Skocia drejt referendumit të dytë për pavarësinë nga Mbretëria e Bashkuar

Skocia drejt referendumit të dytë për pavarësinë nga Mbretëria e Bashkuar

Kryeministrja e Skocisë, Nicola Sturgeon

Kryeministrja e Skocisë, Nicola Sturgeon ka caktuar datën 19 tetor 2023, në të cilën synon mbajtjen e një referendumi të dytë për pavarësinë e Skocisë nga Mbretëria e Bashkuar.

Ajo i tha Parlamentit Skocez sot se pyetja që do të bëhej do të ishte e njëjtë si në votimin e 2014: "A duhet Skocia të jetë një vend i pavarur?"

Zonja Sturgeon tha se do t'i shkruante dhe kryeministrit Boris Johnson për ta informuar atë për planet e saj.

Kryeministri ka refuzuar vazhdimisht thirrjet e saj për një referendum tjetër, por kryeministrja Sturgeon shprehet e vendosur.

"Ajo që nuk jam e gatshme të bëj, ajo që nuk do të bëj kurrë është të lejoj që demokracia skoceze të jetë e burgosur e Boris Johnson ose e ndonjë kryeministri tjetër", u shpreh kryeministrja Sturgeon.

"Vendosmëria ime është të siguroj një proces që i lejon popullit të Skocisë, qoftë po, jo apo ende për t'u vendosur, të shprehin pikëpamjet e tyre në një referendum ligjor, kushtetues në mënyrë që pikëpamja e shumicës të mund të vendoset në mënyrë të drejtë dhe demokratike. Hapat që po hedh sot synojnë ta arrijnë atë.", tha kryeministrja e Skocisë.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Një javë pasi pësoi aksident me makinë, ndërron jetë aktorja e njohur amerikane

Një javë pasi pësoi aksident me makinë, ndërron jetë aktorja e njohur amerikane