashkuan të krishterë dhe myslyman e i treguan Turqëve të ndyrë se këtu në këtë Truall jemi ne Zot. Këta Burra trima dhe të mençur janë Krenaria jonë. Po të mos kischin ndryshuar këta Burra Situatën, ndoshta do të ishim edhe sot e kësaj Dite nën Administrimin Turk çka do të ishte fatale për ne. Unë jam njëri prej 3000 Shqiptarëve të futur në Ambasadën Gjermane në Vitin 1990 dhe kam 30 Vjet që i njoh Turqit këtu dhe nuk janë asgjë tjetër veçse: Kriminel në Familie me gruan dhe Fëmijët, Kriminel në Rrugë e në Punë, se sa për Inteligjencë nuk bëhet Fjalë fare. Çfar mund të presësh nga këta Idiota kur Terrori dhe Krimi në Familie e kudo është në Gjakun e türe???!!! Unë vetë jam Katolik, por Shokët e mij më të mirë në Tiranë janë Myslyman dhe ata nuk kanë absolutisht asgjë të përbashkët as me Turqit e vjetër, por as edhe me Turqit e rinj. Faleminderit për Mirkuptimin.

  Përgjigju
 • Ura e thive: 16/05/2020 12:40

  Mos ja u pafshim bojen turqve te leshit megjithe flamurin e tyne.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Agjencitë turistike të mbyllura: Nuk e dimë me cilat shtete është hapur kufiri