SPECIALE/ ‘Bisha’ e ushtrisë amerikane në ujërat shqiptare! Report Tv në bordin e Destrojer 'USS Jason Dunham', një flamur kuqezi për 100-vjetorin e marrëdhënieve

100 vjet më parë Ulysses Grant –Smith, ambasadori i parë i SHBA në Tiranë e përshkruajti kështu mbresën që i la Shqipëria:

"Ky vend është shumë i varfër, njerëzit në përgjithësi janë të pashkolluar dhe të paushqyer, por çuditërisht përpara meje ndodhet kryeministri Fan Noli, i cili flet një anglishte harvardiane shumë më të mirë nga mua. Dhe unë ndjehem keq përpara tij. 

100 vjet më pas Report Tv dëshmon nga bordi i destrojer i klasit Arleigh Burke në Marinën e Shteteve të Bashkuara, miqësinë midis dy vendeve që nuk e zhbëri dot as periudha komuniste.

Gazetari i Report Tv Arsen Rusta zbulon qëllimin e vizitës së destrojerit në brigjet e Portit të Durrësit. Ai sjell historinë e rreshterit 22 vjeçar i cili dha jetën në Irak për të mbrojtur kolegët e tij, JASON DUNHAM, emrin e të cilit mban kjo anije dhe tregon se çfarë përmban ky mjet lundrues ushtarak, nga dhoma sekrete e deri tek helikopteri SeaHaëk.

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Daje Sami: 04/06/2022 16:27

  Futjani Moskes dhe bejeni shkrumb e hi nga qendra ne periferi qe te fshihet njehere e pergjithmone nga faqja e dheut emri Rusi.

  Përgjigju
 • Daje Ceni: 04/06/2022 16:15

  Tani ta shohe Putini sesa do ti vleje lekura po te preke Shqiperine. Rrofsh o Edi Rama qe na lidhe me miq te medhenj.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Listat e deputetëve të hapura në 2/3 dhe jo plotësisht, jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Kroacia e shpalli 'non-grata', zv.kryeministri i Malit të Zi: Vendimi është politik

Kroacia e shpalli 'non-grata', zv.kryeministri i Malit të Zi: Vendimi është politik