Sondazhi/ Shqiptarët kundër Metës: Parlamenti është legjitim

Presidenti i Republikës Ilir Meta e cilësoi ditën e djeshme parlamentin jo legjitim, ndërsa tha se po mban shënim të gjitha institucionet që nuk zbatojnë dekretin e tij për anulimin e 30 Qershorit.

Por të pyetur në sondazhin e Report tv  në emisionin e mëngjesit 'Shtypi i Ditës dhe Ju' me gazetarin Andi Kapxhiu, nëse është apo jo legjitim parlamenti aktual, 69% e 4200 votuesve mendojnë ndryshe nga presidenti i Republikës.

Sondazhi i ditës në emisionin 'Shtypi i Ditës'

Më herët opozita i ka kërkuar kreut të shtetit që të shpërndajë parlamentin me argumentin se është ilegjitim, pasi nuk ka 140 deputetë, tashmë mbetet për t'u parë se cila do të jetë lëvizja e radhës e kreut të shtetit. Kushtetuta e Shqipërisë nuk parashikon asnjë tagër të Presidentit për shpërndarjen e parlamentit, përveç rastit kur nuk arrin të emërohet Kryeministri.

Pas vendimit të opozitës për të dalë nga Kuvendi duke djegur në bllok mandatet, ndërkombëtarët u shprehën njëzëri se parlamenti vijon të jetë legjitim duke e quajtur të papranueshëm vendimin e opozitës.

 • Sondazhi i ditës:

  Përmirësimi i situatës nga COVID-19, a mendoni se duhet të lehtësohen masat kufizuese?

Komento

Komente

 • Rrota: 15/06/2019 19:22

  Ore eshte edi legen qe e coi president kte surrat... Ska nevoi per sondazhe ky palaco.. Dhe ato pak vota qe ka mar gjysmat i blinte .. gjysmat i vidhte

  Përgjigju
 • tradhetari kombit: 15/06/2019 18:49

  o like nuk ka shqipetar qe te beson me ty ore kokrra e hajdutit me ze dhe me figure.me bllok ne dore!!!POSHTTRADHETARET E SHQIPERISE!!!vetem ata mini hajdutat e partise te ndjekin dhe ky esht fakt.SHPORRU kok katror

  Përgjigju
 • Cubi: 15/06/2019 16:21

  Ky e para q*** veten.Pastaj ky po tregon se ka pjerdhur,ose then ndryshe ka rrjedhur.Ky edhe mund te tentoj sic po tenton me veprime te ndryshme,por zben asgje tjeter vecse shton zullumet kunder vetes se tij.Do shkoj per lesh,si me m**** nga te gjith paraardhesit e tij.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Greqia fillon nga sot heqjen graduale të masave anti-COVID, hap zyrtarisht sezonin turistik