Shuhen të gjitha vatrat e zjarrit në Karaburun, shpëton parku i Llogarasë

Shuhen të gjitha vatrat e zjarrit në Karaburun, shpëton parku i Llogarasë

Pas më shumë se 2 javësh në luftë me flakët, më në fund në gadishullin e Karaburunit janë fikur të gjitha vatrat e zjarrit, edhe ato problematiket që shpesh të favorizuara nga era rrezikon të preknin edhe Parkun e Llogarasë.

Në këtë zonë është punuar nga toka e nga ajri për të shuar flakët, ndërsa shpesh riaktivizoheshin dhe vatra që më parë ishin fikur. Për autoritetet këto zjarre ishin të qëllimshme, ndërsa ndërhyrja nga toka ka qenë tepër e vështirë për shkak të terrenit të thepisur malor dhe bimësisë së lartë e të dendur.


Lajmi kryesor:

Zjarr në fshatin Erind në Gjirokastër! Në Kukës merr fund 'lufta' me flakët, natyra 'shpëton' veten! Shiu fik vatrat më të rrezikshme në Shqipëri


  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Rusia rrit mbrojtjen pranë Japonisë mes mosmarrëveshjeve të SHBA-së! Çështjet e ‘ngrira’ mes dy shteteve thellojnë krizën

Rusia rrit mbrojtjen pranë Japonisë mes mosmarrëveshjeve të SHBA-së! Çështjet e ‘ngrira’ mes dy shteteve thellojnë krizën