Spahia përpasje me Angonin për zjarret në Shkodër! Kryebashkiaku: Duhet ndërhyrje nga ajri! Prefektja: Situata kritike, por e menaxhueshme

 

Prefektja e Shkodrës Majlinda Angoni dhe kryetari i Bashkisë Bardh Spahia kanë dalë në terren për të parë nga afër situatën kritike të zjarreve. Teksa thonë se prioritet janë njerëzit dhe banesat e tyre, kanë përplasje për ndërhyrjen nga ajri pasi Angoni thotë se ende nuk ka nevojë ndërsa Spahia thotë se aty ku është e pamundur ndërhyrja e zjarrfikësve, duhet të vijnë helikopterët për të shuar flakët.

“Jemi në një situatë kritike. 60 forca të ushtrisë në terren. Shumë e vështirë ndërhyrja në Vilëz për shkak të terrenit. Prioritet është jeta e njerëzve dhe e banesave të tyre. Duhet koordinim më i mirë i Bashkisë Shkodër, sidomos në Vilëz. Flitet për situata të menaxhueshme, nuk është koha për helikopterë. Duhet të bëjmë denoncime për çdo rast të dyshimtë, duhet solidaritet në këtë situatë”, tha Angoni.

“Jemi përballur me një situatë të vështirë me disa vatra zjarri në kohë të njëjtë. Falë punës së zjarrfikësve janë dominuar këto situata. Nevojiten mjete nga ajri aty ku është e pamundur ndërhyrja. Do duhej qeveria të ishte me prezentë”, tha Spahia.


Lajmi kryesor:

6 vatra aktive! Zjarret djegin 38 shtëpi të pabanueshme, në Selenicë e Malësi të Madhe! Shpërthejnë municione në Dushkarak, dëmtohen tubacionet e ujit


A.M./LR/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Lideri çeçen drejtuar Putinit: Përdor armë bërthamore në Ukrainë

Lideri çeçen drejtuar Putinit: Përdor armë bërthamore në Ukrainë