Simite me qiqra, receta tradicionale e nostalgjisë nga zonja Albana

Simite me qiqra

Përbërësit:

  • 250 gr miell gruri
  • 250 gr miell qiqrash
  • 250 ml ujë
  • 1 ls sheqer
  • 1 ls kripë
  • 18 gr maja
  • Vaj ulliri ose gjalpë

Përgatitja:

Fillimisht aktivizojmë majanë duke e tretur në pak ujë, shtojmë pak miell, sheqerin dhe kripën. Bashkojmë dy llojet e miellit, shtojmë majanë e aktivizuar dhe e punojmë mirë brumin e simiteve dhe e lemë të pushojë për pak minuta. Më pas e ndajmë brumin në kuleçë dhe formojmë simite sipas madhësisë që preferojmë. Simiteve mund t’i shtojmë dhe disa kokrra qiqrash të ziera, i lyejmë me yndyrë dhe i vendosim të piqen në furrë të parangrohur në temperaturën 200 gradë Celsius derisa sipërfaqja të marrë ngjyrë të artë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Veriu i Kosovës, a duhet që Kurti të pranojë kërkesat e SHBA-BE?×

Lajmi i fundit

Gjendet i vdekur në qeli 'Unabomber', Ted Kaczynski terrorizoi SHBA me 16 shpërthime! Bombat i bënte në shtëpi e i dërgonte me postë

Gjendet i vdekur në qeli 'Unabomber', Ted Kaczynski terrorizoi SHBA me 16 shpërthime! Bombat i bënte në shtëpi e i dërgonte me postë