Si t’u riktheni shkëlqimin bizhuterive në kushte shtëpie

Si t’u riktheni shkëlqimin bizhuterive në kushte shtëpie

Gjëja e parë që na tërheq te bizhuteritë kur i shohim në vitrinë është pa dyshim shkëlqimi. Por, fatkeqësisht shkëlqimi nuk zgjat shumë, edhe pse mund të kujdesemi vazhdimisht për bizhuteritë. Djersa, uji, detergjentët, parfumet, të gjitha këto ndikojnë në zbehjen e ngjyrës së argjendit apo floririt. Nuk është nevoja t’i çoni në argjendari sa herë dëshironi t’u riktheni shkëlqimin bizhuterive, pasi ka disa mënyra pastrimi në kushtet e shtëpisë.

Një mënyrë e thjeshtë e larjes së tyre është me sodë buke. Në një enë me pak ujë të ngrohtë hidhni një lugë sodë buke dhe lërini bizhuteritë e argjendit për disa minuta dhe më pas fshijini me një peshqir të thatë. Mund ta përsërisni veprimin nëse rezultatet nuk janë ato që prisni. 

Një mënyrë tjetër është me pastë dhëmbësh. Vendosni pak pastë në një furçë dhëmbësh dhe fërkoni bizhuteritë për disa minuta. Më pas shpëlajini me ujë të bollshëm.

Po ashtu, një mënyrë efikase dhe shumë e përdorur është larja e tyre me detergjent enësh dhe kripë. Përziejini së bashku këta dy përbërës dhe lërini bizhuteritë për disa minuta. Pasi t’i nxirrni, shpëlajini me ujë dhe bizhuteritë do të duken si të reja./ClassLifestyle

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon opozita! Berisha: Mbahet në burgun e VIP-ave që përcaktojnë kushtet njësoj si Escobar-i! Salianji: SPAK të godasë mafien politike

Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon opozita! Berisha: Mbahet në burgun e VIP-ave që përcaktojnë kushtet njësoj si Escobar-i! Salianji: SPAK të godasë mafien politike