Soreca: BE nuk braktis rajonin, pas ndihmës vijojmë me planin ekonomik dhe investimet

Soreca: BE nuk braktis rajonin, pas ndihmës vijojmë me planin ekonomik dhe investimet

Pas prezantimi të paketës së ndihmës 3.3 miliardë euro për Ballkanin Perëndimor nga Komisioni Europian për përballimin e situatës së koronavirusit, ka reaguar ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca, i cili tha se BE ka dhënë një ndihmë të pashembullt financiare dhe qasje në shumë nisma për rajonin duke mos e braktisur në këtë situatë. Ai tha se kjo mbështetje u bë publike pas takimi virtual që do të mbahen më 6 maj mes vendeve të Ballkanit Perëndimor, ndërsa puna do të vazhdojë përgjatë vitit me Planin Ekonomik dhe Investimet për të trajtuar ndikimin socio-ekonomik të krizës, për të modernizuar ekonomitë dhe për të mbështetur reformat.  

"Bashkimi Evropian ka përgjegjësi të veçantë për të ndihmuar gjatë kësaj krize partnerët tanë në Ballkanin Perëndimor pasi e ardhmja e tyre qëndron qartë në BE. Sot Komisioni Evropian paraqiti një komunikim mbi mbështetjen e tij të përgjithshme për rajonin në trajtimin e Covid-19 përpara takimit virtual të liderëve të Ballkanit Perëndimor nga gjashtë vende javën e ardhshme më 6 maj. BE-ja ka vepruar shpejt për të mbështetur rajonin në trajtimin e Covid-19, me ndihmë të pashembullt financiare dhe qasje në shumë nisma të BE-së. Por më shumë do të bëhet. Puna vazhdon në paraqitjen më vonë gjatë këtij viti të një Plani Ekonomik dhe Investimesh për të gjithë rajonin për të trajtuar ndikimin socio-ekonomik të krizës, për të modernizuar ekonomitë dhe për të mbështetur reformat. Për të sjellë më shpejt përfitime konkrete për njerëzit", shkruan Ambasadori i Bashkimit Evropian Luigi Soreca

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

Teoria e budallallëkut/ Përse duhet të kemi më shumë frikë budallenjtë, se sa horrat

Teoria e budallallëkut/ Përse duhet të kemi më shumë frikë budallenjtë, se sa horrat