2100 regjistra të dëmtuar, prokuroria nis hetimet për skandalin në Kadastrën e Tiranës: Abuzimet më të mëdha në zonën e Farkës, Ndroqit, Shëngjergjit

2100 regjistra të dëmtuar, prokuroria nis hetimet për skandalin në Kadastrën e Tiranës: Abuzimet më të mëdha në zonën e Farkës, Ndroqit, Shëngjergjit

Dokumenti i Prokurorisë

TIRANË- Prokuroria ka nisur hetimet për Kadastrën e Tiranës, pas skandalit ku 2100 regjistra pronësie ishin të totalisht të dëmtuar. Pas denoncimit nga vetë kreu i Kadastrës, Artan Lame për abuzimet, prokuroria ka nisur hetimet për veprat penale ‘shpërdorim detyre’ dhe ‘zhdukje e vjedhjeve të dokumenteve’.

Abuzimet më të mëdha janë bërë me pasuritë në zonat në zhvillim të Kryeqytetit, si Farkë, Kashar, Yzberisht, Mëzez, Ndroq, Shëngjergj, Kamëz, Vorë, Bathore, Babrru etj.

Për të shmangur presionet, Lame tha se ky raport i është dërguar Kryeministrisë dhe Ministrisë së Drejtësisë, ndërsa do të përgatitet një raporti i detajuar për Kadastrat e çdo qyteti.

I njëjti skandal është konstatuar edhe në Kadastrën e Durrësit, ku shkrirja e saj dhe nisja e hetimeve të thelluara për abuzimet nxorën një raport me shkeljet, ku u vu re se abuzimet janë përtej imagjinatës dhe zonat ku janë kryer paligjshmëri dhe plaçkitjet më të mëdha janë ato bregdetare të Durrësit si Plazh, Spitallë, Lalëz, Draç, Rodon, etj. Në Kadastrën e Durrësit vetëm 15% e dosjeve ishin pa probleme, ndërsa Prokuroria ka nisur hetimet. 

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • A. N.: 21/06/2022 22:04

  Kane thene nje fjale: me mire vone se kurre. Tjetra fjale: cdo popull meriton qeverine qe ka.

  Përgjigju
  • Kush ka ndertuar masivisht ne keto zona?!: 21/06/2022 23:15

   Kush ka ndertuar masivisht ne keto zona me siguri do kete nje fore atybtek dosjet, dhe ska justifikim qe prevalo . Naten e mire ish pronare, se tani ish probar eshte si tutur qytetar nderi qe nuk shkon as ne banje.

 • Lam shllapi: 21/06/2022 18:13

  Po tani unluktove o hajdut apo meqe nuk vdiqe u kujtove ps 9 vitesh te besh inventar. Ha ha ha sa legena qe jeni

  Përgjigju
 • Hasan Pordha: 21/06/2022 16:37

  Po zjarri qe shpertheu ne ish Ipoteken e Tiranes ku u dogjen jo pak por shume regjistra dhe certifikata pronesie a do te hetohet zoti Lame?

  Përgjigju
 • emigranti: 21/06/2022 16:13

  Ju dh*efsha shtetin....

  Përgjigju
 • Ben: 21/06/2022 15:51

  Fillimi i shkaterrimit te rregjistrave eshte viti 1992 dhe vazhdon akoma.Sa heret jane kujtuar per hetim.Bravo.

  Përgjigju
 • Alb: 21/06/2022 15:48

  Po pas 4 vjeteve u kujtua,ky beri fushaten me kadastren apo nuk hetohet njeri per keto.

  Përgjigju
 • Niku: 21/06/2022 15:36

  Do hetojne veten, keshtu i vene kapk vjedhjes,pse mendoni se dikush do denohet?

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Evropa “rrezikon varësinë” nga bateritë kineze në mungesë të energjisë ruse

Evropa “rrezikon varësinë” nga bateritë kineze në mungesë të energjisë ruse