Sonte finalja e Kupës së Italisë/ Bergamaskët e Gjimshitit për historinë, Juve për të shmangur thatësirën! Allegri mesazhe lamtumire

Sonte finalja e Kupës së Italisë/ Bergamaskët e Gjimshitit për historinë, Juve për të shmangur thatësirën! Allegri mesazhe lamtumire

Futbollistët e Atalantës dhe Vlahovic i Juventusit

Në Romë do dorëzohet sonte trofeu i Kupës së Italisë, pasi nga ora 21:00 luhet finalja mes Atalantës dhe Juventusit. Për bergameskët është mundësia për të bërë historinë, pasi ky mund të jetë trofeu që i jep fund një thatësire të gjatë dhe njëkohësisht mund të hapë rrugën për disa të tjerë. Atalanta në historinë e saj ka vetëm një kupë italie në vitin e largët e 1963, por pas shumë kohësh vjen si favorite. Bergameskët nuk kanë qenë kurrë më të fortë se kaq dhe jo më kot më 22 maj do luajnë edhe finalen e Europë League.

Para finales sonte në Olimpico, si Atalanta ashtu edhe Juventusi janë pritur në pallatin presidencial, për të treguar rëndësinë e trofeut por edhe mesazhet që përcillën nga ky sport. Nëse Atalanta e Gjimshitit ia del atëherë ky do jetë trofeu i parë për trajnerin Gasperini pas 8 vitesh në drejtimin e ‘hyjneshës’, në një kohë kur është etiketuar si trajneri i zero trofeve pavarësisht se është dalluar gjithmonë për lojën e bukur.

Nga ana tjetër edhe Juventus kërkon të shpëtojë sezonin pavarësisht se vjen nga një periudhë e vështirë kur në 9 ndeshjet e fundit ka marrë vetëm 2 fitore. Nëse ‘zonja e vjetër’ s’ia del të fitojë Kupën e Italisë ky do jetë sezoni i tretë pa trofe, ndërsa para sfidës trajneri Allegri ka deklaruar se me shumë mundësi kjo do jetë finalja e fundit. Mediat sot në Itali kanë shkruar se Juventusi ka gjetur akordin me trajnerin e Bolognas Thiago Motta për sezonin e ardhshëm.

Për fituesin e finales shkojnë 7.6 milionë euro, ndërsa finalisti tjetër do marrë 5 milionë euro.

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?×

Lajmi i fundit

Ndahet nga jeta ish ambasadori gjerman në Tiranë Peter Zingraf

Ndahet nga jeta ish ambasadori gjerman në Tiranë Peter Zingraf