Sot vrau ish-gruan, një vit më parë e mbajti peng! Si i shpëtoi burgut autori në Fier, manovra e prokurorit! 3 ditë më parë u 'kërcënua' nga vjehrri

Në janar, prokurori i çështjes, Çlirim Sina pa pasur pretendim nga familjarët apo i pandehuri, ka kërkuar në gjykatë që Elton Metaj të mos qëndrojë në qelinë e paraburgimit të Fierit, por të shkojë në spitalin e burgut të Zaharisë, për ata që janë me probleme të shëndetit mendor, bazuar mbi një ekspertizë nga mjekë të Institutit Ligjor.

Mbi provat e paraqitur, gjykata e ka pranuar kërkesën dhe Elton Metaj është shtruar në spitalin e burgut të Zaharisë.

Avokati Kujtim Cakrani ka apeluar vendimin në Gjykatën e Apelit të Vlorës, duke thënë se Elton Metaj nuk është sëmurë dhe duhet të dënohet sipas ligjit, por Gjykata e Apelit e la në fuqi vendimin  e shkallës së parë.

Kështu, Elton Metaj qëndroi 6 muaj në spitalin e burgut në Zaharisë, që do të thotë se u shua përgjegjësia penale për veprat e kryera mbi argumentin se ka probleme të shëndetit mendor, pra nuk dënohej më me burg.   

 Por pasi gjendja e tij ishte e mirë – mbrojtja e Elton Metajt i kërkoi gjykatës që të linte spitalin e burgut dhe të merrte shërbim ambulator në shtëpi.

Gjykata caktoi ekspertë të mjekësisë të Institutit Ligjor dhe vendosi që Metaj të marrë shërbim ambulator në shtëpi, që do të thotë se shkon në qendër shëndetësore për të marrë ilaçe depresive të momentit, por që nuk përbën kërcënim për shoqërinë apo rrethin familjar.  Çdo 1 muaj, Metaj shkonte në qendër shëndetësore të fshatit që kryente veprimet.

Ndërsa gjatë kohës së qëndrimit në burgun e Zaharisë, avokatët e tij kanë bërë edhe procesin e divorcit pasi Sabrina Bengaj, kishte kërkuar të ndahej prej tij, dhe ajo mbajti dhe vajzën.

Sipas avokatit Kujtim Cakrani, Elton Metaj fliste në telefon kur ishte në spital me vjehrrin dhe me nusen dhe me vajzën. Dhe tani që doli, takohej me gruan.

Avokati Kujtim Cakrani për Report Tv thotë se Metaj e kishte telefonuar dhe i kishte thënë se e ka kërcënuar vjehrri ku i kishte thënë se duhet të qëndronte larg vajzës së tij sepse ishte i ndarë.


Lajmi kryesor:

Fier/ 31-vjeçari vret ish-gruan e pajisur me urdhër mbrojtjeje, kapet pas 3 orë ndjekjeje! Vëllai: Fajin e kanë gjyqtarë e prokurorë që lirojnë kriminelë


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ndalohen filmat shqiptarë të prodhuar gjatë periudhës komuniste?×

Lajmi i fundit

John

Ekskluzive/ Bëri burg për gjobëvënie, ish bodigardi i Berishës dhe Shkëlzenit bëhet avokat, tentoi të blinte gjakun e Hekuran Dedës pas 21 Janarit