Sistemi politik britanik në prag të një beteje vendimtare për të ardhmen e institucioneve

Sistemi politik britanik në prag të një beteje vendimtare për të ardhmen e institucioneve

Politikanët e Britanisë janë përgatitur për atë që po quhet beteja më e ashpër në parlament - një përplasje që mund t’i ndryshojë formën demokracisë së Britanisë për dekada me radhe, në procesin e përcaktimit nëse Dhoma e Komuneve apo qeveria ka epërsi në sistemin politik.

Rezultati i përballjes parlamentare javën e ardhshme për mënyrën sesi, kur dhe madje edhe nëse Britania largohet nga Bashkimi Evropian, po ripërkufizon marrëdhëniet mes degëve kryesore qeverisëse të vendit: Dhomës së Komuneve, zyrës së Kryeministrit dhe monarkisë, thonë ekspertët kushtetues. Ata paralajmërojnë se praktikat tradicionale kushtetuese të vendit, kanë filluar të dobësohen.

Drejtuesit e opozitës dhe konservatorët pro Bashkimit Evropian. të cilët kanë javë që po debatojnë se çfarë strategjie të ndjekin për të ndaluar kryeministrin Boris Johnson që të nxjerrë Britaninë jashtë BE-së, po planifikojnë të përpiqen të marrin kontrollin e funksioneve parlamentare nga qeveria, në mënyrë që të hartojnë një legjislacion që i ndalon atij largimin nga blloku.

Kundërshtarët e Johnson shpresojnë të miratojnë legjislacionin që do ta ndalonte qeverinë konservatore të largohej nga BE-ja pa marrëveshje më 31 tetor, diçka që kryeministri është zotuar të bëjë, nëse ai nuk është në gjendje të sigurojë një marrëveshje të re për daljen, duke zëvendësuar variantin e paraardhëses së tij, Theresa May, negociuar me Brukseli. Projekt-marrëveshja e saj shkaktoi zemërimin si të ligjvënësve pro-BE, edhe atyre që duan Brexit-in dhe u hodh poshtë tre herë nga parlamenti.

Të dy palët në mosmarrëveshjen për Brexit-in po luajnë me kushtetutën, thonë ekspertët juridikë. "Duket se po i afrohet një krize kushtetuese," sipas Anthony Seldon, analist politik dhe zv / kancelar i Universitetit të Buckinghamit, në një intervistë për televizionin Sky News. "Jemi në këtë fazë shumë, shumë të pasigurt," shtoi ai.

Falë vendimit të Johnson për të pezulluar parlamentin - normalisht një ndërprerje rutinë për të lejuar qeverinë të hartojë plane për një axhendë të re legjislative - ligjvënësit pro-BE-së kanë vetëm tre ditë për të miratuar një legjislacion urgjent, një kohë jashtëzakonisht e shkurtër për të shqyruar legjislacionin në Dhomat e Komunëve dhe Lordëve.

Në mes të javës, kryeministri Johnson mori pëlqimin e Mbretëreshës Elizabeth për një pezullim parlamentar për një muaj, i njohur si prorogim. Ai dhe ministrat e tij thonë se nuk është bërë për të kufizuar kohën që do t’u duhej kundërshtarëve të tij për të penguar plotësimin e premtimit të tij për t'u larguar nga BE-ja deri në fund të tetorit, me ose pa marrëveshje.

Por kohëzgjatja e pazakontë e pezullimit si edhe momenti kur u bë, kanë provokuar një furtunë politike dhe kritikët përfshirë kryetarin e Parlamentit John Bercow, i cili akuzon Johnsonin për një dredhi cinike që synon të dobësojë Dhomën e Komuneve dhe madje edhe të shkaktojë "një grusht shteti shumë britanik".

Downing Street hodhi poshtë akuzën, duke thënë se ligjvënësit po e ekzagjerojnë. Johnson thotë se ai duhet ta nxjerrë Britaninë jashtë BE-së për të rikthyer besimin në demokraci dhe për të vënë në jetë dëshirat e një mazhorance të Britanikëve, të cilët votuan për Brexitin në referendum tre vjet më parë.

Drejtuesi i partisë kryesore të opozitës së Punës në Britani, Jeremy Corbyn, u ka kërkuar anëtarëve të partisë të protestojnë të Shtunën në 10 qytete britanike dhe të "mbyllin rrugët" dhe "të pushtojnë ura".

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Lordi Lancaster: Aleatët të konsultohen për të avancuar statusin e Kosovës në NATO

Lordi Lancaster: Aleatët të konsultohen për të avancuar statusin e Kosovës në NATO