Si president apo si bashkëshort flet Meta?

Si president apo si bashkëshort flet Meta?

Monika Kryemadhi dhe Ilir Meta

Konflikti politik dhe logjik ndërmjet një Presidenti të Republikës, i cili në të njejtën kohë është edhe bashkëshort i njerës prej drejtuesve të opozitës, paraqitet me gjithë dramaticitetin e vet komik në momente krize të brendshme. Në fakt, është në momente si ky, që një president normal do të duhej dhe do të mundte të ushtronte funksionin e tij kryesor kushtetues, që është ai i arbitrit super partes ndërmjet partive në konflikt.

Por Ilir Meta, që kur autorizoi gruan e tij të marrë drejtimin e LSI-së, duke siluruar Petrit Vasilin (të emëruar në momentin kur ai zgjidhej President), që në fillim ka refuzuar rolin e tij. Dhe kështu që nuk kuptohet mirë se çfarë ka parasysh me thirrjen e bërë sot: “Ka nevojë për një reflektim, është për të ardhur keq që palët politike kanë nxituar duke thelluar krizën. Klasa politike duhet të marrë përgjegjësitë e saj dhe të mos fshihen pas ndërkombëtarëve”, u shpreh ai në një prononcim për gazetarët.

Në fakt, mbetet dyshimi se ftesa për të injoruar faktorin ndërkombëtar është vetëm një reagim ndaj kritikave që pikërisht faktori ndërkombëtar ka bërë në adresë të gruas së tij. Pra, problemi i vërtetë, i cili minon funksionin e tij kushtetues, është që nuk kuptohet se, kur flet Ilir Meta, këtë e bën si President i Republikës, apo si burri i Monikës.

xy/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Grup emigrantesh: 23/03/2019 19:57

  Te pakten ky ka vetem nje GRUA po kriecari yne sa gra ka pasur? I KENI PYETUR NDONJEHERE ISH GRATE E RAMES SE SA RAMA I DON NJEREZIT DHE POPULLIN E TIJE ME FJALE DHE THUMBA AI TE MERR NE QAFE PO ME VEPRA SHQIPETARET VENI ME I VARFER I EUROPES

  Përgjigju
 • sportisti: 19/03/2019 15:18

  topi qendron ne tepsin e Like..gjuan..gjendje e jashtezakonshme...shtyll..shperndahet parlamenti...gooool...rama ne france, saliu ne burg e luli kryeminister...hahahaa

  Përgjigju
 • Lexues: 19/03/2019 08:43

  Te befte kina nenen

  Përgjigju
 • aurela: 19/03/2019 07:07

  Kuc ecte burri ktu ke kjo fotografi

  Përgjigju
 • duli: 19/03/2019 05:18

  mjere shqiperia ne cfare dore ka rene te dretoje vendin ne keta politikane qe jane

  Përgjigju
 • Labi: 18/03/2019 20:59

  Mblidhe bucen se po e xhvatin qente o derdimen.Presidenti jashte duke lodruar,gruja rrugeve duke djegur e thyer xhama,rast i ralle qe ska bere vaki ne asnje vend t botes!Pergatitu se dhe ty do te te hapet dosja e Dritanit.Mjere Shqiperija cpresident qe ka!.

  Përgjigju
 • Jinglateri: 18/03/2019 19:50

  Cifti me i dhj...re

  Përgjigju
 • Tir: 18/03/2019 19:46

  Likja e 7%_ it ka kohe qe nuk e njeh bshorten.Silikoni ka bere te vetin.Fundi i Mones si i Grides.

  Përgjigju
 • Sportisti: 18/03/2019 17:44

  Nuk kuptova cili eshte bashkeshorti?????

  Përgjigju
  • Ardi: 18/03/2019 22:05

   Bashkëshorti është ai i treti që nuk duket në foto..

  • toni: 18/03/2019 19:00

   bashkshorti eshte ky qe ka bere botox

 • Populli: 18/03/2019 16:07

  Te urrejtshem gjer ne neveri,president te lig zor se gjen,grua me baxhelle me qirinj ta kerkoje nuk do gjeje,ka gjetur tenxherja kapakun

  Përgjigju
 • Shet: 18/03/2019 14:29

  Si hajdut

  Përgjigju
 • Voica: 18/03/2019 14:20

  Komentet e këtij nuk janë as si president e as si buri i Monës, por si ortakëri e pastër me Sali Berishën nën moton "shpëto veten, flakën vendit".

  Përgjigju
  • Jami: 19/03/2019 12:00

   Mblidh bushtren se u gris pantollat ... pleqve

  • Shaqo: 18/03/2019 20:36

   Fshatare 24 karat. Me pare ose pa pare, fshatar i kategorise se pare. Nuk behet shteti vetem me fshatare. Mire e kishte i ndjeri Namik Hoti qe thoshte se i pari i vendit duhet te jete prej tre brezash qytetar.

  • Tefs: 18/03/2019 15:31

   Si burre leshi Qe do i hyje preshi se shpejti

 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Berisha: Ujësjellësi parashikon humbje kur Shqipëria është e pasur me ujë! Po miratoni një ligj ndëshkues për profesionet e lira, do nxitet shpopullimi

Berisha: Ujësjellësi parashikon humbje kur Shqipëria është e pasur me ujë! Po miratoni një ligj ndëshkues për profesionet e lira, do nxitet shpopullimi