Sot dhe nesër pelegrinazhi në Kishën e Shna Ndout, policia merr masa! Por si do të ruhet distancimi fizik?

Pamje nga pelegrinazhi vitin e kaluar

Sot dhe nesër do të zhvillohet pelegrinazhi në Kishën e Shna Ndout në Laç, por në kushtet kur jemi ende në gjendjen e fatkeqësisë natyrore nuk dihet si do të ruhet distancimi social, ndërkohë aty grumbullohen mijëra njerëz.

Sipas kryeministrisë, deri më datë 23 Qershor, kur është edhe gjendja e fatkeqësisë natyrore do të mbeten të mbyllura aktivitetet kulturore, kinematë, teatret, klubet e natës, pishinat, grumbullimet masive, dasmat, konferencat dhe dëgjesat publike.

Por pavarësisht kësaj, policia e Lezhës ka publikuar planin e masave për sigurimin e rendit dhe sigurisë publike, para, gjatë dhe pas pelegrinazhit.

Masat e marra
- Nga ora 08:00 datë 12.06.2020 - ora 24:00 datë 13.06.2020 do të kufizohen disa segmente rrugore në lëvizjen dhe parkimin e mjeteve, të cilat janë:|
-“Nga kryqëzimi i Gjykatës – Kisha e Shna Ndout”
-“Nga kryqëzimi i Poliklinikës – Kisha e Shna Ndout”
-“Nga kryqëzimi i gjimnazit – Kisha e Shna Ndout”
-“Nga pallati 113 – Kisha e Shna Ndout”

Në këto segmente rrugore do të qarkullojnë vetëm mjete të licencuara dhe të përcaktuara nga Bashkia Laç, mjetet e Kishës, mjetet e personaliteteve të larta shtetërore, mjetet e emergjencave civile, zjarrfikësja, ambulanca dhe Policia.

Drejtoria Vendore e Policisë Lezhë thotë se kërkon mirëkuptimin e drejtuesve të automjeteve që të përdorin akse dhe drejtime të tjera lëvizjeje, pasi do të vlerësohej si një ndihmë mjaft e çmuar në mbarëvajtjen dhe garantimin e masave të sigurisë rrugore.

Kufizime të tjera rrugore
– Nga kryqëzimi i gjimnazit deri te kryqëzimi i varrezave do jetë rrugë vetëm për këmbësorët.
– Nga mbikalimi i Patokut për në qytet Laç nuk do të lejohen të hyjnë mjete të tonazhit të rëndë, pasi bëhen shkak për bllokimin e qarkullimit rrugor.
– Mjetet do të parkohen në vend parkingje të përcaktuara nga Bashkia Laç. Nuk do të lejohen parkime në vende që bëhen pengesë për qarkullimin e lirë të mjeteve.

Policia e Lezhës kërkon bashkëpunimin e qytetarëve të Laçit dhe të pelegrinëve, përdorues të rrugëve për tek Kisha, drejtues mjetesh apo këmbësorë, që të respektojnë dhe të ndjekin udhëzimet e punonjësve të Policisë në lidhje me drejtimet e lëvizjeve apo parkimet e mjeteve, një ndihmë kjo në menaxhimin e fluksit të lartë për një mbarëvajtje sa më të mirë të pelegrinazhit.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Kafsha: 12/06/2020 12:26

  Të mos lejohen jo thjesht për Covidin por nuk kanë pune të zaptojne vendet publikë! Kush do kishe e xhami le të festoje në shtepi të vet, nuk duam te shohim nga këto gjera! Nuk duam as Bajrame e as Pashke!

  Përgjigju
  • Lui: 12/06/2020 14:02

   Kafsha, ndoshta hera e pare qe jam plotesisht dakord me ty..

 • Adi: 12/06/2020 10:27

  Zoti i rujt e po sju kapi per shtat dit shpetut

  Përgjigju
 • Hasan Pordha: 12/06/2020 10:13

  Ju ndaluat faljen e Fiter Bajramit qe vinte pas nje muaji agjerimi qe te kryhej ne sheshin Skenderbej per aresye te mosperhapjes se Covid-19 po ne kishen e Lacit qe fluksi i njerezve eshte akoma me i madh. Pse nuk del kryepeshkopi George Frendo qe ti beje thirrje besimtareve te tij qe te mos grumbullohen kete vit. Edhe ne Meke qe eshte kryeqendra e islamizmit boteror per shkak te pandemise Covid-19 eshte ndaluar cdo aktivitet.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Varianti i ri Omicron dhe dimri, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid?×

Lajmi i fundit

John

Rusia kërkon garanci për moszgjerimin e NATO-s në lindje