Shtatë akuza për përdhunim ndaj lojtarit të City-t, Guardiola deklarata 'interesante' në gjyqin e Mendy-t

Shtatë akuza për përdhunim ndaj lojtarit të City-t, Guardiola deklarata 'interesante' në gjyqin e Mendy-t

Guardiola dhe Mendy

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola, ka thënë në gjykatë se Benjamin Mendy ishte “një djalë vërtet i mirë” dhe se nuk e dinte se çfarë bënte lojtari në kohën e tij të lirë.

Mendy, 28 vjeç, ka mohuar shtatë akuza për përdhunim, një akuzë për tentativë përdhunimi dhe një akuzë për sulm seksual ndaj gjashtë grave të reja.

Duke dhënë dëshmi në Chester Crown Court, shefi i Cityt pranoi se lojtari francez ishte "padyshim" i pëlqyer, por ai nuk e dinte se si e kalonte kohën e lirë.

"Unë nuk jam babai i tij," i tha ai jurisë.

Në pyetjen e këshilltarit të Mendy, Eleanor Laws, Guardiola tha se duke qenë se nuk ishte në rrjetet sociale, ai nuk ishte në dijeni të asaj që bënte Mendy në kohën e tij të lirë. Ai shpjegoi se nuk ishte në gjendje të kujdesej për të gjithë 22 lojtarët në skuadrën e ekipit të parë të klubit dhe se ishte i interesuar vetëm për zotin Mendy si lojtar.

Mendy i ka thënë më parë gjykatës se ka thyer rregulloret e Covid-19 më shumë se një herë duke mbajtur tubime shoqërore në shtëpinë e tij në Prestbury, Cheshire. Duke u shfaqur përmes videolidhjes, Guardiola i tha gjykatës se ishte në dijeni dhe kishte folur me lojtarin, duke shtuar se Mendy kishte pranuar se nuk kishte bërë gjënë e duhur.

Ai tha se Mendy ishte "një lojtar i jashtëzakonshëm, zemra e të cilit ishte gjithmonë më e lumtur në dhomat e zhveshjes sesa jashtë në fushë".

Më pas ai u pyet për akuzat për përdhunim me të cilat përballet lojtari. Guardiola i tha gjykatës: “Ai më kërkoi të vija të isha këtu me të gjithë ju dhe kjo është arsyeja pse unë jam këtu”.

Është pretenduar se Mendy dhe miku i tij Louis Saha Matturie kanë përdhunuar një numër grash në rezidencën e futbollistit ose në një apartament në Mançester. Mendy i ka mohuar të gjitha akuzat kundër tij, ndërsa Matturie, 41 vjeç, nga Eccles, Salford, ka mohuar gjashtë akuza për përdhunim dhe tre akuza për sulm seksual në lidhje me shtatë vajza të reja.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria mbetet me një Gjykatë Apeli në Tiranë, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Interpelanca e kërkuar nga Alibeaj për McGonigal, Berisha: Bashkërendon aksionin me padronin e tij! Bllokuan kërkesën tonë për debat

Interpelanca e kërkuar nga Alibeaj për McGonigal, Berisha: Bashkërendon aksionin me padronin e tij! Bllokuan kërkesën tonë për debat