Po rritet tendenca për të aplikuar seksin oral! Mjekja obstetre- gjinekologe tregon rreziqet para të cilave ekspozohen partnerët

Sipas statistikave, 85% e personave nga mosha 14 - 44 vjeç mund ta kenë provuar seksin oral duke e menduar si të pa rrezikshëm. Doktoresh obstetre- gjinekologe Afërdita Manaj në një intervistë për 'Klinika 24' në Report Tv ngre shqetësimin pasi këto statistika tregojnë se ka tendencë e prirje për të aplikuar këtë lloj seksi duke e menduar të parrezikshëm por në fakt është më i rrezikshmi

“Nga mosha  14- 44 vjeç në bazë të statistika 85% e këtij kontigjenti mund ta kenë provuar një herë seksin oral. Tregon se ka tendencë e prirje për ta aplikuar këtë lloj seksi duke e menduar të parrezikshëm por në fakt është më i rrezikshmi. Mund të jetë pa i parrezikshmi për të mos ngelur shtatzënë por janë të ekspozuar ndaj shumë sëmundjeve të tjera.

Varet dhe nga higjiena që ka ai partner. Mund të kenë aplikuar dhe seksin anal dhe mund të bëjë një përzierje  të infeksioneve dhe të zbulojë partneren/in ndaj shumë sëmundjeve të rrezikshme për shëndetin si gonorea sifilizi, e hepatitit B, e C që janë të rrezikshme. Gonorea e sifilizi mund të japin dëmtime të pakthyeshme, madje nëna mund t'ia transmetojë dhe tek fëmija" tha doktoreshë Manaj.

Shikoni videon e emisionit të plotë.

“Klinika 24” emisioni i shëndetit nga Doreada Mio transmetohet çdo të shtunë ora 20:00, në Report Tv.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

EMRAT/ Të dënuar e akuzuar për vepra të ndryshme penale, ekstradohen nga Italia, Gjermania dhe Greqia në Shqipëri 3 shqiptarë

EMRAT/ Të dënuar e akuzuar për vepra të ndryshme penale, ekstradohen nga Italia, Gjermania dhe Greqia në Shqipëri 3 shqiptarë