Si dëshiron të quhet princi Harry pas largimit nga detyrat e tij mbretërore

Harry, Duka i Sussex

Harry, Duka i Sussex kërkoi nga delegatët në një konferencë të turizmit në Edinburgh që t’i drejtoheshin thjesht si Harry dhe jo me titullin Princ

Brenda disa javësh, nipi i Mbretëreshës dhe gruaja e tij, Meghan, do të largohen  zyrtarisht nga detyrat mbretërore. 

Në fjalimin e tij, Princi Harry, i cili njihet si Earl of Dumbarton kur është në Skoci paralajmëroi se rritja e turizmit po kërcënonte të shkatërronte disa nga vendet më të bukura në botë.

Në një nga angazhimet e tij të fundit zyrtare, duka u bëri thirrje bizneseve të udhëtimit dhe turizmit të punojnë së bashku për të zhvilluar një të ardhme më të qëndrueshme.

"Ne besojmë se udhëtimi është një gjë e mirë është zemra e përvojës njerëzore, e lidhjeve kulturore dhe e miqësive të reja.

Është një central elektrik global që punëson qindra miliona njerëz, duke e mbajtur të gjallë kulturën, duke mbrojtur disa nga hapësirat më të çmuara në botë dhe na prezanton me njerëzit, vendet dhe jetën e egër që kemi parë vetëm në një ekran", ka thënë ai gjatë fjalimit.

Ai paralajmëroi që nëse nuk merren hapa, ekziston rreziku që më shumë nga destinacionet më të bukura të botës të mbyllen ose shkatërrohen.

Harry mbetet një princ por ai tashmë e ka bërë të qartë se dëshiron të njihet si Harry, Duka i Sussex.

Harry në Skoci

Ai dhe Meghan do të mbajnë parashtesën e tyre të HRH por jo ta përdorin atë në mënyrë aktive.

Ata gjithashtu do të ruajnë titullin e tyre skocez të Earl dhe Countess of Dumbarton.

Në pranverë, çifti, i cili do të ndajë kohën e tyre midis Amerikës së Veriut dhe Britanisë së Madhe, do të largohet nga detyrat mbretërore dhe nuk do të marrë më  fonde publike.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të caktohet një tjetër fashë orari ku të dalin vetëm të moshuarit?

Komento