Skandali me lobimin e Katarit në PE, ish zv. presidentja pritet të njihet sot me masën e sigurisë në Greqi! Iu gjetën 1.5 mln euro në banesë

Skandali me lobimin e Katarit në PE, ish zv. presidentja pritet të njihet sot me masën e sigurisë në Greqi! Iu gjetën 1.5 mln euro në banesë

Zv. Presidentja e Parlamentit Evropian, Eva Kaili

GREQI- Eurodeputetja greke Eva Kaili do të njihet sot me masën e sigurisë, ku pritet të vendoset nëse ish-zëvendëspresidentja e PE-së, do lihet në arrest me burg apo nëse do të lirohet me kusht.

 Fakti që dje Kaili u transferua në burgun më të fundit të Harenit nga burgu i Saint-Gilles, ku ishte paraburgosur, nga disa analistë shihet si një ogur i keq për sa i përket procesit gjyqësor të sotëm. Në momentin kur policia federale e Belgjikës prezantoi dje gjetjet nga kontrollet në banesat dhe zyrat e ish- eurodeputetit, Antonio Pantzeri , i Eva Kailit dhe babait të saj, Aleksandros, gjetje që kalojnë 1.5 milionë euro, duke lënë pa fjalë opinionin publik.

Shuma totale financiare, që autoritetet belge gjetën në valixhe, dhe çanta në posedim të eurodeputetes greke dhe babait të saj, arrin në 750 mijë euro dhe ndërkohë që hetimet po ecin me ritme të pandërprera në Athinë dhe Bruksel, për të identifikuar prova të tjera.

Duhet theksuar se së bashku me Kaili në departamentin e paraburgimit, i cili do të vendosë sot nëse do të caktohen ose jo në paraburgim, partneri i saj, Francesco Giorgi , lobist i Brukselit dhe ish-deputeti italian, Antonio Panzeri, cilësohet si truri i “grupit”.

Reagimet e ashpra mes deputetëve të Parlamentit Europian për atë që shohin çdo ditë në dritën e publikut u kondensuan nga deklarata e djeshme, gjatë një takimi të posaçëm për këtë temë në seancën plenare të Parlamentit Europian, të Komisionerit për Punët e Brendshme, Ylvas Johansson. , i cili duke iu drejtuar të arrestuarve tha në mënyrë karakteristike: “Turp të keni. Turp për ju që tradhtoni besimin tonë. Besimi i qytetarëve të Evropës që presin që ju të luftoni për interesat e tyre. Se tradhtove besimin e kolegëve të tu që punojnë shumë dhe me ndershmëri”.

Sipas komisionerit Johansson, Komisioni po përgatitet të propozojë në vitin 2023 një legjislacion të ri që do të kriminalizojë të gjitha format e korrupsionit në të gjitha shtetet anëtare, jo vetëm ryshfetin, por edhe pasurimin e paligjshëm, përvetësimin dhe shpërdorimin e pushtetit, me dënime të ashpra, si "zbrazëtira". “dhe zonat gri në rregulloret aktuale të funksionimit të Parlamentit Evropian kanë lënë deri tani hapësirë ​​që grupet e interesit të përfitojnë nga fuqia e eurodeputetëve, duke drejtuar krizën e disa prej tyre.

Që nga e premtja, burimet e IT-së të 10 punonjësve të parlamentit janë “ngrirë” për të parandaluar zhdukjen e të dhënave të nevojshme për hetimin. Katër të dyshuarit e arrestuar nga policia belge janë akuzuar për "pjesëmarrje në një organizatë kriminale, pastrim parash dhe korrupsion". Prokurorët në Greqi kanë ngrirë të gjitha pasuritë e zonjës Kaili. Gjashtë persona u arrestuan të premten si pjesë e hetimit mbi akuzat se Katari korruptoi zyrtarët e BE-së për të fituar ndikim. Dy u liruan më vonë, duke lënë në pranga vetëm 4 zyrtarë të Parlamentit Europian.

Mes katër personave të arrestuar, ndodhet edhe ish bashkëshorti italian i eurodeputetes greke Eva Kaili, ish-asistent parlamentar i zotit Panzeri. Ka qenë gazeta belge ‘Le Soir’ ajo që raportoi fillimish skandalin e Katarit ku ishin bërë përpjekje për të korruptuar deputetin socialist italian i cili ishte anëtar i PE që nga vitit 2004=2009. Dy të arrestuarit e tjerë janë Luca Visentini, Sekretar i Përgjithshëm i sapozgjedhur i Konfederatës Ndërkombëtare të Sindikatave, ish-deputeti Pier-Antonio Panzeri.

Për skandalin reagoi edhe presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen e cila tha se akuzat ishin "shumë serioze" dhe bëri thirrje për krijimin e një organi të ri të etikës për të mbikëqyrur bllokun.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:46
Skandali i korrupsionit, kërkohet pezullimi i rezolutave të Parlamentit Evropian! Procesi mund të rrezikohet nga vende të treta

Grupi parlamentar i Partisë Popullore Evropiane ka kërkuar që të ketë një pezullim të rezolutave emergjente të miratuara së fundmi. Në kërkesë thuhet se përpara se këto rezoluta të zbatohen, duhet që më parë të provohet se integriteti i organit legjislativ të Bashkimit Europian nuk është i rrezikuar nga vende të treta si Katari.

Theksohet se se Grupi i PPE-së ka vendosur që nuk do të marrë pjesë në asnjë përgatitje, negocim , diskutim apo votim në seancë plenare në kuadër të rezolutave urgjente.

G.MO/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Internacionalja: 14/12/2022 10:02

  Ore si shpjehohet këta socialistët kudo që janë vwtë korrupsion bëjnë, Duke filluar nga Kraksi, këta të dy eurodeputetët, ish presidenti i South Africa zouma i cili njëkohësisht ish zv/ president i internacionales Sociales, pa përmendur keta ne Skipëri

  Përgjigju
 • Maks: 14/12/2022 09:41

  Deputet europjan lobistet amerikan dhe te gjith ata qe duan ndihmen euro amerikane jane te korruptuar

  Përgjigju
 • der: 14/12/2022 08:01

  europa kontinenti me i korruptuar ne bote, e cfar mund te prisni tjeter.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Riaktivizohet vatra e zjarrit në Pishporo të Fierit, rrezikohet zona e mbrojtur! Kërkohet ndërhyrje nga ajri

Riaktivizohet vatra e zjarrit në Pishporo të Fierit, rrezikohet zona e mbrojtur! Kërkohet ndërhyrje nga ajri