Shtëpia e Bardhë me strategji për të luftuar islamofobinë

Shtëpia e Bardhë me strategji për të luftuar islamofobinë

Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, po përgatitet të njoftojë për zhvillimin e një strategjie kombëtare për të luftuar islamofobinë, thanë zyrtarët që kanë njohuri me çështjen, teksa administrata po përballet me skepticizëm nga shumë në komunitetin mysliman në SHBA për mbështetjen që i ka ofruar sulmit ushtarak të Izraelit ndaj Hamasit në Gazë.

Paraprakisht ishte paraparë që Shtëpia e Bardhë të njoftonte për këtë strategji javën e kaluar, kur Biden u takua me liderët myslimanë, por njoftimi u shty, thanë tre persona për AP-në. Dy prej burimeve thanë se njoftimi u shty për shkak të shqetësimeve të komunitetit mysliman amerikan se administrata ka mungesë të besueshmërisë për këtë çështje, duke pasur parasysh mbështetjen që i ka dhënë ushtrisë së Izraelit, që po sulmon militantët e Hamasit dhe që nga luftimet janë vrarë mijëra civilë në Gazë.

Për muaj të tërë është paralajmëruar strategjia kundër islamofobisë pasi administrata amerikane në maj publikoi strategjinë kombëtare për të luftuar antisemitizmin dhe sugjeroi se do të krijonte strategji edhe për të luftuar urrejtjen ndaj myslimanëve. Strategjia pritet të marrë kohë disa muaj që të formalizohet, ashtu siç ka ndodhur edhe me strategjinë për antisemitizëm.

Incidentet kundër hebrenjve dhe kundër myslimanëve janë rritur në SHBA, por edhe në vende të tjera, që nga sulmet e Hamasit ndaj qyteteve jugore të Izraelit më 7 tetor, kur u vranë mbi 1.400 persona dhe qindra të tjerë u morën pengje. Pas sulmeve të befasishme të militantëve palestinezë, Izraeli është kundërpërgjigjur duke u zotuar se do të përdorë forcën për të “shkatërruar” Hamasin.

Një prej sulmeve në SHBA kundër myslimanëve ishte vrasja e 6-vjeçarit, Wadea Al-Fayoume, dhe plagosja e nënës së tij. Prokurorët amerikanë thanë se ky sulm u nxit nga islamofobia.

“Ky akt i tmerrshëm i urrejtjes në ka vend në Amerikë dhe është në kundërshtim me vlerat tona thelbësore: lirisë për të mos pasur frikë se si lutemi, në çfarë besojmë dhe kush jemi”, ka thënë Biden pas këtij sulmi.

Në mesin e komunitetit mysliman në SHBA ka pasur pajtim për nevojën e një strategjie për të luftuar islamofobinë, thanë personat që kanë njohuri për këtë çështje, të cilët shtuan se lufta Izrael-Hamas e ka bërë edhe më të ndërlikuar njoftimin për këtë strategji. Një burim tha se administrata Biden dëshiron që t’i mbajë të ndara këto dy çështje, por grupet myslimane amerikane i shohin ato të lidhura.

Gjatë takimit javën e kaluar me një grup të vogël klerikësh fetarë, zyrtarët e administratës Biden sugjeruan se po punohet për strategjinë kundër islambofobisë. Megjithatë, komuniteti mysliman ka kërkuar që presidenca amerikane të jetë më agresive për të dënuar krimet që shënjestrojnë myslimanët dhe arabo-amerikanët.

Grupet e myslimanëve në SHBA janë zemëruar me deklaratën e Bidenit, i cili tha se nuk ka “besim” në shifrat e viktimave të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë në Gazë pasi kjo ministri udhëhiqet nga grupi militant Hamas./REL

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Lufta në Ukrainë/ Medvedev: Hyrja në NATO e Kievit do të thotë luftë globale dhe rrezik i shkatërrimit të planetit

Lufta në Ukrainë/ Medvedev: Hyrja në NATO e Kievit do të thotë luftë globale dhe rrezik i shkatërrimit të planetit