Spahiu: Partitë nacionaliste fituan në PE se janë kundër emigrantëve dhe kundër Ukrainës

 

Juristi Kreshnik Spahiu në emisioni ‘Studio Live’ në Report Tv ka bërë një analizë të zgjedhjeve në parlamentin Evropian, ku forcat politike europiane të djathta performuan fuqishëm në zgjedhjet europiane. Juristi Spahiu tha për gazetarin Arbër Hitaj se partitë nacionaliste fituan në PE, sepse janë kundër emigrantëve dhe kundër Ukrainës.

‘Konfigurimi i PE ka ndryshuar por nuk ka ndryshuar vendimmarrja. Shumicat nuk janë në duar të partive nacionaliste dhe ekstremiste janë rritur partitë nacionaliste dhe ekstremiste në disa shtete duke përfshirë Gjermaninë, Italinë Francën, por janë rrudhur partitë e Majta dhe kanë ardhur në të njëjta ku partitë e djathta popullore dhe të qendrës. Diskursi Evropian nuk do të ndryshojë. Partitë nacionalistë kanë fituar sepse ishin kundër emigrantëve dhe mbështetjes së Ukrainës. Në tërësinë e tyre ato ishin pro ruse. Madje për disa parti janë publikuar fakte që janë financuar nga Rusia dhe Kina. Ka pasur një buxhet për euroskeptikët. Moska ka financuar sepse ka interes atë përbashkëta. Partitë nacionaliste dhe ekstremiste janë kundër BE-së. Sipas tyre emigracioni ka rritur kriminalitetin. Sipas tyre duhet gjetur paqja mes Ukrainës dhe Rusisë dhe duke mbajtur haptas krahun rus. Partitë e djathta akuzojnë partitë e majta se nuk menaxhojnë dot fondet dhe taksat e tyre. Është shumë pak produkteve.’- tha Spahiu.


Lajmi kryesor:

Spahiu thirrje presidentit: Shpall zgjedhjet në Himarë sepse Beleri ka konflikt interesi si Eurodeputet


M.Q./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Spahiu: Asnjë shtet në botë nuk shpëtohet nga 18 prokurorë, por nga ndryshimi sistemit

Spahiu: Asnjë shtet në botë nuk shpëtohet nga 18 prokurorë, por nga ndryshimi sistemit