POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Shtohen denoncimet, federata dhe antidopingu nuk reagojnë për kokainën në “Premier League”

Foto ilustruese

Gazeta britanike “The Sun” ka denoncuar për herë të dytë një skandal që ka të bëjë me përdorimin e kokainës nga futbollistët e “Premier League”. Një dëshmitare femër i ka thënë atyre se një futbollist ka konsumuar këtë drogë në ‘party’ gjatë Krishtlindjes. Sipas kësaj dëshmitarje futbollisti ishte aq i dehur saqë nuk e dinte se çfarë dite ishte. 

Vetë federata angleze ndërkohë ka kërkuar që raste të tilla të denoncohen, por vitet e fundit ‘dopingu’ ka qenë problem më i vogël i kësaj organizate. Më herët një tjetër futbollist është denoncuar se ka përdorur kokainë. Gjithsesi sipas “The Sun” rastet e zbuluara mendohet të jenë vetëm maja e ajsbergut.

Këtë e ka konfirmuar për “Independent” edhe Ivan Waddington, profesor në Universitetin e Chester që bën gjithmonë studime në lidhje me përdorimin e drogës në bashkëpunim me shoqatën angleze të futbollistëve. Eksperti ka konfirmuar se kokaina në futbollin anglez është shumë e përhapur: “FA nuk e merr seriozisht antidopingun edhe pse do ta mohojnë një gjë të tillë. Gjithashtu klubet nuk i marrin seriozisht testet që zhvillojnë lojtarët e tyre. Por, ashtu si si federata, edhe klubet do të thonë se kjo nuk është e vërtetë. Me pak fjalë, problemi është në bazë. Futbollistët konsumojnë kokainë (por edhe marijuanë), sepse e dinë se nuk do të zbulohen? ”- shprehet Waddington. 

Sipas këtij eksperti, nga një pyetsor I fshehur me futbollistët, rezulton se kokaina është mjaft e përhapur te ta si një lloj droge që përdoret për qejf. Më tej Waddington shtron pyetjet se përse nuk kapen këta futbollistë kur në testet antidoping është shumë e lehtë që të zbulohen këto dy lloj subastanvash? Nuk dihet se çfarë do të ndodhë me këtë problem, por sigurisht që rastet e raportuara kanë ngritur alarmin për një futboll plot hije në ishullin britanik.

fl.mi.
Komento