Shqipëria anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB! Momenti kur flamuri kuqezi rreshtohet krah flamujve të 14 shteteve të tjera (VIDEO)

TIRANË- Shqipëria është anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB, tryeza më e lartë vendimarrëse në botë. Kreu i qeverisë, Edi Rama ka publikuar në rrjete sociale pamje nga ceremonia e vendosjes së flamurit tonë në OKB. Personi që e vendos flamurin kuqezi është Ferit Hoxha, Përfaqësues i Përhershëm i Misionit të Shqipërisë pranë Kombeve të Bashkuara.

"Ceremonia e vendosjes së flamurit tonë në OKB. Shqipëria tani anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB, tryeza më e lartë vendimarrëse e botës"-shkruan Rama.

Ministrja e jashtme, Olta Xhaçka e ka cilësuar si një ditë historike.

"Dhe kështu fillon! Një ditë historike për Shqipërinë! Në pritje të dy viteve sfiduese, i bindur në aftësinë e Shqipërisë për t'u përballur me sfidën", shkruan ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka.

Shqipëria nga 1 janari u ul si anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB). Vendi ynë është zgjedhur për herë të parë anëtar jo i përhershëm në Këshillin e Sigurimit të OKB-së për periudhën kohore 2022-2023. Shqipëria do të ulet për dy vjet rresht në një nga pesëmbëdhjetë ulëset e organit të OKB për menaxhimin e paqes dhe sigurisë ndërkombëtare. Zgjedhja në Këshillin e Sigurimit, për herë të parë pas 66 vitesh anëtarësim në OKB, përfaqëson sfidë madhore, por dhe një mundësi të shkëlqyer për Shqipërinë. Shqipëria u paraqit si kandidaturë konsensuale e Grupit të Vendeve të Evropës Lindore.

Zgjedhja e Shqipërisë si anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit në Kombet e Bashkuara, është një prej arritjeve më të mëdha në diplomacinë ndërkombëtare për vendin. Shqipëria u pranua anëtare e OKB-së më 14 dhjetor 1955 dhe pas 66 vitesh anëtarësie, u votua për herë të parë për të qenë anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për një mandat 2-vjeçar. Mandati filloi më 1 janar 2022.

Ky këshill përbëhet nga 15 anëtarë, ku ShBA, Mbretëria e Bashkuar, Franca, Rusia dhe Kina janë 5 anëtare të përhershme kurse 10 vendet e tjera anëtare janë me një mandat dyvjeçar. Këshilli i Sigurimit në OKB është ndër organet më të rëndësishme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, që ka për detyrë mirëmbajtjen e paqes dhe sigurisë në mes të kombeve.

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:11
Flamuri shqiptar në Këshillin e Sigurimit, përfaqësuesi i Shqipërisë: Ta bëjmë botën më të mirë

Në ceremoninë e vendosjes së flamurit shqiptar krah atyre të vendeve të tjera anëtarë të Këshillit të Sigurimit në OKB, përfaqësuesi i Përhershëm i Misionit të Shqipërisë pranë Kombeve të Bashkuara, Ferit Hoxha ka mbajtur një falë të rastit ku ka shprehur edhe një herë objektivat e vendit tonë në këtë pozicion për 2 vitet në vijim.

“Shkëlqesi, duke qenë se Shqipëria merr për herë të parë anëtarësimin në Këshillin e Sigurimit, është një privilegj që unë si Përfaqësues i Përhershëm i Shqipërisë të jem i pranishëm sot këtu dhe të marr pjesë në këtë ceremoni. Jam i pushtuar nga nderi të përfaqësoj vendin tim në këtë vend gusht. Shumë faleminderit për fjalët e mira të mirëseardhjes. Ky është një moment kyç për ne; vendi im, qeveria ime, gjithë ekipi shqiptar dhe unë; një moment që askush nga ne nuk do ta harrojë kurrë. Ne jemi këtu për të punuar me vendet e tjera me të njëjtin mendim për të qenë një forcë për të mirën, për të bërë zërin tonë të dëgjohet në emër të përparoni dhe përpiquni të bëni një ndryshim. Në këto kohë komplekse dhe të vështira për botën, kur gjërat që ne i merrnim si të mirëqena nuk janë më të sigurta, roli i Këshillit të Sigurimit bëhet edhe më e rëndësishme.

Të kesh një vend në tryezë e vë çdo vend nën një qendër të veçantë vëmendjeje; por nuk mund të errësojë përgjegjësia e madhe që vjen me të. Si të tillë, ne jemi të vendosur të luajmë një rol aktiv dhe konstruktiv, të jemi të hapur, bashkëpunues dhe këmbëngulës, duke përcjellë vlerat tona dhe parimet e punës së Këshillit. Ne do t'i kushtojmë kohën dhe përpjekjet tona për të promovuar axhendën i mbrojtjes së grave; të angazhohemi në mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe të drejtës ndërkombëtare; të promovojmë dialogun ndërfetar dhe ndërkulturor për mirëkuptim dhe bashkëpunim si një mjet për të luftuar urrejtjen, ekstremizmin dhe terrorizmin. Ne do t'i kushtojmë vëmendje të veçantë çështjeve në lagjen tonë dhe Zonën e gjerë evropiane dhe ne do të bëjmë çmos për të punuar për sigurinë mjedisore dhe klimatike.

Shqipëria do të bashkojë gjithashtu përpjekjet me të gjithë ata që synojnë ta bëjnë Këshillin më efikas, më shumë të përgjegjshëm, më transparent dhe më ndërveprues. Shqipëria qëndron këtu e gatshme për të forcuar miqësitë, për të ndërtuar aleanca, për të krijuar lidhje më të mira duke punuar ngushtë me të tjerët, për mirëkuptim dhe bashkëpunim më të mirë, për paqen dhe sigurinë.

Shqipëria beson në multilateralizëm, të drejtën ndërkombëtare dhe në një bazë të fortë rregullash dhe vlerash sistemi shumëpalësh si gur themeli i sigurisë botërore. Si shumë të tjerë, ne e dimë se kur Këshilli qëndron i bashkuar, ai shpëton jetë, sjell ndryshim në botë. Ne vijmë këtu me besim dhe vendosmëri të fortë se Këshilli duhet të bëjë më shumë; të ndërmarrë veprime më të forta, të përkrahë ata që kanë nevojë në çdo cep të botës. Ne besojmë, ashtu si Nënë Tereza, bija e Shqipërisë dhe Nënë e të varfërve të botës, thoshte: “së bashku mund të bëjmë gjëra të mëdha = së bashku mund të bëjmë gjëra të mëdha”.

Më lejoni ta mbyll duke falënderuar delegacionin kazak për institucionalizimin e kësaj praktike dhe duke i uruar Norvegjisë çdo sukses të mundshëm me marrjen e Presidencës për muajin janar”, ka thënë Hoxha.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës