Skandali me abuzimin e fëmijëve në Kili, 34 peshkopë japin dorëheqje

Skandali me abuzimin e fëmijëve në Kili, 34 peshkopë japin dorëheqje

Foto ilustruese

Të 34-t peshkopët katolikë të Kilit kanë ofruar dorëheqjen pas skandalit për abuzimin seksual të fëmijëve dhe më pas mbulimit. Ata kanë kërkuar falje nga viktimat dhe Kisha për “gabimet e mëdha dhe lëshimet”.

Por nuk është bërë e qartë ende, nëse Papa ka pranuar dorëheqjet. Papa ishte kritikuar në Kili për vendimin e tij për të caktuar një peshkop, i cili akuzohet për mbulimin e abuzimit seksual të kryer nga një prift.

Peshkopët ofruan dorëheqjen e tyre me letër pas tri ditë bisedimesh krizash në Vatikan, gjatë së cilës Papa u dha atyre një dokument prej 10 faqesh, duke akuzuar hierarkinë e Kishës për neglizhencë në Kili për rastet e abuzimit seksual.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

Vrasja e 44-vjeçarit në Pukë, shpallet në kërkim autori

Vrasja e 44-vjeçarit në Pukë, shpallet në kërkim autori