Skavica/ Tom Doshi bashkohet me Rithemelimin, dështon mbledhja e Këshillit Bashkiak në Dibër për mungesë kuorumi

Mbledhja e Këshillit Bashkiak të Dibrës ka dështuar sërish brenda një jave. Këshilltarët e Tom Doshit bashkë me ata të Rithemelimit kanë qëndruar në mbledhjen e sotme vetëm për të votuar ndihmën ekonomike e më pas janë larguar në shenje revolte për Skavicën.

Ata kërkojnë shpjegim nga kryebashkiaku i majtë, Rahim Spahiu rreth projektit të qeverisë për ndërtimin e hidrocentralit të Skavicës. Ata kanë depozituar në këshill një kërkesë për mbledhje jashtë radhe, duke kërkuar informacion për projektin e HEC-it të Skavicës si dhe rolin që do ketë Bashkia. As kësaj radhe kërkesa e tyre nuk u fut në rendin e ditës ndaj këshilltarët braktisën mbledhjen.

Pesë ditë më parë mbledhja dështoi për shkak se këshilltarët e djathtë bashkë me ato të PSD së Doshit dhe këshilltarët e pavarur u larguan. Ditën e sotme, në sallë ishin 16 këshilltarë nga 31 që ka gjithsej këshilli i Dibrës. Sapo është votuar ndihma ekonomike nga salla është larguar këshilltari Burhan Shehu. Më pas mbledhja është ndërprerë pasi s’ka pasur kuorumin e nevojshëm për miratimin e vendimeve të tjera. Edhe këshilltarët e majte Astrit Ademi dhe Sokol Sava janë parimisht dakord me këshilltarët e Rithemelimit. 

Partia Socialiste ka 13 vende në Këshillin Bashkiak të Dibrës, numra të cilat nuk i mjaftojnë për të zhvilluar mbledhjet e vetme. Ndërkohë Këshilli përbëhet nga 30 anëtarë në total, ku PSD-ja ka 6 vende, 5 Rithemelimi, 1 PD e vulës dhe 6 të tjerët nga partitë e vogla dhe të pavarur.

SI.E.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

‘Puna e Komisionit Hetimor në shëndetësi po zvarritet’, Vokshi: Ndreca po mbrohet nga Nikolla dhe Rama

‘Puna e Komisionit Hetimor në shëndetësi po zvarritet’, Vokshi: Ndreca po mbrohet nga Nikolla dhe Rama