Sot votohet rezoluta për Gjenocidin! Tensione në Srebrenicë, forca të shtuara policore e autoblinda në rrugë

Sot votohet rezoluta për Gjenocidin! Tensione në Srebrenicë, forca të shtuara policore e autoblinda në rrugë

Srebrenicë

Rrugët e Srebrenicës janë mbushur me forca policore dhe autoblinda në pritje të votimit në Asamblenë e përgjithshme të OKB-së për rezolutën e Srebrenicës.

Drejtori i Qendrës Përkujtimore të Srebrenicës, ka zbuluar se ka tensione në pritje të këtij vendimi.

“Tensionet në Srebrenicë janë intensifikuar që kur udhëheqësi serb i Bosnjës, Milorad Dodik njoftoi se qeveria e tij do të mbajë një seancë në Srebrenicë në të njëjtën ditë kur Asambleja e Përgjithshme e OKB-së voton për rezolutën që shpall 11 korrikun si Ditën e përkujtimit të Gjenocidit”, shkroi ai.

Seanca e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, ku do të diskutohet për rezolutën në Srebrenicë, fillon sot në orën 16:00.

Për dokumentin që shkaktoi emocione të forta në Bosnje dhe Hercegovinë por edhe rajon, do të shprehin mendimin e tyre 193 përfaqësues të shteteve anëtare dhe për miratimin e tij kërkohet një shumicë prej 97 votash.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Basha tregon për kë do të bëjë tifo nëse eliminohet kombëtarja! S’është Holanda

Euro 2024/ Basha tregon për kë do të bëjë tifo nëse eliminohet kombëtarja! S’është Holanda