Siria, Trump rimendohet, do të lërë 200 ushtarë amerikan në Verilindje të Sirisë

Siria, Trump rimendohet, do të lërë 200 ushtarë amerikan në Verilindje të Sirisë

Pas vendimit të Donald Trump për tërheqjen e të gjithë trupave amerikane nga Siria, Gazeta prestigjoze New York Times ka zbuluar se Presidenti amerikan po vlerëson pozitivisht një plan të Pentagonit që parashikon mbajtjen e të paktën dyqind ushtarëve në Veri-Lindje të Sirisë, me mision të dyfishtë: të mbronte puset e naftës nga Damasku, dhe të parandalonte që ISIS të rifitonte forcën pas arratisjes nga burgjet për shkak të ofensivës turke.

Nëse Trump e autorizon planin e Pentagonit, kjo do të ishte hera e dytë brenda dhjetë muajve që presidenti amerikan ndërron kurs për praninë, ose jo, në territorin Sirian të ushtarëve amerikanë.

Dhjetorin e kaluar ai tha se i gjithë kontigjenti, i përbërë nga dy mijë forca speciale, duhej të tërhiqej menjëherë. Pas pak ditësh, ai ndërroi mendim dhe tha se nuk do të tërhiqte gjithçka, vetëm një pjesë të trupave.


Lajmi kryesor:

Siria, tërhiqen milicёt kurdё nga veriu , Trump rimendohet: 200 ushtarë amerikan do qëndrojnë në Siri, Erdogan: Turqia nuk synon pushtimin e asnjë toke


  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Pogradec, shpërthim me lëndë plasëse në një pallat

Pogradec, shpërthim me lëndë plasëse në një pallat